Κ17: Σπουδαίο διπλό στην Καβάλα

Πολύ σημαντική νίκη πέτυχε η ομάδα Κ17 του Ηρακλή, απέναντι στην αντίστοιχη της Καβάλας με 1-3. Σε ένα πολύ δυνατό παιχνίδι με αρκετές μονομαχίες κυρίως στον …

Ακαδημία

Πολύ σημαντική νίκη πέτυχε η ομάδα Κ17 του Ηρακλή, απέναντι στην αντίστοιχη της Καβάλας με 1-3.

Σε ένα πολύ δυνατό παιχνίδι με αρκετές μονομαχίες κυρίως στον χώρο του κέντρου, οι κυανόλευκοι απέδρασαν με το διπλό, υπό τις οδηγίες των Κώστα Φούντα, και Μαργαρίτη Κεχαγιά( ο Μπάμπης Μαυρίδης πήρε την θέση του Θόδωρου Ελευθεριάδη, έχοντας πλέον το πόστο του γυμναστή στον Ηρακλή). Η ομάδα της Καβάλας παρουσιάστηκε ιδιαίτερα ορεξάτη για την νίκη.

Παρ’ όλα αυτά ο Ηρακλής ήταν αυτός που άνοιξε το σκορ με τον Μικρό στο 22′ . Από κει και πέρα το παιχνίδι ισορρόπησε χωρίς όμως να χάσει το ρυθμό του. Οι γηπεδούχοι φτάσανε στην ισοφάριση, έπειτα από υπόδειξη πέναλτι που χρεώθηκε στον ποδοσφαιριστή Ηρακλή. Την εσχάτη των ποινών ανέλαβε ο Σάσσος, κάνοντας το 1-1 στο 39′ . το ισόπαλο αποτέλεσμα παρέμεινε μέχρι το ημίχρονο.

Η εικόνα δεν άλλαξε και στο δεύτερο ημίχρονο με τις δύο ομάδες να κυνηγάνε την νίκη. Παρά τις αρκετές απουσίες ο «Γηραιός» κατάφερε να προηγηθεί για δεύτερη φορά στο παιχνίδι στο 60′ με τον Τσιλιανίδη. Η Καβάλα έψαξε την ισοφάριση, χάνοντας σημαντικές ευκαιρίες. Ο Ηρακλής στο τέλος του αγώνα, έμεινε με δέκα παίχτες, μετά την αποβολή Ηρακλή. Κάπου εκεί οι γηπεδούχοι αύξησαν την πίεσή τους, χωρίς όμως να καταφέρουν να φτάσουν στην ισοφάριση. Το τρίτο γκολ για τον Ηρακλή ήρθε στις καθυστερήσεις με τον Πουρλουκάκη.

Καβάλα: Μπατής, Γιάχος, Γκορόγιας, Φουρκαλάς, Χριστοφορίδης, Δεληγιάννης, Μήτσιος, Σάσσος, Χαϊδεμένος( 68′ Κυγλής), Πασχάλης, Βαφέας

Ηρακλής: Παπαδόπουλος, Κουλιούδης, Πουρλουκάκης, Ηρακλής, Τριανταφυλλίδης, Μικρός, Κρυστάλλης, Ιορδανίδης (71′ Σταμάτης), Μαυρίδης, Τσιλιανίδης, Χατζής (85′ Ξανθόπουλος)