Εφηβικό: Κέρδισε τον Άρη

Με νίκη συνέχισε τις υποχρεώσεις του στο πρωτάθλημα το εφηβικό τμήμα μπάσκετ του Ηρακλή. Οι κυανόλευκοι πραγματοποίησαν εκπληκτική εμφάνιση στο δεύτερο ημίχρονο και κέρδισαν τον …

Ακαδημία

Με νίκη συνέχισε τις υποχρεώσεις του στο πρωτάθλημα το εφηβικό τμήμα μπάσκετ του Ηρακλή. Οι κυανόλευκοι πραγματοποίησαν εκπληκτική εμφάνιση στο δεύτερο ημίχρονο και κέρδισαν τον πρωτοπόρο της κατηγορίας Άρη με 70-56. Το παιχνίδι δεν ξεκίνησε ιδανικά για τους γηπεδούχους αφού μπήκαν κοιμισμένα. Αυτό έδωσε την ευκαιρία στους κίτρινους να βρίσκουν εύκολα λύσεις στο σκοράρισμα και στο 10’ να προηγούνται με 17-10. Παρόμοιο ρυθμό είχε και η δεύτερη περίοδος με τους φιλοξενούμενους να είναι έξι πόντους μπροστά στο ημίχρονο, 33-27.

Στη συνέχεια οι παίκτες του Χριστόδουλου Μαλτέζου ανέβασαν την απόδοση τους και με οργανωμένες επιθέσεις κατάφεραν να φέρουν το ματς στα ίσα. Με διαδοχικά τρίποντα των Τσαλκιτζή και Πεταλωτή έκαναν την ολική επαναφορά με αποτέλεσμα στο 30’ να είναι μπροστά στο σκορ με 44-41. Στη τελευταία περίοδο οι παίκτες του Ηρακλή με τη πολύ καλή αμυντική τους λειτουργία περιόρισαν τους αντιπάλους τους και έφτασαν στη νίκη. Τα δεκάλεπτα: 10-17, 27-33, 44-41, 70-56.

ΗΡΑΚΛΗΣ (Μαλτέζος): Κουλαξής 7, Τσινόπουλος 5, Πανάγος 8(2), Τσαλκιτζής 20(3), Βαζάκας, Πεταλωτής 17(5), Νικόλης 2, Καμπούρης, Οικονόμι 2, Μπένοβ 9.

ΑΡΗΣ (Δημητρίου): Μποχωρίδης 21(1), Καμιλάλης 7, Δέτσικας, Γερομιχάλης 5, Σιώπης 7(1), Βασιλειάδης, Μανδάλτσης 9, Κάσουρας 7, Θεοδωρίδης.