Νεάνιδες: Νίκη με «ξέσπασμα» στο δεύτερο ημίχρονο

Τη δεύτερη του νίκη στις πρώτες τρεις αγωνιστικές της προημιτελικής φάσης του πρωταθλήματος πήρε το τμήμα των νεανίδων του Ηρακλή. Οι κυανόλευκες κέρδισαν στο Ιβανώφειο …

Ακαδημία

Τη δεύτερη του νίκη στις πρώτες τρεις αγωνιστικές της προημιτελικής φάσης του πρωταθλήματος πήρε το τμήμα των νεανίδων του Ηρακλή. Οι κυανόλευκες κέρδισαν στο Ιβανώφειο τον Αίαντα Ευόσμου με 62-37. Το παιχνίδι ήταν ντέρμπι στο πρώτο ημίχρονο με τις δύο ομάδες συνεχώς να συμβαδίζουν στο σκορ. Στο ημίχρονο οι γηπεδούχοι είχαν ένα μικρό προβάδισμα τριών πόντων, 26-23.

Όμως από εκείνο το σημείο και μετά οι παίκτριες του Ηρακλή έκαναν το ματς παράσταση για ένα ρόλο. Με οργανωμένες επιθέσεις και πολύ καλή αμυντική λειτουργία κατάφεραν μέσα σε μικρό χρονικό διάστημα να δημιουργήσουν ένα σημαντικό προβάδισμα, με αποτέλεσμα στο 30’ να προηγούνται με 43-31.

Στη τελευταία περίοδο οι παίκτριες του κόουτς Αβραμίδη διεύρυναν ακόμα περισσότερο τη διαφορά τους και έφτασαν εύκολα στη νίκη. Τα δεκάλεπτα:13-13, 26-23, 43-31, 62-37.

ΗΡΑΚΛΗΣ (Αβραμίδης): Παπαδοπούλου, Πετράκη 14(2), Δελούδη, Οικονόμου 6, Ματζήρη 3(1), Νοταρίδου 7, Αρβανίτη, Βελικά, Γρηγοριάδου, Ελευθεριάδου 9, Γκλεζάκη 23.

ΑΙΑΣ ΕΥΟΣΜΟΥ (Γουναρίδης): Δημητριάδη 2, Ταμπή 12, Μπογανίδου, Γαλέα 7, Μαυροπούλου 2, Βασιλειάδου, Μπίσλη 3, Νικόλτιου 2, Τερζοπούλου 9.