“Καθάρισε” και τον Αστέρα ο Τσίτας

Σε ένα μέτριο παιχνίδι ο Ηρακλής πήρε τους τρεις βαθμούς απέναντι σε έναν καλό Αστέρα Τρίπολης με 2-1, στο πλαίσιο της 22ης αγωνιστικής του πρωταθλήματος …

Ακαδημία

Σε ένα μέτριο παιχνίδι ο Ηρακλής πήρε τους τρεις βαθμούς απέναντι σε έναν καλό Αστέρα Τρίπολης με 2-1, στο πλαίσιο της 22ης αγωνιστικής του πρωταθλήματος Σούπερλιγκ Κ20.

Οι δύο ομάδες είχαν από ένα ημίχρονο. Στο πρώτο ο Ηρακλής ήταν αυτός που έκλεψε τις εντυπώσεις, ωστόσο ο Αστέρας ανέβασε την απόδοση του στο δεύτερο μέρος. Παρά το κακό θέαμα, ο Γηραιός κατάφερε και προηγήθηκε με τον Τσίτα στο 25ο λεπτό της αναμέτρησης. Από εκεί και πέρα ο ρυθμός ανέβηκε και οι γηπεδούχοι λίγα λεπτά μετά την επίτευξη του πρώτου τέρματος, έχασαν μεγάλη ευκαιρία να διευρύνουν το σκορ, η μπάλα όμως έπειτα από κεφαλιά του Τσίτα κατέληξε κόρνερ.

Σε μια από τις λίγες ευκαιρίες που πραγματοποίησε ο Αστέρας Τρίπολης στο πρώτο ημίχρονο, ο Διαμαντόπουλος βρέθηκε σε πλεονεκτική θέση από τα πλάγια, επιχείρησε την σέντρα, η μπάλα όμως κόντραρε πέρασε κάτω από τον Κωφό, δεν πέρασε όμως και την γραμμή του τέρματος. Ηρακλής και Αστέρας πραγματοποιούσαν επιθέσεις κυρίως από τα πλάγια χωρίς όμως να καταγραφεί άλλη μεγάλη φάση στο πρώτο ημίχρονο, με το 1-0 να παραμένει ως την ανάπαυλα.

Στην επανάληψη η ομάδα της Τρίπολης ανέβασε κατακόρυφα την απόδοσή της φτάνοντας πιο εύκολα στην εστία του Κωφού. Έπειτα από ωραίο κοντρόλ του Κουρμπέλη και σουτ έξω από την περιοχή, η μπάλα καρφώθηκε στο αριστερό παράθυρο της εστίας του Κωφού, στο 68ο λεπτό. Η πρώτη μεγάλη ευκαιρία για τους κυανόλευκους ήρθε λίγα λεπτά μετά την ισοφάριση. Ο Τσίτας έβγαλε την σέντρα, ο Στεφανάκος δεν υπολόγισε σωστά την φάση, αλλά ο Θάριο που βρέθηκε μόνος του μπροστά από το ανυπεράσπιστο τέρμα, δεν έπιασε σωστά την κεφαλιά με αποτέλεσμα η μπάλα να περάσει πλάγιο άουτ.

Αυτό που δεν έκανε ο Θάριο, το έκανε ο εξαιρετικός σήμερα Τσίτας. Μετά από χτύπημα φάουλ πήρε την κεφαλιά, στέλνοντάς την ψηλοκρεμαστά στο παραθυράκι του Στεφανάκου. Το 2-1 έμεινε μέχρι το τέλος, αν και οι άνθρωποι του Αστέρα διαμαρτύρονται για πέναλτι στα τελευταία λεπτά της αναμέτρησης.

Ηρακλής: Κωφός, Κουτσιώλης, Πασούδης, Κώτσιας Παπαστεριανός, Πετανίδης, Ποζίδης (68′ Θάριο), Στεριανάς (56′ Νατσιόπουλος), Τσίτας, Ζαγναφέρης ( 76′ Παπαστεργίου), Καρανδρέας.

Αστεράς Τρίπολης: Στεφανάκος, Φιλάι, Πετρούδης, Παπαδημητρίου (46′ Τοτρόχ), Χαρμπάλης (88′ Γιώτσας), Ζώης, Ντινιωτάκης (57′ Χαρτίσιας), Σκόνδρας, Βαλκανός, Κουρμπέλης, Διαναντόπουλος