Ροπαλιά επί του Άρη στο χάντμπολ

Σε έναν αγώνα διαφήμιση για το άθλημα, η ομάδα χάντμπολ του Ηρακλή επικράτησε του Άρη στο ντέρμπι της αγωνιστικής. Από το πρώτο λεπτό του αγώνα μέχρι …

Άλλα αθλήματα

Από το πρώτο λεπτό του αγώνα μέχρι και το ημίχρονο οι δύο ομάδες ήταν κοντά στο σκορ, δείχνοντας το πόσο πολύ ήθελαν και οι δύο τη νίκη. Καμιά ομάδα δεν κατάφερε να ξεφύγει με πάνω από 2 γκολ, με αποτέλεσμα οι δύο ομάδες να αποχωρήσουν στα αποδυτήρια με τον Άρη να προηγείται με σκορ 14-13.

Το ίδιο σκηνικό επαναλήφθηκε και στη συνέχεια του αγώνα με τους κιτρινόμαυρους και τους κυανόλευκους να παίζουν δυνατά και να χαρίζουν πλούσιο θέαμα στο κοινό που έδωσε το παρών στο κλειστό της Μίκρας.

Ο Ηρακλής με ένα ξέσπασμά του στα τελευταία λεπτά και με όπλο του την αποτελεσματική άμυνα κατάφερε να πάρει το προβάδισμα στο σκορ το οποίο και διεύρυνε κατακτώντας άξια τη νίκη.

Μετά τη λήξη του αγώνα ο προπονητής του Ηρακλή Παναγιώτης Γούσιος δήλωσε: «Ήταν μια σημαντική νίκη για εμάς και για λόγους πρεστίζ αφού στον πρώτο γύρο είχαμε ηττηθεί με 9 γκολ, κάτι που δεν είναι αντιπροσωπευτικό των δύο ομάδων. Αν σήμερα ήμασταν πιο προσεκτικοί στο τελείωμα της φάσης θα είχαμε κερδίσει το παιχνίδι με μεγαλύτερη διαφορά. Είμαστε αρκετά επιπόλαιοι σε αυτό σε όλο το πρωτάθλημα και πρέπει να το προσέξουμε. Εκτός από την αδυναμία μας στο τελείωμα της φάσης είχαμε να αντιμετωπίσουμε και τον Ηλία Κατσαρό, τον τερματοφύλακα του Άρη, που ήταν σε εξαιρετική ημέρα. Παρόλα αυτά τα παιδιά έμειναν συγκεντρωμένα στο παιχνίδι και κέρδισαν άξια. Πλέον στόχος μας είναι το 5 στα 5 μέχρι το τέλος για να ανέβουμε κατηγορία, ανεξάρτητα από τα υπόλοιπα αποτελέσματα. Θα θέλαμε να αφιερώσουμε τη νίκη μας αυτή στον παίκτη μας Σιπόπουλο που δεν μπόρεσε να βρεθεί σήμερα μαζί μας για έναν πολύ ευχάριστο λόγο, αφού γίνεται πατέρας, και να του ευχηθούμε κάθε χαρά και υγεία για το νέο μέλος της οικογένειάς του.»

Άρης-Ηρακλής 25-27 (ημίχρονο 14-13)

Άρης: Μπαϊρλής 1, Αλμπάνης 3, Κίτσος 4, Μπεϊλής 4, Αναστασίου 5, Σαρηγιαννίδης 2, Καφαντάρης 6

Ηρακλής: Μπαλαμός 7, Μπόμπορας 1, Δραγάνης 7, Βραχιολίδης 1, Μαυρίδης 2, Τσολερίδης 8, Κανσίζογλου 1