Νίκη με νέα πρόσωπα και Κονέ για την Εθνική (vid)

Πραγματοποιώντας ένα πολύ καλό δεύτερο ημίχρονο, η Εθνική Ελλάδας πήρε τη νίκη επί του Καναδά με 1-0 στο AEL FC Arena. Το πρώτο ημίχρονο δεν ήταν …

Διάφορα

Το πρώτο ημίχρονο δεν ήταν ιδιαίτερα καλό για την ελληνική ομάδα, αφού δεν κατάφερε να πιέσει την άμυνα των Καναδών. Στο δεύτερο ημίχρονο ο Φερνάντο Σάντος πραγματοποίησε πολλές αλλαγές και η εικόνα της ομάδας βελτιώθηκε σημαντικά. Έχασε αρκετές ευκαιρίες για να σκοράρει, πετυχαίνοντας μόλις ένα γκολ, στο 63′ με τον Φετφατζίδη. Ο Παναγιώτης Κονέ πέρασε στον αγωνιστικό χώρο στο 61′ αντικαθιστώντας τον Λυμπερόπουλο.

Στα πλαίσια της αναμέτρησης, η ΕΠΟ τίμησε τον Ότο Ρεχάγκελ για την προσφορά του στο ελληνικό ποδόσφαιρο. Ο Γερμανός προπονητής δήλωσε: “Ήταν ένα επιτυχημένο διάστημα για μένα αυτό που παρέμεινα στον πάγκο της Εθνικής ομάδας και σε αυτό συνέβαλαν πολύ και οι βοηθοί μου. Ήρθα σαν φίλος στην Ελλάδα και θέλω να φύγω σαν φίλος. Θα θυμάμαι για πάντα το παιχνίδι στην Κωνσταντινούπολη, αυτό στην Ουκρανία και τόσα άλλα που συνοδεύτηκαν με μεγάλες επιτυχίες”.

Ελλάδα (Φερνάντο Σάντος): Σηφάκης (46′ Χαλκιάς), Τοροσίδης (46′ Βύντρα), Τζαβέλλας, Παπασταθόπουλος, Μόρας, Καραγκούνης, Νίνης, Κατσουράνης (46′ Καφές), Σαλπιγγίδης (46′ Μήτρογλου, 69′ Γεωργιάδης), Φετφατζίδης, Λυμπερόπουλος (61′ Κονέ).

Στον πάγκο έμειναν οι: Σιόβας, Σπυρόπουλος, Μάκος, Σαμαράς.

Καναδάς (Στίβεν Χαρτ): Μπόργιαν, Στρέιθ, Πίτερς, Καν, Γιάνκοβιτς, Τζόνσον (82′ Πασέκο), Τζάκσον (66′ Εντγκαρ), Χάτσινσον, Ντε Ροσάριο, Σίμπσον (78′ Ρίκετς), Όσεαν (46′ Φρεντ).

Στον πάγκο έμειναν οι: Χίρσφελντ, Σταλτέρι, Πασέκο.