Κ20: «Λύγισαν» στον Βόλο οι νέοι

Την ήττα με 2-1 γνώρισε η ομάδα του Ηρακλή από τον Ολυμπιακό Βόλου στο Εθνικό Στάδιο Βόλου, στο πλαίσιο της 23ης αγωνιστικής του πρωταθλήματος Σούπερλιγκ …

Ακαδημία

Την ήττα με 2-1 γνώρισε η ομάδα του Ηρακλή από τον Ολυμπιακό Βόλου στο Εθνικό Στάδιο Βόλου, στο πλαίσιο της 23ης αγωνιστικής του πρωταθλήματος Σούπερλιγκ Κ20.

Οι γηπεδούχοι παρουσιάστηκαν πιο δυνατοί στο πρώτο ημίχρονο από τον Ηρακλή, φτάνοντας πιο εύκολα προς την εστία του Σαμπανίδη. Ο Ολυμπιακός Βόλου μέχρι και τα μισά του πρώτου ημιχρόνου απείλησε με φάσεις από τον άξονα και σε μια από αυτές στο 28’ βρήκε τον δρόμο προς τα δίχτυα με τον Νάκα. Από κει και πέρα οι κυανόλευκοι ισορρόπησαν το παιχνίδι. Η μεγαλύτερη ευκαιρία για τον Ηρακλή καταγράφηκε προς το τέλος του ημιχρόνου, με τον Στεριανά να βρίσκεται τετ-α-τετ με τον Αβδελά από τα πλάγια, η φάση όμως δεν μετουσιώθηκε σε γκολ. Το 1-0 παρέμεινε μέχρι το ημίχρονο.

Στις αρχές του δευτέρου ημιχρόνου οι Βολιώτες αιφνιδίασαν τον Ηρακλή, κάνοντας το 2-0 με τον (δανεικό από τον Ηρακλή) Ψυχογιό στο 47′ και τους κυανόλευκους να διαμαρτύρονται έντονα για οφσάιντ. Η απάντηση για τον Ηρακλή ήρθε λίγα λεπτά μετά και συγκεκριμένα στο 50ο λεπτό, με τον Στεριανά να μειώνει σε 2-1. Μεγάλη πίεση δέχτηκε η άμυνα του Ολυμπιακού Βόλου μετά το 60′, με τον Ηρακλή να χάνει σπουδαίες ευκαιρίες να ισοφαρίσει. Αξίζει να σημειωθεί πως ο αγώνας άρχισε και τελείωσε με μία μόλις μπάλα. Γεγονός που καθυστερούσε αρκετά την ροή του αγώνα, με αποτέλεσμα να υπάρχουν αρκετές διακοπές. Το 2-1 έμεινε μέχρι το τέλος με τον Ολυμπιακό να παίρνει τους τρεις βαθμούς.

Στο 24ο λεπτό ο Βασίλης Σπυρογιάννης έριξε στην μάχη τον Χατζηλιάδη, που αντικατέστησε τον Πασούδη λόγω τραυματισμού (χτύπησε στον αστράγαλο, αντικαταστάθηκε για προληπτικούς λόγους, ωστόσο η κατάστασή του δεν εμπνέει ανησυχία).

Ολυμπιακός Βόλου: Αβδελάς, Γκοτόβος, Ζέρης, Ζυγκερίδης (78′ Μαρμαρινός), Κομνός, Νάκα (89′ Βαλώτης), Ναουμίδης, Σφάκας, Τρίμμης (65′ Ζενούνι), Χολέβας, Ψυχογιός

Ηρακλής: Σαμπανίδης, Φοίτας, Πασούδης ( 24′ Χατζηλιάδης), Κώτσιας, Παπαστεριανός, Γιοναντάμ (46′ Καρανδρέας), Ποζίδης, Στεριανάς, Τσίτας, Ζαγναφέρης (70′ Παπαστεργίου), Νατσιόπουλος