Τίποτα δεν τον σταματά

Ο γαλάζιος σίφουνας τα… πήρε όλα στο πέρασμα του και από την Λαμία. Τι κι αν προηγήθηκαν οι γηπεδούχοι με 1-0, ο Ηρακλής ήταν ασταμάτητος …

Ο γαλάζιος σίφουνας τα… πήρε όλα στο πέρασμα του και από την Λαμία. Τι κι αν προηγήθηκαν οι γηπεδούχοι με 1-0, ο Ηρακλής ήταν ασταμάτητος και νίκησε στο Χαλκιοπούλειο με 1-3 σετ (25-23, 13-25, 17-25, 20-25), συνεχίζοντας το σερί που τον διατηρεί με διαφορά στην κορυφή της Α1. Αυτή ήταν η πρώτη φετινή ήττα της Λαμίας στην έδρα της, η οποία θύμισε κάτι από Μίκρα, λόγω της παρουσίας των οπαδών του Ηρακλή.

Ο Φρέντι Μπρουκς παρέταξε στο αρχικό σχήμα τους Προύσαλη, Κράβαρικ, Κανέλλο, Κιρόγα, Δημήτρη Εφραιμίδη, Μπίλινγκς και Μπαμπαλιούτα ενώ κατά την διάρκεια του πρώτου σετ πέρασε ως αλλαγή ο Όουενς.

Οι γηπεδούχοι προηγήθηκαν με 8-6 και 11-8, ο Ηρακλής αρχικά ισοφάρισε σε 12-12 και εν συνεχεία πέρασε μπροστά με 12-14, ενώ η Λαμία έκανε το 15-15, για να ξεφύγει εκ νέου με 19-17. Οι φιλοξενούμενοι ισοφάρισαν σε 20-20, οι δύο ομάδες συνέχισαν πόντο-πόντο, αλλά δύο λάθη στοίχησαν στον Ηρακλή που έχασε το σετ με 25-23.

Άμεση ήταν η αντίδραση του Ηρακλή στο δεύτερο σετ, όπου προηγήθηκε αρχικά με 0-4 και 3-8, για να φτάσει στο δεύτερο τεχνικό τάιμ-άουτ με 6-16. Τίποτα δεν άλλαξε και οι φιλοξενούμενοι διαμόρφωσαν εύκολα το 13-25.

Στο τρίτο σετ ο Ηρακλής προηγήθηκε και πάλι με 0-3, έφτασε πρώτος στο τεχνικό τάιμ-άουτ με 2-8, ενώ η Λαμία μείωσε λίγο αργότερα σε 8-11. Με ένα σερί οι φιλοξενούμενοι αύξησαν εκ νέου την υπέρ τους διαφορά (8-13), για να ακολουθήσει το δεύτερο τεχνικό τάιμ-άουτ στο 11-16. Ο Ηρακλής συνέχισε στους ίδιους ρυθμούς (12-20), για να φτάσει εν τέλει με άνεση στο 17-25.

Στο τέταρτο σετ οι φιλοξενούμενοι προηγήθηκαν με 6-11 και 7-14, στο δεύτερο τεχνικό τάιμ-άουτ ήταν μπροστά με 11-16, ενώ η Λαμία μείωσε σε 15-19. Ακολούθησε το 15-21, ο Ηρακλής αύξησε κι άλλο την διαφορά στο 17-23, οι γηπεδούχοι μείωσαν σε 19-23, αλλά οι παίκτες του Φρέντι Μπρουκς επέμειναν διαμορφώνοντας το τελικό 20-25.

Λαμία: Μαρούλης 2, Κόμελ 12, Πράις 14, Πελεκούδας 8, Ράντιτς 8, Ανάγνου 1, Γκαράς λ 39%, Ρόλιτς 2, Μανιάτης, Δραγκίδης.
Ηρακλής: Κράβαρικ 6, Προύσαλης 2, Κιρόγα 12, Μπίλινγκς 15, Κανέλλος 12, Δ. Εφραιμίδης, Μπαμπαλιούτας λ 55%, Όουενς 14, Γκόρτσιανουκ 2, Πιπέργιας, Ν. Εφραιμίδης, Χαραλαμπίδης.