Κ17: Σκαρφάλωσε στην κορυφή

Την τρίτη συνεχόμενη νίκη της στο πρωτάθλημα, πήρε η ομάδα Κ17 του Ηρακλή απέναντι στην αντίστοιχη του Πανσερραϊκού με 1-0. Οι κυανόλευκοι παρά την μέτρια εμφάνιση …

Ακαδημία

Οι κυανόλευκοι παρά την μέτρια εμφάνιση κατάφεραν και πήραν τους τρεις πολύτιμους βαθμούς, που τους φέρνει ένα βαθμό μπροστά από τον ΠΑΟΚ και τέσσερις από τον Άρη.

Στο πρώτο ημίχρονο οι κυανόλευκοι ήταν αυτοί που πέρασαν μπροστά, κυνηγώντας το γκολ που θα έδιωχνε το άγχος. Χάθηκαν ορισμένες καλές ευκαιρίες με τον Τσιλιανίδη και τον Κρυστάλλη. Το γκολ για τους γηπεδούχους ήρθε από τον Μαυρίδη στο 41ο λεπτό την αναμέτρησης. Από εκεί και πέρα τα πόδια των ποδοσφαιριστών και των δύο ομάδων λύθηκαν στον αγωνιστικό χώρο, με αποτέλεσμα το παιχνίδι να ανοιχτεί σε όλο το γήπεδο.

Στο δεύτερο ημίχρονο ο Πανσερραϊκός ανέβηκε, κυνήγησε το γκολ της ισοφάρισης. Μέχρι και τα πρώτα 15 λεπτά του δευτέρου μέρους ο Ηρακλής έλεγχε το παιχνίδι, χάνοντας μάλιστα αξιόλογες ευκαιρίες για την επίτευξη ενός δεύτερου τέρματος. Στην συνέχεια η ομάδα των Σερρών περνούσε πιο εύκολα στην επίθεση, ενώ δαπάνησε σημαντικές ευκαιρίες για να πάρει ένα θετικό αποτέλεσμα. Σημαντικότερη, η φάση του 89ου λεπτού όπου μετά από καλό σουτ η μπάλα προσέκρουσε στο οριζόντιο δοκάρι της εστίας του Τεντώνη. Το τελικό σφύριγμα βρήκε νικητή τον Ηρακλή, με την ομάδα της Θεσσαλονίκης να φιγουράρει πλέον μόνη στην δεύτερη θέση του βαθμολογικού πίνακα.

Ηρακλής: Τεντώνης, Κουλιούδης, Τριανταφυλλίδης, Κέρλ, Πόπτσης, Μικρός, Ιορδανίδης (46′ Χατζής), Σταμάτης (81′ Πουρλουκάκης), Μαυρίδης (89′ Μπέτας), Τσιλιανίδης, Κρυστάλλης (75′ Σαμπανίδης).

Πανσερραϊκός: Ντάτζιος (46′ Θεοδωρίδης), Ισαΐδης, Νέδος (85′ Ντεμάι), Πάντσιος, Καμηλάκης, Αμπαδίνης, Τσίτος (46′ Καραπαναγώτης), Πεταλούδης (75′ Αυγερινός), Ρόβας (70′ Ζιγερίδης), Δρακούλης, Παναγιωτίδης.

ΒΑΘΜΟΛΟΓΙΑ
Α/Α                             Αγ        Ν         Ι           Η          ΒΑΘ.      ΓΚΟΛ
1          Ηρακλής          21        15        1          5          46        39-25
2          ΠΑΟΚ               20        14        3          3          45        68-20
3          Αρης                21        13        3          5          42        54-25
4          Λάρισα            20        12        2          6          38        35-20
5          Skoda Ξάνθη   21        11        3          7          36        38-36
6          Πανσερραϊκός 21        4          2          15        14        25-61
7          Ολυμπ. Βόλου 21        2          3          16        9          16-46
8          Καβάλα           21        1          5          15        8          17-59