Πέταξε βαθμό, έμεινε κορυφή

Ο Ηρακλής έπαψε πλέον να αισθάνεται την μοναξιά της κορυφής, καθώς μετά την νίκη του με 3-2 σετ (25-22, 21-25, 25-18, 23-25, 15-12) και παράλληλα …

Ο Ηρακλής έπαψε πλέον να αισθάνεται την μοναξιά της κορυφής, καθώς μετά την νίκη του με 3-2 σετ (25-22, 21-25, 25-18, 23-25, 15-12) και παράλληλα την εύκολη επικράτηση του Παναθηναικού κόντρα στον Πανελλήνιο, οι δύο ομάδες συγκατοικούν με 37 βαθμούς.

Οι κυανόλευκοι βέβαια παραμένουν στην πρώτη θέση έχοντας νικήσει στη Γλυφάδα και το θετικό είναι ότι έχουν να υποδεχτούν τους πράσινους στη Μίκρα. Όσον αφορά το παιχνίδι του Σαββάτου (19/2), οι γηπεδούχοι δεν βρέθηκαν στην καλύτερη τους δυνατή κατάσταση, με τον Φρέντι Μπρουκς να προχωρά σε αλλαγές, προκειμένου να βελτιώσει την εικόνα των παικτών του.

Στα θετικά η παρουσία του Σμαραγδή που ξεκίνησε βασικός και είχε οκτώ μπλοκ, στα αρνητικά τα σκαμπανεβάσματα στην απόδοση των κυανόλευκων, οι οποίοι στο τέταρτο σετ βρέθηκαν μπροστά με 22-20. Βασικός και αναντικατάστατος ο Γκόρτσιανουκ με 19 πόντους.

Αίσθηση επίσης προκάλεσε η εικόνα του γηπέδου, καθώς δεν γέμισε και δεν θύμιζε αυτό κόντρα στον Άρη για το κύπελλο.

Ο Φρέντι Μπρουκς παρέταξε στο αρχικό σχήμα τους Προύσαλη, Όουενς, Γκόρτσιανουκ, Κανέλλο, Σμαραγδή, Μπίλινγκς και Μπαμπαλιούτα. Οι κυανόλευκοι προηγήθηκαν στο πρώτο σετ με 3-0, ο Γιώργος Χριστόπουλος πήρε τάιμ-άουτ, ενώ χάρη κυρίως στο μπλοκ ο Ηρακλής ξέφυγε με 8-1. Στο δεύτερο τεχνικό τάιμ-άουτ οι γηπεδούχοι έφτασαν με 16-9, οι φιλοξενούμενοι μείωσαν με 16-12, ο Φρέντι Μπρουκς πήρε τάιμ-άουτ και η ΕΑΠ έκανε το 16-13.

Οι μελανόλευκοι μείωσαν ακόμα περισσότερο σε 20-19, ο Όουενς πέτυχε το 22-20 και το 23-21, με τον Γιώργο Χριστόπουλο να παίρνει τάιμ-άουτ. Οι κυανόλευκοι στη συνέχεια και πάλι με το μπλοκ διαμόρφωσαν το 25-23.

Στο δεύτερο σετ ο Ηρακλής προηγήθηκε με 4-2, η ΕΑΠ ισοφάρισε αρχικά σε 7-7, πέρασε μπροστά με 7-8 και 10-14, αναγκάζοντας τον Φρέντι Μπρουκς να πάρει τάιμ-άουτ. Οι φιλοξενούμενοι εκμεταλλεύτηκαν τα λάθη των γηπεδούχων έφτασαν στο δεύτερο τεχνικό τάιμ-άουτ με 10-16.

Ο Ηρακλής βελτίωσε την απόδοση του και μείωσε σε 16-19, ο Γιώργος Χριστόπουλος πήρε τάιμ-άουτ, με την ΕΑΠ να κάνει το 17-22, αναγκάζοντας τον Φρέντι Μπρουκς να πάρει τάιμ-άουτ. Με μπλοκ οι κυανόλευκοι μείωσαν σε 19-22 και διαμαρτυρήθηκαν για άσσο του Μπίλινγκς που δεν μέτρησε στην επόμενη φάση, ο Κιρόγα σημείωσε το 20-23.αλλά οι μελανόλευκοι έφτασαν στο 21-25.

Στο τρίτο σετ ο Ηρακλής προηγήθηκε με 6-3, ο Γιώργος Χριστόπουλος πήρε τάιμ-άουτ, με τους γηπεδούχους να φτάνουν στο πρώτο τεχνικό τάιμ-άουτ με 8-5. Με «όπλο» και πάλι το μπλοκ οι γηπεδούχοι αύξησαν την διαφορά (11-6) και ο Κράβαρικ με άσσο πέτυχε το 13-7, αναγκάζοντας τον Γιώργο Χριστόπουλο να πάρει νέο τάιμ-άουτ. Στο δεύτερο τεχνικό τάιμ-άουτ οι κυανόλευκοι ήταν μπροστά με 16-10, διαφορά που διατήρησαν μέχρι τέλους και έφτασαν στο 25-18.

Στο τέταρτο σετ ο Ηρακλής προηγήθηκε με 2-5, ο Φρέντι Μπρουκς πήρε τάιμ-άουτ, με τους φιλοξενούμενους να κάνουν στη συνέχεια το 4-8. Οι γηπεδούχοι μείωσαν με μπλοκ σε 8-10, ο Γιώργος Χριστόπουλος πήρε τάιμ-άουτ, με τα λάθη να συνεχίζονται και την ΕΑΠ να κάνει το 10-13. Ο Φρέντι Μπρουκς πήρε τάιμ-άουτ στο 11-14, ενώ στο 14-15 οι κυανόλευκοι είχαν νέα παράπονα από τους διαιτητές (14-16). Ο Μπίλινγκς με μπλοκ ισοφάρισε σε 20-20, ο Γιώργος Χριστόπουλος πήρε τάιμ-άουτ και οι γηπεδούχοι ξέφυγαν με 22-20. Δύο συνεχόμενα λάθη έκαναν το 22-22, ο Μπίλινγκς πέτυχε το 23-22, αλλά οι φιλοξενούμενοι πέρασαν μπροστά με 23-25 και ισοφάρισαν σε 2-2 σετ.

Στο τάι-μπρέικ ο Ηρακλής προηγήθηκε με 3-1, η ΕΑΠ ισοφάρισε σε 4-4 και το 6-7 έγινε 8-7, με τον Κράβαρικ λίγο αργότερα να σημειώνει το 9-7 και τον Γιώργο Χριστόπουλο να παίρνει τάιμ-άουτ. Ακολούθησε το 11-7, οι μελανόλευκοι μείωσαν σε 11-9, ο Φρέντι Μπρουκς πήρε τάιμ-άουτ και οι γηπεδούχοι πέτυχαν το 13-10. Ο Σμαραγδής έκανε το 14-11, ο Γιώργος Χριστόπουλος πήρε τάιμ-άουτ, η ΕΑΠ μείωσε (14-12), ο Φρέντι Μπρουκς πήρε από την πλευρά του τάιμ-άουτ και ο Γκόρτσιανουκ διαμόρφωσε το 15-12.

Ηρακλής: Όουενς 8, Προύσαλης 4, Γκόρτσιανουκ 19, Μπίλινγκς 21, Κανέλλος 3, Σμαραγδής 16, Μπαμπαλιούτας λ 65%, Κράβαρικ 8, Κιρόγα 11, Πιπέργιας, Χαραλαμπίδης, Ν. Εφραιμίδης.