Κ20: Σαν σε προπόνηση

Πραγματοποιώντας την καλύτερή του εμφάνιση στο φετινό πρωτάθλημα, ο Ηρακλής διέλυσε την Κέρκυρα με 6-2. Το παιχνίδι πήρε από το πρώτο μέρος διαστάσεις θριάμβου, αφού …

Ακαδημία

Πραγματοποιώντας την καλύτερή του εμφάνιση στο φετινό πρωτάθλημα, ο Ηρακλής διέλυσε την Κέρκυρα με 6-2. Το παιχνίδι πήρε από το πρώτο μέρος διαστάσεις θριάμβου, αφού οι κυανόλευκοι μέχρι την λήξη του ημιχρόνου κατάφεραν να προηγούνται με σκορ 4-1.

Η ομάδα της Θεσσαλονίκης μπήκε με τον καλύτερο δυνατό τρόπο μέσα στο γήπεδο. Σκόραρε μέσα σε είκοσι λεπτά τρείς φορές, βγάζοντας την Κέρκυρα εκτός διεκδίκησης του αγώνα από πολύ νωρίς. Μόλις στο δεύτερο λεπτό έπειτα από εκτέλεση κόρνερ ο Κώτσιας με προβολή έκανε το 1-0. Πριν συμπληρωθεί το πρώτο δεκαπεντάλεπτο ο Ηρακλής πέτυχε και δεύτερο τέρμα με τον Ευσταθίου. Η Κέρκυρα δεν απείλησε την εστία του Γκουτζελά ενώ ο Ηρακλής με μπαλιές στην πλάτη της άμυνας των φιλοξενουμένων, έφτανε πολύν κοντά στην εστία του Ευθυμίου. Στο 21ο πρώτο λεπτό της αναμέτρησης η ομάδα του Βασίλη Σπυρογιάννη πήρε αέρα τριών τερμάτων με τον Στεριανά. Ο νεαρός επιθετικός βρέθηκε σε πλεονεκτική θέση και κρέμασε τον τερματοφύλακα των Κερκυραίων. Στην μοναδική ουσιαστικά φάση που πραγματοποίησε η Κέρκυρα, κατάφερε να μειώσει με τον Κουρή, έπειτα από κόρνερ, και ωραίο γυριστό μέσα από την περιοχή. Η χαρά των φιλοξενουμένων κράτησε μόνο για ένα λεπτό, αφού ο εκπληκτικός σήμερα Ευσταθίου με το δεύτερο προσωπικό του τέρμα, ανέβασε τον δείκτη του σκορ στο 4-1.

Στο δεύτερο ημίχρονο ο ρυθμός έπεσε, χωρίς όμως ο «Γηραιός» να χάσει την κυριαρχία μέσα στον αγωνιστικό χώρο. Από μια ευκαιρία στις αρχές του δευτέρου ημιχρόνου για την Κέρκυρα με τον Πατινιώτη, και άλλη μια από πλευράς Ηρακλή με τον Ευσταθίου. Όμως στο 78ο λεπτό της αναμέτρησης πάλι ο Κώτσιας βρέθηκε μόνος με τον τερματοφύλακα κάνοντας το 5-1. Τρία λεπτά αργότερα ο ίδιος παίχτης υπέπεσε σε παράβαση, με την μπάλα να χτυπάει στο χέρι του, μετά από κακό κοντρόλ. Ο Πατινιώτης ανέλαβε την εκτέλεση ευστοχώντας, 5-2. Το κερασάκι στην τούρτα του θριάμβου, έβαλε ο Στεριανάς πετυχαίνοντας και αυτός με την σειρά του το δεύτερο προσωπικό τέρμα. Αξίζει να σημειωθεί πως ο Ηρακλής παρατάχθηκε χωρίς τους Στάμου, Χατζηλιάδη και Τσίτα, που συμπεριλήφθησαν στην αποστολή της μεγάλης ομάδας.

Ηρακλής: Γκουντζελάς, Κουτσιώλης, Ποζίδης, Κώτσιας, Μιχαηλίδης (46′ Φοίτας), Πετανίδης, Ευσταθίου, Ζαγναφέρης (74′ Γιοναντάμ), Παπαστεργίου (66′ Γερασίμου), Καρανδρέας, Στεριανάς

Κέρκυρα:Ευθυμίου, Λαμπρόπουλος, Ανυφαντής, Πολύζος, Μεσημέρης, Νάος (46′ Κοψής), Βιόπουλος (76′ Γεωργακόπουλος), Κουρής, Μάμαλος, Πατινιώτης, Κουλούρης (46′ Χιανδρινός)