Εφηβικό: Δύσκολη επικράτηση

Στη δεύτερη αγωνιστική της Β’ φάσης του πρωταθλήματος, η εφηβική ομάδα μπάσκετ του Ηρακλή κέρδισε εκτός έδρας τον Ερμή Λαγκαδά με 74-69. Οι κυανόλευκοι μπήκαν …

Ακαδημία

Στη δεύτερη αγωνιστική της Β’ φάσης του πρωταθλήματος, η εφηβική ομάδα μπάσκετ του Ηρακλή κέρδισε εκτός έδρας τον Ερμή Λαγκαδά με 74-69. Οι κυανόλευκοι μπήκαν από νωρίς δυνατά και επέβαλαν τον ρυθμό τους. Έχοντας επιθετική πολυφωνία κατάφεραν στο 10’ να είναι εννέα πόντους μπροστά στο σκορ, 24-15. Στο δεύτερο δεκάλεπτο η αντίπαλη ομάδα ανέβασε την απόδοση της και μείωσε τη διαφορά. Στο ημίχρονο η ομάδα του Ηρακλή προηγούνταν με 35-32.

Παρόμοιο ρυθμό είχε και η τρίτη περίοδος, με τους παίκτες του Χριστόδουλου Μαλτέζου παρά την πίεση των αντιπάλων τους να καταφέρνουν να διατηρούν ένα σταθερό προβάδισμα 6-8 πόντων. Το σκορ στο 30’ ήταν 55-49 υπέρ των φιλοξενούμενων. Πολύ καλό ρυθμό είχε το τελευταίο δεκάλεπτο με τις δύο ομάδες στη μεγαλύτερη διάρκεια του να συμβαδίζουν στο σκορ. Δύο λεπτά πριν το τελικό σφύριγμα οι Λαγκαδιώτες προηγούνταν με 69-67 αλλά με τρίποντο του Πεταλωτή οι κυανόλευκοι πήραν κεφάλι στο σκορ, το οποίο και διατήρησαν μέχρι το τέλος. Τα δεκάλεπτα: 15-24, 32-35, 49-55, 69-74.

ΕΡΜΗΣ ΛΑΓΚΑΔΑ (Ράλλης): Αντωνίου 6, Χρηστίδης 1, Καμαριώτης 25(5), Αναγνωστόπουλος 4, Καραποστολάκης 10, Τσιόγκας 23, Ιωαννίδης.

ΗΡΑΚΛΗΣ (Μαλτέζος): Τσινόπουλος 4, Πανάγος 5(1), Τσαλκιτζής 14(3), Νικολής 2, Οικονόμι 6, Καμπούρης 2, Πεταλωτής 23(4), Μπένοβ 18.