Κ17: Γκολ και θέαμα στη Μίκρα

Σε ένα παιχνίδι όπου επιτεύχθηκαν όχι ένα, ούτε δύο, αλλά επτά γκολ, ο Ηρακλής κατάφερε να πάρει τους τρείς βαθμούς απέναντι στην Ξάνθη με σκορ …

Ακαδημία

Σε ένα παιχνίδι όπου επιτεύχθηκαν όχι ένα, ούτε δύο, αλλά επτά γκολ, ο Ηρακλής κατάφερε να πάρει τους τρείς βαθμούς απέναντι στην Ξάνθη με σκορ 4-3.

Οι φιλοξενούμενοι κατάφεραν να πάρουν το προβάδισμα από νωρίς, έπειτα από το ολέθριο λάθος του Τεντώνη, και αυτογκόλ στο 16. Από εκεί και πέρα οι παίκτες του «Γηραιού» ισορρόπησαν το παιχνίδι, φτάνοντας στην ισοφάριση με τον Χαιτίδη στο 28′. Αρκετές φάσεις μετά την ισοφάριση, μια εκ’ αυτών μετουσιώθηκε σε γκολ για τους γηπεδούχους με σκόρερ τον Μικρό στο 34′. Έτσι λοιπόν οι δύο ομάδες πήγαν στα αποδυτηρία με την λήξη του ημιχρόνου να βρίσκει μπροστά την ομάδα του Ηρακλή με 2-1.

Δύο λεπτά μετά την έναρξη του δευτέρου ημιχρόνου, και συγκεκριμένα στο 47′, οι ”κυανόλευκοι” πήραν κεφάλι στο σκορ με τον Μαυρίδη, 3-1. Από εκεί και πέρα το παιχνίδι άνοιξε και η ομάδα του Μπάμπη Μαυρίδη, Κώστα Φούντα, ανέβασε την απόδοσή της κατακόρυφα. Έτσι έφτασε και σε τέταρτο γκολ με τον Χαιτίδη να χρίζεται σκόρερ για δεύτερη φορά στο παιχνίδι. Ενώ όλα έδειχναν πως ο Ηρακλής είχε εξασφαλίσει τους τρείς βαθμούς, ένα γκόλ του Καριπιάδη και ένα του Κιαχίδη στο 82′ και 89′ αντίστοιχα, έβαλαν για τα καλά την Ξάνθη μέσα στο παιχνίδι. Άγχος επικράτησε μέχρι το τέλος. Το τελικό σφύριγμα βρήκε νικήτη τον Ηρακλή σε ένα ιδιαίτερα χορταστικό παιχνίδι. Μοναδικό πλήγμα για τον Ηρακλή ο τραυματισμός του Μουρελάτου, που μπήκε ως αλλαγή, και ξανά αντικαταστάθηκε.

Ηρακλής: Τεντώνης, Κουλιούδης, Τριανταφυλλίδης, Πόπτσης, Ηρακλής (46′ Κερλ), Μικρός, Κρυστάλλης, Ιορδανίδης (82′ Σταμάτης), Χαιτίδης ( 72′ Μουρελάτος , 89′ Πουρλουκάκης), Μαυρίδης, Χατζής (Τσιλιανίδης 60′).

Ξάνθη: Γιαννίκογλου, Κριεζής, Πετρίδης, ΤουργαΪδης, Σιμιτσάκης, Καριπιάδης, Λαζαρίδης, Τζέλος ( Κιαχίδης 46′), Αμπράζης ( Κούτρας 46′), Βούλκος ( Καλλεντζή 72′), Χαραλαμπίδης.