Πρόκριση με καρδιοχτύπι (video)

Μπορεί να καρδιοχτύπησε, μπορεί να άλλαξε τα πάντα στα τελευταία δέκα λεπτά, σίγουρα όμως η Εθνική Ελλάδος απέδειξε για ακόμη μία φορά πως έχει το …

Διάφορα

Μπορεί να καρδιοχτύπησε, μπορεί να άλλαξε τα πάντα στα τελευταία δέκα λεπτά, σίγουρα όμως η Εθνική Ελλάδος απέδειξε για ακόμη μία φορά πως έχει το γονίδιο του νικητή. Με ανατροπή στα τελευταία λεπτά το αντιπροσωπευτικό μας συγκρότημα νίκησε την Γεωργία με 1-2, και πέρασε απευθείας στα τελικά του EURO 2012 στα γήπεδα της Πολωνίας-Ουκρανίας.

Η αλήθεια είναι πως η Εθνική χθες δεν κατάφερε να πείσει και πολλούς με την εμφάνιση της. Το γκολ του Άγγελου Χαριστέα όμως ξύπνησε σε όλους μνήμες 2004, όπου η Ελλάδα έγραψε την πιο «χρυσή» σελίδα της ιστορίας της. Το ροστερ έχει αλλάξει κατά πολύ σε σχέση με τότε, άλλαξε ο προπονητής, ο τρόπος παιχνιδιού των διεθνών στον αγωνιστικό χώρο, ένα όμως έμεινε και θα παραμείνει για πολλά χρόνια ακόμα. Το γονίδιο του νικητή. Μετά την νίκη επί της Κροατίας η Ελλάδα χρειαζόταν έναν μόλις βαθμό για να περάσει πρώτη από τον όμιλο, και να βρεθεί απευθείας στα τελικά.

Εθνικός… αιφνιδιασμός

Στα πρώτα λεπτά του αγώνα η Ελλάδα ήταν αυτή που είχε την κατοχή της μπάλας στο γήπεδο, δεν κατάφερε όμως να απειλήσει σε καμία φάση την εστία του Ρεσισβίλι. Στην πρώτη επίσκεψη της Γεωργίας στα καρέ του Τζόρβα, σημειώθηκε και το πρώτο γκολ. Από εκτέλεση φάουλ του Ταργκαμάτζε η μπάλα σκάει μέσα στην περιοχή, κανείς αμυντικός δεν διώχνει την μπάλα, η οποία καταλήγει στα δίχτυα ξεγελώντας τον τερματοφύλακα της Ελλάδος. Λίγα λεπτά μετά η Ελλάδα χάνει μοναδική ευκαιρία να ισοφαρίσει και να διώξει εκ νέου το άγχος από πάνω της. . Ο Αγγελος Χαριστέας έβγαλε πάσα στον Νίκο Σπυρόπουλο στην πλάτη της άμυνας της Γεωργίας, αυτός γύρισε τη μπάλα στον Κώστα Κατσουράνη που έκανε το σουτ άμεσα, ο Ρεβισβίλι απόκρουσε προσωρινά, η μπάλα έφτασε με παρεμβολή του Βύντρα στον Κατσουράνη, αυτός έκανε τη σέντρα, ο γκολκίπερ των γηπεδούχων απομάκρυνε άτσαλα, αλλά ο Φάνης Γκέκας από το ύψος της μικρής περιοχής έστειλε τη μπάλα ψηλά πάνω από την εστία των Γεωργιανών. Δεν σημειώθηκε κάτι άλλο αξιόλογο στο πρώτο μέρος, με τις δύο ομάδες να πηγαίνουν στα αποδυτήρια με το 1-0.

Ίδια εικόνα και στο δεύτερο

Στην επανάληψη η ομάδα του Φερνάντο Σάντος εξακολουθούσε να έχει την «μουδιασμένη» εικόνα του πρώτου ημιχρόνου, και να δυσκολεύεται ιδιαίτερα να απειλήσει τους γηπεδούχους. Μερικές καλές ευκαιρίες των γηπεδούχων από λάθη των διεθνών μας παραλίγο να στοιχήσει ακόμα και την πρόκριση, φαίνεται όμως πως Εθνική Ελλάδος και τελική φάση EURO πάνε… πακέτο.

Ανατροπή όπως επιβάλλει η παράδοση.

Στο 79’ με σουτ φωτοβολίδα του Φωτάκη, η μπάλα καρφώνεται στην αριστερή γωνία της εστίας των Γεωργιανών, το  1-1 ήρθε, και τα χαμόγελα επέστρεψαν. Ι ισοπαλία βόλευε τους διεθνής μας, το παιχνίδι όμως κατάφερε να γυρίσει. Με θαυμάσια εναλλαγή της μπάλας μεταξύ Γιώργου Καραγκούνη και Κώστα Κατσουράνη έξω από την περιοχή της Γεωργίας, με τον τελευταίο να βγάζει πάσα στον αμαρκάριστο Αγγελο Χαριστέα, ο οποίος με καταπληκτικο φαλτσαριστό πλασέ την έστειλε στα δίχτυα του Ρεβισβίλι και να σφραγίζει το εισιτήριο της πρόκρισης για την Εθνική στην τελική φάση του EURO 2012.

16 παιχνίδια αήττητος

Με την χθεσινή νίκη ο Φερνάντο Σάντος συμπλήρωσε 16 αγώνες χωρίς ήττα, ενώ κατάφερε να πετύχει την πρόκριση, χωρίς καμία ήττα σε όλη την φάση των προκριματικών αγώνων. Αν αναλογιστεί κανείς την δυναμική Κροατία που ήταν φαβορί, αλλά και το Ισραήλ, τότε θα συμπεράνει το μέγεθος της επιτυχίας.

Στην 10η θέση η Ελλάδα

Μετά την νίκη-πρόκριση, η Εθνική Ελλάδος σκαρφάλωσε στην δέκατη θέση της παγκόσμιας κατάταξης, ενώ με μια καλή πορεία στα τελικά, μπορεί να χτυπήσει θέσεις πέρα από κάθε φιλοδοξία Έλληνα φιλάθλου.