Ξεχώρισε ο Πεταλωτής

Την τρίτη θέση στο τουρνουά πόλεων που πραγματοποιήθηκε στη Μαδρίτη κατέκτησε η μικτή ομάδα της ΕΚΑΣΘ, με τον Τριαντάφυλλο Πεταλωτή να κλέβει την παράσταση για …

Ακαδημία

Την τρίτη θέση στο τουρνουά πόλεων που πραγματοποιήθηκε στη Μαδρίτη κατέκτησε η μικτή ομάδα της ΕΚΑΣΘ, με τον Τριαντάφυλλο Πεταλωτή να κλέβει την παράσταση για ακόμα μια φορά.

Η Θεσσαλονίκη με μία νίκη και δύο ήττες κατέκτησε την τρίτη θέση της διοργάνωσης, μετά και την ήττα της από την ομάδα του Βελιγραδίου. Οι Σέρβοι στέφθηκαν άξια πρωταθλητές με το απόλυτο των τριών νικών σε ισάριθμα παιχνίδια και με τη διαφορά στο σκορ να είναι πάντα στο +20.

Παρά την ήττα από τους Σέρβους, για ακόμη έναν αγώνα εντυπωσίασε ο Τριαντάφυλλος Πεταλωτής του Ηρακλή ο οποίος σημείωσε 19 πόντους στον αγώνα. Οι Ισπανοί μιλούν με τα καλύτερα λόγια για τον παίκτη που σημείωσε συνολικά 53 πόντους στη διοργάνωση.

Η αποστολή επιστρέφει στην Θεσσαλονίκη και σταδιακά οι παίκτες θα ενσωματωθούν στις προπονήσεις των ομάδων τους, ενόψει των πρωταθλημάτων της ΕΚΑΣΘ που αρχίζουν σύντομα.

Θεσσαλονίκη-Βελιγράδι 61-90

Δεκάλεπτα: 17-24, 33-41, 47-65, 61-90

Θεσσαλονίκη: Πρωτούλης 9, Πηλίτσης 1, Πεταλωτής 19, Λεοντής 6, Κοττάς 1, Πουλιανίτης 5, Παναγιωτόπουλος 4, Σταματέλλος, Στρατίδης, Καναράς 4, Βαρυτιμιάδης 12, Ακριτίδης 4.

Βελιγράδι: Radicevic (12), Majic (6), Murganic (12), Stankovic (13), Andric (12) -cinco inicial- Djordjevic, Tomic, Pusica (5), Velijkovic (1), Milimkovic (10), Knezevic (6), Zagorac (13).