Νίκη με ανατροπή και… Σμαραγδή

Το τουρνουά διαιτητών κατέκτησε ο Ηρακλής στο «Αλέξανδρος Νικολαΐδης» της Πολίχνης, με την νίκη του επί του ΠΑΟΚ με 1-3 σετ (25-22, 18-25, 25-27, 14-25). …

Ο Σωτήρης Δρίκος παρέταξε στο αρχικό σχήμα τους Προύσαλη (αρχηγός), Χριστοφιδέλη, Τανίκ, Πελεκούδα, Σμαραγδή, Τζιουμάκα και Στεφάνου, με τους ασπρόμαυρους να προηγούνται στο πρώτο σετ με 3-1 και 5-3, 6-4 και 8-5. Η διαφορά αυξήθηκε στο 12-8, οι κυανόλευκοι μείωσαν σε 12-11 με τον άσσο του Σμαραγδή και οι τυπικά γηπεδούχοι έφτασαν πρώτοι στο δεύτερο τεχνικό τάιμ-άουτ με 16-14.

Το μπλοκ του ΠΑΟΚ έκανε το 18-15, ο Σωτήρης Δρίκος πήρε τάιμ-άουτ, ο Κράβαρικ πέρασε στη θέση του Τζιουμάκα στο 19-15, ενώ στο 21-17 ο προπονητής του Ηρακλή πήρε νέο τάιμ-άουτ. Ο Κράβαρικ με άσσο μείωσε σε 21-19, ο Γιάννης Μέλκας πήρε τάιμ-άουτ, με λάθος επίθεση των φιλοξενούμενων ο ΠΑΟΚ σημείωσε το 23-19 και ο Χριστοφιδέλης μείωσε σε 23-21. Ο Τανίκ πέτυχε το 23-22, ο Γιάννης Μέλκας πήρε τάιμ-άουτ και ο ΠΑΟΚ έφτασε στο τελικό 25-22.

Στο δεύτερο σετ ο Ηρακλής προηγήθηκε με 7-8, στο 11-11 ο Μεντένις αντικατέστησε τον Τανίκ, με τον Λετονό να πετυχαίνει το 12-14 με άσσο. Ο Κράβαρικ αύξησε την διαφορά (12-15), ο Χριστοφιδέλης σημείωσε το 13-16, το μπλοκ του Σμαραγδή έκανε το 15-19 και ο Γιάννης Μέλκας πήρε τάιμ-άουτ. Οι Μποζίδης και Τζιουμάκας αντικατέστησαν τους Προύσαλη και Κράβαρικ αντίστοιχα, ο Σμαραγδής αύξησε την διαφορά (15-20), στο 16-21 ο Γιάννης Μέλκας πήρε τάιμ-άουτ και οι κυανόλευκοι δεν δυσκολεύτηκαν να φτάσουν στο 25-18.

Στο τρίτο σετ επέστρεψαν στην εξάδα οι Προύσαλης και Κράβαρικ, με τον Ηρακλή να προηγείται με 4-6 χάρη και στον άσσο του Μεντένις. Ο Μπορόβνιακ ισοφάρισε με τον ίδιο τρόπο, ακολούθησε το 7-8, με άσσο ο Πλίκας σημείωσε το 10-9, ενώ με μπλοκ στον Μεντένις ο ΠΑΟΚ ξέφυγε με 11-9. Ο Σωτήρης Δρίκος πήρε τάιμ-άουτ, με άσσο ο Αρμενάκης έκανε το 15-12 και η ομάδα του έφτασε στο δεύτερο τεχνικό τάιμ-άουτ με 16-13. Το 18-14 ανάγκασε τον Σωτήρη Δρίκο να πάρει τάιμ-άουτ, οι κυανόλευκοι μείωσαν αρχικά σε 18-16 και στη συνέχεια σε 21-20, ο Γιάννης Μέλκας πήρε τάιμ-άουτ, ενώ ακολούθησε η ισοφάριση με 21-21.

Στο 23-23 ο Γιάννης Μέλκας πήρε νέο τάιμ-άουτ, ο Κράβαρικ έκανε το 25-26 και η λάθος επίθεση του ΠΑΟΚ διαμόρφωσε το 25-27.
Στο τέταρτο σετ ο Ηρακλής προηγήθηκε με 0-2, οι γηπεδούχοι ισοφάρισαν σε 2-2, ενώ χάρη στο μπλοκ ξέφυγαν με 3-7. Ο Γιάννης Μέλκας πήρε τάιμ-άουτ, νέο μπλοκ έκανε το 3-8, ο Κράβαρικ αύξησε την διαφορά (3-9), το μπλοκ του Πελεκούδα σημείωσε το 4-10 και ο Χριστοφιδέλης πέτυχε το 4-11.

Στο 5-12 οι Μποζίδης και Τζιουμάκας αντικατέστησαν τους Προύσαλη και Κράβαρικ αντίστοιχα, ακολούθησε το 7-16 και ο Ηρακλής έφτασε εύκολα στο τελικό 14-25.

Ηρακλής: Χριστοφιδέλης 13, Προύσαλης 1, Τανίκ 3, Τζιουμάκας 5, Σμαραγδής 16, Πελεκούδας 9, Στεφάνου λ 46%, Κράβαρικ 15, Μεντένις 9, Μποζίδης.

ΠΑΟΚ: Γκιρτζίκης 4, Ντίνας 4, Πλίκας 1, Μπορόβνιακ 20, Ωρολογάς 2, Αρμενάκης 28, Παπαδημητρίου λ 44%, Παπαιωακώβου 2, Γεωργιάδης 1, Καρασαρλίδης 1, Αγγελής.