Ο Ηρακλής βυθίζεται…

Αγωνιστική με αγωνιστική τα περιθώρια του Ηρακλή στενεύουν επικίνδυνα. Η νέα εντός έδρας ήττα των κυανόλευκων από τον ΠΑΟΚ με 67-86  ήρθε να προστεθεί …

Αγωνιστική με αγωνιστική τα περιθώρια του Ηρακλή στενεύουν επικίνδυνα. Η νέα εντός έδρας ήττα των κυανόλευκων από τον ΠΑΟΚ με 67-86  ήρθε να προστεθεί στην αλυσίδα των αρνητικών αποτελεσμάτων και στις 11 αγωνιστικές που απομένουν ως το τέλος, οι κυανόλευκοι καλούνται να κάνουν πρωταθλητισμό… Στο τέλος μάλιστα, οι παίκτες του Ηρακλή έβγαλαν τις φανέλες και τις άφησαν στο κέντρο του γηπέδου.
Η ομάδα του Γιώργου Καλαφατάκη δεν μπήκε στο πρώτο ημίχρονο. Παίζοντας κάκιστα επιθετικά, βάζοντας μόλις 20 πόντους στο πρώτο ημίχρονο, πήρε βαθμό υπό του μηδενός στην άμυνα όπου οι αντίπαλοι σκόραραν απ’όπου ήθελαν. Και με 25 πόντους διαφορά, δεν ήταν δυνατό να ανατραπεί η κατάσταση στο δεύτερο μέρος παρά τις προσπάθειες του Σμους Πάρκερ που έπαιζε μόνος του.
Ο Ηρακλής θέλησε να δώσει έμφαση στην άμυνα και τον περιορισμό του Λάζαρου Παπαδόπουλου και δεν είχε ρυθμό στην επίθεση, αλλά και δεν βρήκε αντίδοτο στον εξαιρετικό Ρόουλι Μάρσαλ. Ο Αμερικανός του ΠΑΟΚ σημείωσε τους 10 πρώτους πόντους της ομάδας του που είχε 4/5 τρίποντα στα πρώτα επτά λεπτά του αγώνα και πήρε προβάδισμα με 6-16. Με κάκιστα ποσοστά στα σουτ εντός παιδιάς οι κυανόλευκοι έμειναν μοιραία πολύ πίσω στο σκορ με διαφορά άνω των 10 πόντων, αφού στην πρώτη περίοδο είχαν 2/15 σουτ κι έτσι οι φιλοξενούμενοι προηγήθηκαν με 9-23. Το γρήγορο σερί 7-0 με πέντε πόντους του Σμους Πάρκερ έδειξε πως ο Ηρακλής θα μπορούσε να ανατρέψει την κατάσταση, αλλά αυτό δε συνέβη. Ο ΠΑΟΚ απάντησε με σερί 0-11 (16-34 στο 15΄), αλλά δεν υπήρξε καμία αντίδραση από την πλευρά των γηπεδούχων που ήταν κάκιστοι και αμυντικά και επιθετικά. Οι φιλοξενούμενοι εκμεταλλεύτηκαν κάθε αδράνεια του Ηρακλή και δεν έδειξαν να πτοούνται ακόμη κι όταν η ελληνική τους πεντάδα ήταν μέσα στο γήπεδο. Η διαφορά συνέχισε να ανεβαίνει, έφτασε στο 18-45, λίγο πριν το τέλος του ημιχρόνου που έκλεισε με 20-45. Και πως θα μπορούσε να μην είναι τόσο μεγάλη όταν ο Ηρακλής είχε 1/11 τρίποντα και συνολικά 7/30 σουτ εντός παιδιάς.

Απλά μείωσε…

Η βελτίωση της άμυνας αλλά και το γεγονός πως ο αντίπαλος δεν είχε την ίδια ευστοχία σε μακρινά σουτ, έδωσαν την ευκαιρία στους γηπεδούχους να ροκανίσουν τη διαφορά, μειώνοντας σε 41-55 στο 29΄ προεξάρχοντος του Σμους Πάρκερ. Ωστόσο, στο τελευταίο λεπτό λίγες στιγμές αδράνειας έδωσαν τη δυνατότητα στον ΠΑΟΚ να ανεβάσει τη διαφορά στους 18 πόντους (41-59). Ο Ηρακλής δεν είχε όμως τη «φλόγα» να συνεχίσει την αντεπίθεση. Ο αντίπαλός του κράτησε το ρυθμό στο επίπεδο που ήθελε, πήρε λύσεις και πάλι μέσα από τη ρακέτα που δούλευε πολύ καλά και δεν κινδύνευσε ιδιαίτερα.
Τα δεκάλεπτα: 9-23, 20-45, 41-59, 67-86.

ΗΡΑΚΛΗΣ (Καλαφατάκης): Πίτερς 5, Πάρκερ 26(2), Δεμερτζής, Παπανικολόπουλος 2, Αγγελακόπουλος, Πέτροβιτς 5, Κοπρίβιτσα, Δέσπος 4, Κόλεμαν 4, Ηλιάδης, Εουταβίτσιους 14(1), Λαμπρόπουλος 7.

ΠΑΟΚ (Μαρκόπουλος): Μάρσαλ 24(3), Αράπης, Αποστολίδης 2, Δέδας 2, Ντόζιερ 13, Γκρέι 14(2), Παπαδόπουλος 7, Γιαννακίδης 9(3), Καλλές, Γκεσέφσκι 15(2), Καλαμπάκας.