Κατάσταση μη αναστρέψιμη

Τον υποβιβασμό κατάματα βλέπει ο Ηρακλής μετά τη νέα ήττα που γνώρισε στο Ιβανώφειο από το οποίο περνά πλέον όποιος θέλει. Οι κυανόλευκοι με τον …

Τον υποβιβασμό κατάματα βλέπει ο Ηρακλής μετά τη νέα ήττα που γνώρισε στο Ιβανώφειο από το οποίο περνά πλέον όποιος θέλει. Οι κυανόλευκοι με τον Κρις Χουγκάζ στον πάγκο ήταν και πάλι μέτριοι, εκτός από μερικές εκλάμψεις και ηττήθηκε με 57-72.

Αν και τα πράγματα άρχισαν πολύ άσχημα για τους γηπεδούχους που βρέθηκαν να χάνουν ακόμη και με 20 πόντους διαφορά στη δεύτερη περίοδο κατάφεραν να μειώσουν μέχρι και τους πέντε, αλλά η αθηναϊκή ομάδα είχε την εμπειρία και τους παίκτες για να κρατήσει το υπέρ του σκορ. Αρνητικός για τον Ηρακλή ο Σμους Πάρκερ που ήταν εκνευριστικά άστοχος, άνευρος, χωρίς πολύ διάθεση, ενώ υπέπεσε σε ανεπίτρεπτα για το ταλέντο του και τις ικανότητες του λάθη. Στο τέλος του αγώνα, οι φίλοι του Ηρακλή αποδοκίμασαν τους παίκτες οι οποίοι δέχθηκαν ορισμένα αντικείμενα.
Οι δύο ομάδες άργησαν να μπουν στο ρυθμό του αγώνα, με το Περιστέρι να καταφέρνει πιο γρήγορα από τους γηπεδούχους να κάνει σωστά τα βασικά πράγματα στο μπάσκετ. Έτσι, έπαιξε καλή άμυνα και έβρισκε χώρου να σκοράρει. Με τον Αλέκο Πέτρουλα να παίρνει μακρινά σουτ οι φιλοξενούμενοι προηγήθηκαν με 8-12 στο 6΄, τη στιγμή που οι κυανόλευκοι σκόραραν μόνο με… αίτηση. Οι Κοπρίβιτσα και Λαμπρόπουλος ήταν οι μοναδικοί που σκόραραν στην πρώτη περίοδο για τον Ηρακλή που βρέθηκε πίσω με 12-19. Στο διάστημα αυτό είχε 5/12 σουτ εντός παιδιάς, ενώ είχε υποπέσει σε πέντε λάθη, με τον Σμους Πάρκερ να είναι εκτός κλίματος αγώνα. Η διαφορά έφτασε σε διψήφιο αριθμό πόντων με την έναρξη της δεύτερης και τα πράγματα έδειχναν να φεύγουν εκτός ελέγχου. Ο Κοπρίβιτσα σκόραρε έκανε το 14-22 στο 13΄, για να ακολουθήσει σερί 0-12 για το Περιστέρι σε διάστημα περίπου έξι λεπτών και το σκορ έγινε 14-34.

Ο καφές και τα συνθήματα

Στο σημείο εκείνο, ο Κρις Χουγκάζ πήρε τάιμ άουτ και ένας καφές έφυγε από την κερκίδα προς την πλευρά του πάγκου των κυανόλευκων. Το παιχνίδι διακόπηκε για μερικά λεπτά ενώ από τις κερκίδες ακούστηκε το σύνθημα «κοπρόσκυλα». Με την επανέναρξη της αναμέτρησης και μέχρι το φινάλε του ημιχρόνου ο Ηρακλής έκανε ένα σερί 7-0, πέτυχε και το πρώτο του τρίποντο μετά από εννέα άστοχες προσπάθειες και η περίοδος έκλεισε 21-34.

Η παρουσία των Βασίλη Αγγελακόπουλου και του Γιάννη Δεμερτζή έδωσε μεγάλη πνοή στον Ηρακλή κυρίως στην άμυνα αλλά και στην επίθεση με του γηπεδούχους να ολοκληρώνουν το σερί τους που έφτασε στο 15-0 στο 24΄ και μείωσαν σε 29-34. Το Περιστέρι πήρε λύσεις από τον έμπειρο Δημήτρη Παπανικολάου που γρήγορα έκοψε το ρυθμό του Ηρακλή και το σκορ έγινε 33-47 στο 28΄ με σερί 0-7. Το δεκάλεπτο έκλεισε όμως με τη διαφορά κάτω από τους 10 πόντους (39-47), με τον Ηρακλή να κάνει ένα δικό του σερί 6-0. Οι φιλοξενούμενοι βρήκαν τις απαιτούμενες λύσεις στην άμυνα ζώνης που αντιμετώπιζαν και διατήρησαν τη διαφορά στους 10 πόντους χάρη σε τρίποντα των Βαγγέλη Μάντζαρη και Σκοτ, ενώ ο Ηρακλής δεν είχε την απαιτούμενη ψυχραιμία για να φέρει το παιχνίδι στα μέτρα του. Το σκορ μάλιστα έγινε 49-66 στο 36΄ με πέντε συνεχόμενου πόντους του Μάντζαρη που ουσιαστικά έβαλε ταφόπλακα στις ελπίδες του Ηρακλή για νίκη, που δεν είχε τις δυνάμεις και το χρόνο να κάνουν κάτι καλό.
Τα δεκάλεπτα: 12-19, 21-34, 39-47, 57-72.

ΗΡΑΚΛΗΣ (Χουγκάζ): Πάρκερ 6, Δεμερτζής 2, Αγγελακόπουλος 4, Ντρόμπνιακ 5, Πέτροβιτς, Κοπρίβιτσα 13(1), Δέσπος, Κόλεμαν, Ηλιάδης 14(3), Εϊτουταβίτσιους 5(1), Λαμπρόπουλος 8.