Χρυσός βαθμός… (videos)

Με τον βαθμό της ισοπαλίας έφυγε από το Πανθεσσαλικό ο Ηρακλής. Οι κυανόλευκοι αναδείχθηκαν ισόπαλοι με 1-1 κόντρα στον Ολυμπιακό Βόλου και έφτασαν στους 28 …

Με τον βαθμό της ισοπαλίας έφυγε από το Πανθεσσαλικό ο Ηρακλής. Οι κυανόλευκοι αναδείχθηκαν ισόπαλοι με 1-1 κόντρα στον Ολυμπιακό Βόλου και έφτασαν στους 28 βαθμούς, απέχοντας τέσσερις από την πέμπτη θέση και έξι από την ζώνη του υποβιβασμού. Βάσει της εικόνας του παιχνιδιού, οι παίκτες του Γιώργου Παράσχου θα πρέπει να αισθάνονται ικανοποιημένοι από το τελικό αποτέλεσμα, αφού και πάλι η απόδοσή τους κυμάνθηκε σε χαμηλά επίπεδα.

Το παιχνίδι ήταν εντυπωσιακό στο ξεκίνημα, με τους γηπεδούχους να παίρνουν το προβάδισμα με τον Καπετάνο. Οι κυανόλευκοι είχαν σοβαρό πρόβλημα στην ανάπτυξη του παιχνιδιού, ενώ και οι επιστροφές ήταν αργές (από αργή επιστροφή προήρθε και το γκολ). Ο Ντάνι έκανε πολλά αβίαστα λάθη, ο Πίτου ήταν εκτός αγώνα, ο Μαχόπ κακός, ενώ ο Γιάκομπ πρόσθεσε άλλη μία τραγική εμφάνιση. Είναι χαρακτηριστικό ότι ο πιο επικίνδυνος παίκτης της ομάδας, ήταν ο Παπαστεριανός, με τις προωθήσεις του από τον άξονα.

Στο δεύτερο ημίχρονο ο Βόλος έδωσε χώρο και επιχείρησε με αντεπιθέσεις με φτάσει στο δεύτερο γκολ. Οι κυανόλευκοι είχαν μία ανούσια υπεροχή, ωστόσο με την έξοδο του Γιάκομο και την τοποθέτηση του Επαλέ στην κορυφή της επίθεσης, η εικόνα του αγώνα άλλαξε. Η ομάδα απέκτησε κίνηση και έφτασε στην ισοφάριση με εύστοχη εκτέλεση πέναλτι του Μάρα (το κέρδισε ο Αραμπατζής από τον Μόνχε).

2′ Kαλό σουτ του Σολτάνι, δίπλα από το δεξί δοκάρι του Γιακούποβιτς

5′ Σέντρα του Μπρέσκα, κεφαλιά του Σανκαρέ αουτ

6′ Σουτ του Αλβάρες έξω από την περιοχή, μπλοκάρει εύκολα ο Ελευθερόπουλος

8΄Ωραία συνεργασία των παικτών του Βόλου με Μόνχε και Μαρτίν, πάσα του δεύτερου στον Μόνχε, σουτάρει ο Αργεντίνος αποκρούει ο Ελευθερόπουλος

10′ Ο Μάρτιν προλαβαίνει τον Κατσαμπή κάνοντας την προβολή, αποκρούει εντυπωσιακά ο ”Ελέ” σε κόρνερ.

12′ Εξαιρετική κάθετη πάσα του Ντάνι στον Παπαστεριανό, ο οποίος δεν πλασάρει στο τετ-α-τετ με τον Γιακούποβιτς.

13′ Γκολ Βολέ του Γιακούποβιτς, λανθασμένη απομάκρυνση του Ντάνι, ο Μπρέσκα στρώνει στον Καπετάνο, ο οποίος με δυνατό σουτ στέλνει τη μπάλα στο οριζόντιο δοκάρι και εν συνεχεία σκάει ολόκληρη μέσα από τη γραμμή. Στην εξέλιξη της φάσης ο Μαρτίν με κεφαλιά τη στέλνει στα δίχτυα. Αν ο Θάνος χρέωσε το γκολ στον Καπετάνο, έπραξε ορθά. Αν όμως έδειξε σέντρα στην κεφαλιά του Μάρτιν, υπέπεσε σε διπλό λάθος, αφού ο Αργεντινός ήταν σε θέση οφσάιντ.

46′ Χάνει την μπάλα ο Ντάνι από τον Ουμπίντες, αλλά το σουτ του Αργεντινού καταλήγει άουτ.

58′ Σέντρα του Σολτάνι, γυριστό σουτ του Παπαστεριανού λίγο αουτ.

66′ Ωραιό σουτ του Μόνχε από πλάγια και δεξιά της μεγάλης περιοχής, αποκρούει ο Ελευθερόπουλος σε κόρνερ

79′ ΓΚΟΟΟΟΟΛ Ο Αραμπατζής αποφεύγει τον Μόνχε και πέφτει εντυπωσιακά στο έδαφος. Ο Θάνος δίνει το πέναλτι και ο Μάρα με εύστοχη εκτέλεση ισοφαρίζει σε 1-1.

83′ Σουτ του Ουμπίντες, αρκετά αουτ απο το οριζόντιο δοκάρι του Ελευθερόπουλου

86′ Σουτ του Σολτάνι άουτ.

ΟΙ ΣΥΝΘΕΣΕΙΣ

ΟΛΥΜΠΙΑΚΟΣ Β. (Τσιώλης): Γιακούποβιτς, Ντολεζάι, Ουμπίντες, Μπρέσκα, Ζαραδούκας, Σανκαρέ, Μάρτιν (77′ Σολάκης), Ζελέσι (84′ Νέμεθ), Μόνχε, Αλβάρεζ, Καπετάνος (74′ Ακόστα)

Στον πάγκο: Ρόκα, Τόμας,  Μπερτόλντι, Μητρόπουλος

ΗΡΑΚΛΗΣ (Παράσχος): Ελευθερόπουλος, Κυριαζής, Λίμα, Κατσαμπής, Παπαστεριανός, Ντάνι, Αραμπατζής, Πίτου (68΄Μάρα), Ιάκομπ (78΄Ζερκά), Σολτάνι, Μαχόπ (46΄Επαλέ)

Στον πάγκο: Μπαντής, Κανακούδης, Καϊτά, Ρόμπλες

Κίτρινες: Mαχόπ, Ντάνι, Επαλέ – Σανκαρέ

ΔΙΑΙΤΗΤΗΣ: ΘΑΝΟΣ ΔΗΜΗΤΡΙΟΣ (ΓΡΕΒΕΝΩΝ)

Α΄ ΒΟΗΘΟΣ: ΤΑΤΣΗΣ ΔΗΜΗΤΡΙΟΣ (ΗΠΕΙΡΟΥ)

Β΄ ΒΟΗΘΟΣ: ΜΠΙΤΣΙΔΗΣ ΔΗΜΗΤΡΙΟΣ (ΘΡΑΚΗΣ)