Κορασίδες: Δεν τα κατάφεραν

Παρά τη πάρα πολύ καλή εμφάνιση που πραγματοποίησαν, οι κορασίδες του Ηρακλή ηττήθηκαν στο τελικό του πρωταθλήματος από τον ΠΑΟΚ με 48-45. Το ματς δεν …

Ακαδημία

Το ματς δεν ξεκίνησε ιδανικά για τις κυανόλευκες αφού βρέθηκαν από νωρίς να είναι πίσω στο σκορ με 6-0. Στη συνέχεια όμως ανέβασαν την απόδοση τους και κατάφεραν να μειώσουν σε 12-8 που ήταν και το σκορ στο 10΄. Στη δεύτερη περίοδο η άμυνα του Ηρακλή έμπαζε από παντού με αποτέλεσμα να δεχτούν συνολικά 15 πόντους. Στο ημίχρονο ήταν 11 πόντους πίσω στο σκορ, 27-16.

Στο τρίτο δεκάλεπτο η ομάδα του ΠΑΟΚ συνέχισε να ελέγχει το ρυθμό του παιχνιδιού και έφτασε να προηγείται με 37-20. Αυτή η εξέλιξη αφύπνισε τις κυανόλευκες οι οποίες με ένα σερί 10-0 μείωσαν σε 37-30. Η τελευταία περίοδος είχε καταπληκτικό ρυθμό με τις παίκτριες του Γιώργου Κιτσολέρη να μειώνουν 30’’ πριν το τελικό σφύριγμα στον ένα πόντο, 46-45. Όμως η ολική επαναφορά δεν ήρθε ποτέ με την ομάδα του ΠΑΟΚ να κερδίζει με 48-45 και να κατακτά το πρωτάθλημα Θεσσαλονίκης. Τα δεκάλεπτα: 12-8, 27-16, 39-31, 48-45. Διαιτητές: Πολυχρονιάδης, Μανιός.

ΠΑΟΚ (Μελετιάδης): Σταμολάμπρου 15(1), Παπαδοπούλου, Νάστου, Γαβρίλη 7(1), Κυρατζή, Μακρή, Καζαντζή 23(2), Αγγελίδου 3.

ΗΡΑΚΛΗΣ (Κιτσολέρης-Κεραμιδάς): Λιόλιου, Αρβανίτη 2, Γεροστεργίου Χ. 3, Οικονόμου 11, Παπαδοπούλου 13(1), Αμοιριδου 2, Μαρκουλάκη 6, Καλημέρη 8.