Επέστρεψε ο… θυμωμένος Ηρακλής

Οι δύο συνεχόμενες ήττες πείσμωσαν τον Ηρακλή, ο οποίος αντέδρασε και νίκησε τον Απόλλωνα στην Καλαμαριά με 0-3 σετ (22-25, 15-25, 26-28), για την 15η …

Οι δύο συνεχόμενες ήττες πείσμωσαν τον Ηρακλή, ο οποίος αντέδρασε και νίκησε τον Απόλλωνα στην Καλαμαριά με 0-3 σετ (22-25, 15-25, 26-28), για την 15η αγωνιστική της Α1 Ανδρών. Ο Φρέντι Μπρουκς παρέταξε στο αρχικό σχήμα τους Προύσαλη, Κανέλλο, Κράβαρικ, Όουενς, Κιρόγα, Μπίλινγκς και Μπαμπαλιούτα, ενώ το ντεμπούτο του πραγματοποίησε ο Σμαραγδής.

Στο πρώτο σετ οι γηπεδούχοι προηγήθηκαν με 4-1, ο Όουενς ισοφάρισε με άσσο σε 5-5 και ακολούθησε το 10-13, με τον Χρήστο Πάτρα να παίρνει τάιμ-άουτ. Το 13-16 έγινε 19-20, ο Μπίλινγκς με άσσο πέτυχε το 19-22, αλλά ο Απόλλων μείωσε σε 22-23, με τον Φρέντι Μπρουκς να παίρνει τάιμ-άουτ. Οι κυανόλευκοι επέστρεψαν δυναμικοί και με μπλοκ διαμόρφωσαν το 22-25.

Πιο εύκολα έγινε το 0-2, καθώς ο Ηρακλής προηγήθηκε αρχικά με 7-9 χάρη και στον άσσο του Κράβαρικ, στο 8-13 ο Χρήστος Πάτρας πήρε τάιμ-άουτ και από κει και πέρα οι φιλοξενούμενοι έφτασαν χωρίς πρόβλημα στο 15-25.

Συναρπαστικό ήταν το τρίτο σετ, όπου ο Απόλλων προηγήθηκε με 3-1, 10-8 και 16-14, με τις δύο ομάδες να συνεχίζουν πόντο-πόντο και τον Κιρόγα να σημειώνει το 22-23. Ακολούθησε το 24-23, ο Φρέντι Μπρουκς πήρε τάιμ-άουτ και οι φιλοξενούμενοι έφτασαν με τον Γκόρτσιανουκ στο 26-28.

Απόλλων Καλαμαριάς: Άλεξιτς 6, Χατζηλιάδης 14, Παπαιακώβου 2, Παπαδημητρίου 4, Μποζίδης, Γκορμπατκόφ 12, Καραγιάννης λ 45%, Γκεοργκίεφ 1, Γκιτζέκος 1, Ντραγκίεφ.

Ηρακλής: Όουενς 7, Κράβαρικ 2, Προύσαλης 4, Κιρόγα 8, Μπίλινγκς 11, Κανέλλος 9, Μπαμπαλιούτας λ 56%, Χαραλαμπίδης, Γκόρτσιανουκ 6, Εφαριμίδης Ν. 2, Πιπέργιας, Σμαραγδής 2.