Χρειάζεται νοοτροπία νικητή

Ούτε η έβδομη και πολύ σημαντική εξόρμηση του Ηρακλή εκτός έδρας στέφθηκε με επιτυχία. Οι κυανόλευκοι έχασαν από τον Πανελλήνιο με 86-77 και το έργο …

Ούτε η έβδομη και πολύ σημαντική εξόρμηση του Ηρακλή εκτός έδρας στέφθηκε με επιτυχία. Οι κυανόλευκοι έχασαν από τον Πανελλήνιο με 86-77 και το έργο τους για την παραμονή γίνεται εξόχως δύσκολο. Οι επόμενες τρεις αναμετρήσεις με ΠΑΟΚ, Ηλυσιακό και Περιστέρι, κατά πάσα πιθανότητα, μπορεί να κρίνουν τα πάντα.

Ο Ηρακλής δεν κατάφερε να πάρει τη νίκη που τόσο ήθελε στη Λαμία. Η αμερικάνικη βοήθεια από Πίτερς και Κόλεμαν δεν ήταν αρκετή, αφού η ομάδα έδειξε αμυντικές αδυναμίες, ενώ αντιμετώπισε μεγάλο πρόβλημα στη ρακέτα, με τους γηπεδούχους να μαζεύουν σχεδόν τα διπλάσια ριμπάουντ (39-20).

Το πιο δυσάρεστο, είναι πως οι κυανόλευκοι έδειξαν αδυναμία να «χτυπήσουν» το παιχνίδι. Μπορεί στη μεγαλύτερη διάρκεια να κράτησαν τη διαφορά σε χαμηλά επίπεδα, ωστόσο έχασαν στο άψε-σβήσε την πρωτοπορία στο μοναδικό σημείο που προσπέρασαν, ενώ όταν δόθηκε η ευκαιρία να ισοφαρίσει ή να ροκανίσει τη διαφορά, τα σουτ ήταν άστοχα ή οι παίκτες υπέπεσαν σε λάθη.

Παράλληλα, οι δύο νεοφερμένοι Αμερικανοί δεν έκαναν τη διαφορά, έτσι όπως θα ήθελε και ο Γιώργος Καλαφατάκης. Η πολύ καλή παρουσία των Τζάζβιν, Πέτροβιτς και Μπόουλντιν, αλλά και η ευστοχία του Ηλιάδη πήγαν στράφι…

Η επίθεση στη β΄ περίοδο

Το παιχνίδι ήταν από την αρχή δυνατό με πολλά φάουλ και βολές. Ο Ηρακλής άρχισε τον αγώνα με καλάθι και φάουλ του Βλάντο Πέτροβιτς, αλλά οι γηπεδούχοι βρήκαν γρήγορα το δρόμο στο καλάθι των κυανόλευκων και προηγήθηκαν με 8-5. Το σκορ έγινε 12-7 με τρίποντο του Ούντριχ, τη στιγμή που οι φιλοξενούμενοι άρχισαν να φορτώνονται με φάουλ με χαρακτηριστικότερο παράδειγμα τον Τζέιμς Πίτερς που σε πεντέμισι λεπτά χρεώθηκε με τρία φάουλ στην προσπάθειά του να σταματήσει τον Τόριν Φράνσις. Το σκορ έγινε 22-15 με συνεχόμενους πόντους από Μπέιλι και Σμιθ και το δεκάλεπτο έκλεισε 23-19 με καλάθι του Σάββα Ηλιάδη.

Η είσοδος των Εϊτουταβίτσιους και Μπόουλντιν έδωσε πνοή σε άμυνα και επίθεση και ο Ηρακλής στα πρώτα τέσσερα πρώτα του δεύτερου δεκαλέπτου έκανε ένα επιμέρους σκορ 5-13 με τρία εύστοχα τρίποντα των Ηλιάδη, Πέτροβιτς και Εϊτουταβίτσιους και το σκορ έγινε 28-32. Το τάιμ άουτ που κάλεσε ο πάγκος του Πανελληνίου έφερε την ανατροπή σκηνικού και πολύ γρήγορα και με επιμέρους σκορ 11-2 το σκορ έγινε 39-34, με τον Φράνσις να σημειώνει οκτώ σερί πόντους για τον Πανελλήνιο. Τα τρυκ του Γιώργου Καλαφατάκη για να σταματήσει τον σέντερ των «ολυμπιονικών» δεν έφεραν το επιθυμητό αποτέλεσμα και τελικά το ημίχρονο έκλεισε 43-35. Είναι δε χαρακτηριστικό, ότι στο πρώτο ημίχρονο οι γηπεδούχοι είχαν 12/15 δίποντα αφού οι αντίπαλοι ψηλοί ήταν σε εξαιρετική μέρα. Είναι δε χαρακτηριστικό πως τα ριμπάουντ ήταν 20 έναντι 10 του Ηρακλή.

Πάλεψε ο Τζάζβιν

Ο Φράνσις συνέχισε να… ταλαιπωρεί τους αντιπάλους του μέσα στη ρακέτα και με δικό του καλάθι έκανε το σκορ 47-37 στο ξεκίνημα της τρίτης περιόδου φτάνοντας τους 12 πόντους με 6/7 δίποντα. Οι κυανόλευκοι με προεξάρχοντα τον Ερμίν Τζάζβιν μείωσαν σε 49-46 στα μέσα της τρίτης περιόδου, ενώ έχασαν την ευκαιρία να ισοφαρίσουν με τον Κόλεμαν να αστοχεί σε τρίποντο. Σα να μην έφτανε αυτό, στην επόμενη επίθεση ο Ούντριχ ευστόχησε σε τρίποντο για να ακολουθήσει καλάθι του Σμιθ και το σκορ έγινε 54-46. Με καλάθια των Τζάζβιν και Κόλεμαν, ο Ηρακλής προσπάθησε να ξαναμπεί στον αγώνα μειώνοντας σε 60-55, αλλά στο τελευταίο ενάμισι λεπτό οι γηπεδούχοι έκαναν σερί 7-0 και εκτόξευσαν τη διαφορά στο +12 (67-55).

Οι γηπεδούχοι συντηρούσαν μια διαφορά μεταξύ επτά και 10 πόντων μέχρι το 37΄ (75-65). Με μικρό σερί 0-4 χάρη σε μια βολή Εϊτουταβίτσιους και τρίποντο Μπόουλντιν το σκορ έγινε 75-69. Ωστόσο, οι κυανόλευκοι δεν μπόρεσαν να εκμεταλλευτούν επιθετικά την καλή άμυνα που έπαιξαν στις επόμενες φάσεις με τον Κόλεμαν να αστοχεί σε δύο συνεχόμενες προσπάθειες τριών πόντων, ενώ υπέπεσε και σε λάθος και μοιραία οι γηπεδούχοι σκόραραν για να κάνουν το σκορ 77-69. Οι γρήγορες επιθέσεις του Ηρακλή στο τελευταίο δίλεπτο δεν έφεραν αποτέλεσμα και έφυγε ηττημένος από τη Λαμία με 86-77.

Τα δεκάλεπτα: 23-19, 43-35, 67-55, 86-77.

Πανελλήνιος (Σκουρτόπουλος): Ξανθόπουλος 3 (1), Μπέιλι 9, Κράμπενχοφτ 4, Σμιθ 17 (1), Καραθανάσης, Σκλάβος 6, Ούντριχ 21 (2), Φράνσις 18, Όστοϊτς 2, Κομποδιέτας 6 (2).

Ηρακλής (Καλαφατάκης): Πίτερς 4, Μπόουλντιν 14 (1), Δεμερτζής, Παπανικολόπουλος 2, Τζάζβιν 18, Πέτροβιτς 14 (3), Δέσπος, Κόλεμαν 5 (1), Ηλιάδης 11 (3), Εϊτουταβίτσιους 9 (1), Λαμπρόπουλος.