Νέο «τρίποντο» με Πανιώνιο

Την νίκη με 3-0 σετ (25-23, 25-12, 26-24) πέτυχε ο Ηρακλής επί  του Πανιωνίου στο Κατσάνειο, για την 3η αγωνιστική της δεύτερης φάσης του πρωταθλήματος …

Την νίκη με 3-0 σετ (25-23, 25-12, 26-24) πέτυχε ο Ηρακλής επί  του Πανιωνίου στο Κατσάνειο, για την 3η αγωνιστική της δεύτερης φάσης του πρωταθλήματος της Α1 Γυναικών.

Ο Τάκης Φλώρος παρέταξε στο αρχικό σχήμα τις Μοράρου, Τοτσίδου, Γιόσα, Κωνσταντινίδου, Γιακούμπ, Λιουλένοβα και Κελεσίδου, οι οποίες βρέθηκαν πίσω στο σκορ με 6-8 και 8-10.

Ακολούθησε το 16-14, οι φιλοξενούμενες έκαναν το 16-18, όμως ο Ηρακλής αντέδρασε εκ νέου ισοφαρίζοντας αρχικά και περνώντας μπροστά με 19-18. Το 22-20 έγινε στη συνέχεια 23-23, ο Τάκης Φλώρος πήρε τάιμ-άουτ και με μπλοκ οι γηπεδούχοι έφτασαν στο 25-23.

Πιο εύκολα εξελίχθηκε για τον Ηρακλή το δεύτερο σετ, καθώς μετά το 10-10 οι κυανόλευκες βελτίωσαν ακόμα περισσότερο την απόδοση τους και διαμόρφωσαν χωρίς να αντιμετωπίσουν προβλήματα το 25-12.

Στο τρίτο σετ ο Πανιώνιος προηγήθηκε με 1-4 και 4-10, η Λαδένη αντικατέστησε την Τοτσίδου και η Μοράρου μείωσε σε 9-13, αναγκάζοντας τους φιλοξενούμενους να πάρουν τάιμ-άουτ. Οι γηπεδούχοι με ένα μεγάλο σερί κατάφεραν να ισοφαρίσουν αρχικά σε 16-16 και να κάνουν λίγο αργότερα το 18-16, αλλά ο Πανιώνιος σημείωσε το 18-18, δίνοντας νέο ενδιαφέρον στο σετ.

Με μπλοκ οι φιλοξενούμενοι έκαναν το 20-21, ο Τάκης Φλώρος πήρε τάιμ-άουτ, αλλά ακολούθησε νέο μπλοκ (20-22). Η Γιόσα ισοφάρισε με δύο επιτυχημένες επιθέσεις (22-22), ενώ η Κωνσταντινίδου με ένα προσωπικό σερί με ,μπλοκ και επίθεση διαμόρφωσε το 26-24.

«Συγχαρητήρια στα κορίτσια που πέτυχαν ακόμα μία νίκη. Είναι θετικό που συνεχίζουμε έτσι σε αυτή την φάση και στόχος μας είναι να κερδίζουμε εμπειρίες αλλά και να βελτιωνόμαστε παράλληλα», δήλωσε ο Τάκης Φλώρος.

Ηρακλής: Τοτσίδου 6, Μοράρου 2, Κωνσταντινίδου 10, Γιόσα 13, Γιακούμπ 3, Λιουλένοβα 3, Κελεσίδου λ 33%, Λαδένη 2.

: Γκούζου 10, Νίστρομ 14,Γκούρα 7, Κωνσταντίνου 2, Νάστου 4, Μπουζουνιεράκη 3, Τσιάρα λ 44%, Σταυροπούλου 2.