Στον τελικό του τουρνουά διαιτητών ο Ηρακλής

Την νίκη με 3-0 σετ (25-20, 25-14, 25-21) επί του Απόλλωνα Καλαμαριάς πέτυχε ο Ηρακλής στο «Αλέξανδρος Νικολαΐδης» της Πολίχνης και προκρίθηκε στον τελικό του …

Την νίκη με 3-0 σετ (25-20, 25-14, 25-21) επί του Απόλλωνα Καλαμαριάς πέτυχε ο Ηρακλής στο «Αλέξανδρος Νικολαΐδης» της Πολίχνης και προκρίθηκε στον τελικό του τουρνουά ανδρών ΣΥΔΠΕΒΕΘ «Δ. ΜΟΡΕΛΛΑΣ».

Οι κυανόλευκοι θα αντιμετωπίσουν την Κυριακή (2/10, 20.00) τον νικητή του ζευγαριού Επίκουρος-ΠΑΟΚ.

Ο Σωτήρης Δρίκος παρέταξε στο αρχικό σχήμα τους Προύσαλη, Χριστοφιδέλη, Τανίκ, Σμαραγδή, Πελεκούδα, Τζιουμάκα και Στεφάνου, οι οποίοι προηγήθηκαν στο πρώτο σετ με 3-1.

Οι κοκκινόμαυροι ισοφάρισαν σε 3-3, οι κυανόλευκοι έφτασαν πρώτοι στο τεχνικό τάιμ-άουτ με 8-7, ο Απόλλων όμως αντέδρασε κάνοντας το 9-10. Ο Τζιουμάκας έδωσε προβάδισμα στον Ηρακλή με 13-12, ακολούθησε το 16-15, ενώ η διαφοράς αυξήθηκε στο 19-16.

Οι τυπικά φιλοξενούμενοι μείωσαν σε 19-18, ο Χριστοφιδέλης όμως έκανε το 22-19, αναγκάζοντας τον Χρήστο Πάτρα να πάρει τάιμ-άουτ.

Ο Τανίκ αύξησε την διαφορά (23-19), ο ίδιος σημείωσε το 24-20 και με άσσο του Πελεκούδα διαμορφώθηκε το 25-20.

Στο δεύτερο σετ ο Ηρακλής προηγήθηκε με 5-1, ο Χρήστος Πάτρας πήρε τάιμ-άουτ, ακολούθησε το 8-2, ενώ οι κυανόλευκοι ξέφυγαν ακόμα περισσότερο στη συνέχεια με 11-3. Ο Προύσαλης με μπλοκ έκανε το 13-4, στο δεύτερο τεχνικό τάιμ-άουτ ο Ηρακλής ήταν μπροστά με 16-7 και το σετ ολοκληρώθηκε εύκολα για τους τυπικά γηπεδούχους με 25-14.

Στο τρίτο σετ ο Απόλλων Καλαμαριάς προηγήθηκε με 0-2, ο Τζιουμάκας ισοφάρισε σε 2-2, ο Χριστοφιδέλης έκανε το 3-2, αλλά με ένα σερί οι κοκκινόμαυροι σημείωσαν το 3-5. Με άσσο ο Σμαραγδής ισοφάρισε σε 5-5, νέο σερί του Απόλλωνα έκανε το 5-8, ενώ ο Κράβαρικ πέρασε στη θέση του Τζιουμάκα.

Ο Κράβαρικ μείωσε σε 8-9, λάθος επίθεση των φιλοξενούμενων έφερε την ισοφάριση (9-9), με τον Χριστοφιδέλη να σημειώνει στη συνέχεια το 13-12. Με άσσο ο Τανίκ πέτυχε το 14-12, ο Μαυροβουνιώτης ισοφάρισε σε 14-14, αλλά το μπλοκ των κυανόλευκων έκανε το 16-14.

Με δύο συνεχόμενους πόντους του Πελεκούδα (μπλοκ και επίθεση), ο Ηρακλής αύξησε την διαφορά (18-14), ο Χρήστος Πάτρας πήρε τάιμ-άουτ και οι κυανόλευκοι διατήρησαν το προβάδισμα τους μέχρι τέλους, φτάνοντας στο 25-21.

Την αναμέτρηση παρακολούθησε ο ομοσπονδιακός τεχνικός της Εθνικής ομάδας, Αλέκος Λεώνης.

Ηρακλής: Χριστοφιδέλης 10, Προύσαλης 1, Τανίκ 6, Τζιουμάκας 11, Σμαραγδής 8, Πελεκούδας 5, Στεφάνου λ 42%, Κράβαρικ 5.

Απόλλων Καλαμαριάς: Παπαδημητρίου 3, Πιπέργιας 1, Μπόγιοβιτς 1, Στίγγας 3, Ουσιλιάνιν 12, Τζελλάτης 7,  Μπαμπαλιούτας λ 43%, Μαυροβουνιώτης 8, Ίλιτς 1, Δημητριάδης.