Ο θρίαμβος που έγινε νίκη-ελπίδας

Αν ο Ηρακλής είχε και στα προηγούμενα παιχνίδια απόδοση όπως η σημερινή στη Ρόδο, ειδικά στα πρώτα 35 λεπτά, τότε θα ήταν πολύ μακριά από …

Αν ο Ηρακλής είχε και στα προηγούμενα παιχνίδια απόδοση όπως η σημερινή στη Ρόδο, ειδικά στα πρώτα 35 λεπτά, τότε θα ήταν πολύ μακριά από τη βαθμολογική θέση που είναι σήμερα. Οι κυανόλευκοι κέρδισαν με 82-87 τον Κολοσσό στη Ρόδο και διατήρησαν τις ελπίδες τους για παραμονή. Το πρώτο διπλό της φετινής σεζόν που ήρθε μέσα από τρομερές δυσκολίες και κυρίως λόγω της μεγάλης ταλαιπωρίας στο ταξίδι στα Δωδεκάνησα.

Επειδή με τα «αν» δε γράφεται ιστορία, ο Ηρακλής θα πρέπει να παίξει όπως σήμερα και στους υπόλοιπους αγώνες που απομένουν για να καταφέρει αυτό που μέχρι σήμερα φαντάζει δύσκολο ως απίθανο, να παραμείνει στην κατηγορία.

Σήμερα όμως, οι κυανόλευκοι έγραψαν τη δική τους ιστορία σε ένα «τρελό» παιχνίδι που λίγο έλειψε να χαθεί. Ο Τζερόμ Κόλεμαν σημείωσε συνολικά 34 πόντους με 4/4 βολές, 6/7 δίποντα, 6/11 τρίποντα, πήρε έξι ριμπάουντ και στο τέντεξ είχε 37 πόντους και πιθανότατα θα αναδειχθεί πολυτιμότερος της αγωνιστικής. Ο Αμερικανός σημείωσε και μάλιστα σημείωσε τους πρώτους 14 πόντους της ομάδας που ουσιαστικά έδωσαν τη ψυχολογία για να έρθει το θετικό αποτέλεσμα. Ένα διπλό που θα χαρακτηριζόταν μεγάλος θρίαμβος αν δεν υπήρχε η καθίζηση στα τελευταία πέντε λεπτά του αγώνα όταν και κινδύνευσε να χάσει ακόμη και τον αγώνα.

Κόλεμαν για ΝΒΑ

Ο διαστημικός Ηρακλής χρειάστηκε μόλις ένα τρίλεπτο για να μπει στο ρυθμό του παιχνιδιού. Με το σκορ στο 10-8, οι κυανόλευκοι έκαναν ένα τρομερό σερί 0-11 παίρνοντας κεφάλι με 10-19 στο 7΄, με τον Κόλεμαν να έχει πλέον και συμπαραστάτες και κυρίως τον Βλάντο Πέτροβιτς. Η διαφορά ανέβηκε για πρώτη φορά σε διψήφιο αριθμό πόντων στο 8΄ (13-24) και η περίοδος ολοκληρώθηκε με 14-28. Η ομάδα του Κρις Χουγκάζ είχε αψεγάδιαστη απόδοση καθώς πέρα από τα «μαγικά» του Κόλεμαν δεν υπέπεσε ούτε σε ένα λάθος εν αντιθέσει με τα έξι των γηπεδούχων ενώ τα κλεψίματα ήταν 0-6 δείγμα της εξαιρετικής άμυνας που έδινε περισσότερες επιθέσεις.
Παρότι ο Κολοσσός βρήκε χώρους στο καλάθι του Ηρακλή, οι φιλοξενούμενοι με το δίδυμο Κόλεμαν-Πάρκερ να εκτελούν από μακρινές αποστάσεις κράτησαν τη διαφορά γύρω στους 15 πόντους. Η διαφορά έφτασε τους +26 στα μέσα της δεύτερης περιόδου (24-50) με τους κυανόλευκους να σουτάρουν σχεδόν αποκλειστικά έξω από τη γραμμή των 6,75 και μέχρι το 15΄ είχαν 11/12 τρίποντα. Αντίδραση δεν υπήρξε από τον αντίπαλο και με το φινάλε του ημιχρόνου το σκορ έγινε 29-50 με τον Κόλεμαν να έχει παραπάνω από τους μισούς πόντους του Ηρακλή (28 πόντους με 2/2 βολές, 4/5 δίποντα, 6/6 τρίποντα).
Τα σημάδια ανάκαμψης που έδειξε ο Κολοσσός στο τελευταίο πεντάλεπτο του δεύτερου δεκαλέπτου έγιναν ακόμη πιο εμφανή στο πρώτο πεντάλεπτο και της τρίτης περιόδου. Ολοκλήρωσε ένα μεγάλο σερί 17-0 και μείωσε σε 41-50 στο 25΄. Οι παίκτες του Ηρακλή δεν πτοήθηκαν από τη μεγάλη αλλαγή σκηνικού και με καθαρό μυαλό δεν επέτρεψαν στον αντίπαλο να μειώσει περαιτέρω και με καλάθια των Πάρκερ, Κοπρίβιτσα και Κόλεμαν το σκορ έγινε 43-58 στο 29΄ και 44-62 με την έναρξη της τελευταίας περιόδου, με την άμυνα να κάνει όλη τη δουλειά και να μη φαίνεται το επιθετικό πρόβλημα.

Παραλίγο «έμφραγμα»

Κι ενώ όλα έμοιαζαν ιδανικά, από το 35΄ και μετά (το σκορ στο 52-70), οι κυανόλευκοι βιάστηκαν να πάνε στα αποδυτήρια. Με 10 συνεχόμενους πόντους του Νίκου Παππά το σκορ έγινε 62-70 για να ακολουθήσουν τέσσερις βολές από Ασημακόπουλο και Καλάθη βολές για να γίνει το σκορ 66-70 στο 37΄. Το τρίποντο-ανάσα του Εϊτουταβίτσιους αλλά και οι εύστοχες βολές στο τέλος, κράτησαν μπροστά τον Ηρακλή, παρότι ελάχιστα δευτερόλεπτα πριν το τέλος οι γηπεδούχοι μείωσαν ακόμη και στο 82-84. Τα δεκάλεπτα: 14-28, 29-50, 44-60, 82-87.

ΚΟΛΟΣΣΟΣ (Σφαιρόπουλος): Καλάθης 36(6), Καυκής, Τζόρνταν 1, Πάνος, Μανωλόπουλος, Ασημακόπουλος 13(1), Χαρίσης 2, Τσάμης 3(1), Παππάς 16(1), Γκόλεματς 7, Γεωργαλής 4.

ΗΡΑΚΛΗΣ (Χουγκάζ): Πάρκερ 11, Δεμερτζής 3(1), Αγγελακόπουλος 11(1), Πέτροβιτς 6(1), Κοπρίβιτσα 9(2), Δέσπος, Κόλεμαν 34(6), Εϊτουταβίτσιους 11(1), Λαμπρόπουλος 2.