Κ17: Άδικη ήττα με ανατροπή

Σε ένα ντέρμπι που θύμιζε πολύ εκείνο του πρώτου γύρου, η ομάδα Κ17 του Ηρακλή γνώρισε την ήττα με ανατροπή από την αντίστοιχη του Πάοκ …

Ακαδημία

Σε ένα ντέρμπι που θύμιζε πολύ εκείνο του πρώτου γύρου, η ομάδα Κ17 του Ηρακλή γνώρισε την ήττα με ανατροπή από την αντίστοιχη του Πάοκ με 2-1.

Ο Ηρακλής παρά το γεμάτο απουσιολόγιο, ήταν αυτός που κατάφερε να προηγηθεί στο πρώτο ημίχρονο. Ωστόσο οι γηπεδούχοι άλλαξαν το εις βάρος τους αποτέλεσμα μέχρι και την λήξη του αγώνα. Έντονες διαμαρτυρίες για το πρώτο γκολ του Πάοκ, με τους ανθρώπους του Ηρακλή να φωνάζουν για οφσάιντ.

Οι δύο ομάδες μπήκαν ζεστά στον αγωνιστικό χώρο, και με ωραία κυκλοφορία μπάλας κυρίως από το κέντρο, δημιουργούσαν προϋποθέσεις απειλής προς τις δύο εστίες. Ο Ηρακλής έδειξε πως κυνηγάει τους τρείς βαθμούς, καθ’ όλη την διάρκεια του παιχνιδιού. Μάλιστα προηγήθηκε με τον Μικρό στο 31ο της αναμέτρησης. Το 0-1 έμεινε μέχρι το ημίχρονο.

Στις αρχές του δευτέρου ημιχρόνου, ο «Γηραιός» είχε την ευκαιρία να πάρει αέρα δύο τερμάτων, σπαταλώντας δύο καλές ευκαιρίες με τους Κρυστάλλη και Μαυρίδη. Η φάση που σημάδεψε τον αγώνα, είναι αυτή του 58ου λεπτού, όπου ο Κωνσταντινίδης κλώτσησε αντιαθλητικά τον Τριανταφυλλίδη. Ο διαιτητής Λιμπούδης έκλεισε τα μάτια στην συγκεκριμένη φάση, δείχνοντας ότι το παιχνίδι παίζεται κανονικά, ενώ ήταν καθαρή αποβολή. Δύο λεπτά αργότερα ήρθε η ισοφάριση για τον Πάοκ με τον Δεμηρτζόγλου. Η φάση αμφισβητήθηκε έντονα, από τον πάγκο του Ηρακλή και όχι μόνο, για καταλόγιση οφσάιντ. Τέσσερα λεπτά αργότερα, και ενώ ο αγώνας είχε ανάψει, ήρθε το δεύτερο γκολ για τον Πάοκ με τον Ανδριόπουλο. Ο Ηρακλής δεν πτοήθηκε και κυνήγησε την ισοφάριση. Στάθηκε όμως άτυχος, στις ευκαιρίες που του δόθηκαν με το 2-1 να παραμένει μέχρι το τέλος.

Οι συνθέσεις:

Πάοκ: Στρέζος, Πολύζος (55′ Παπαδόπουλος Β.), Βαγγλής, Παπαδόπουλος Δ. (55′ Καρατζάογλου), Αποστολίδης (45′ Καραμπάς), Ανδριόπουλος (85′ Σαββίδης), Δερμητζόγλου, Κρινίτσας, Παπαδόπουλος Δ. (45′ Ταουσιάνης), Παναγιωτούδης, Κωνσταντινίδης.

Ηρακλής: Παπαδόπουλος Γ., Κουλιούδης (80′ Παπαδόπουλος Ι.), Τριανταφυλλίδης, Πόπτσης, Ηρακλής (83′ Σταμάτης), Μικρός, Αναστασιάδης, Ιορδανίδης, Χαιτίδης (76′ Χατζής), Μαυρίδης, Κρυστάλλης.