Εικόνες ντροπής στον αγώνα των νέων στην Καβάλα

Απαράδεκτα γεγονότα συνέβησαν στο παιχνίδι των ομάδων νέων Καβάλας – Ηρακλή στο γήπεδο Χαλκερού, με τους γονείς των γηπεδούχων να διακόπτουν το παιχνίδι για δέκα …

Ακαδημία

Απαράδεκτα γεγονότα συνέβησαν στο παιχνίδι των ομάδων νέων Καβάλας – Ηρακλή στο γήπεδο Χαλκερού, με τους γονείς των γηπεδούχων να διακόπτουν το παιχνίδι για δέκα λεπτά με ρίψη αντικειμένων. Καβάλα και Ηρακλής αναδείχθηκαν ισόπαλοι 2-2 για την 18η αγωνιστική Σούπερλιγκ Κ20.

Ο αγωνιστικός χώρος υπήρξε κακός από το πρώτο μόλις λεπτό. Παρ’ όλα αυτά ούτε ο βροχερός καιρός, όπως και ο κακός αγωνιστικός χώρος δεν εμπόδισε τους ποδοσφαιριστές των δύο ομάδων, να αναδείξουν το ταλέντο τους μέσα στο γήπεδο. Η ομάδα της Θεσσαλονίκης ήταν αυτή που πηρέ προβάδισμα, με τον Ευσταθίου στο 12ο λεπτό της αναμέτρησης. Έντεκα λεπτά αργότερα όμως ο Μαυροβασίλης ισοφάρισε για τους γηπεδούχους (21′). Έπειτα από ανατροπή που έκανε ο Κουτσιώλης στο 35′, η Καβάλα βρέθηκε μια ανάσα από την ανατροπή, σπαταλώντας όμως την ευκαιρία, αφού το πέναλτυ χάθηκε. Έτσι το 1-1 έμεινε μέχρι και το τέλος του ημιχρόνου.

Στο δεύτερο ημίχρονο ο «Γηραιός» έχασε πολύ μεγάλες ευκαιρίες για να πάρει εκ νέου το προβάδισμα. Τέσσερα στον αριθμό τετ-α-τετ ενώ πραγματοποιήθηκαν και αρκετά σουτ έξω από την περιοχή. Και ενώ όλα κυλούσαν ομαλά, μερίδα φίλων της γηπεδούχου ομάδας κατευθύνθηκε προς το μέρος που ήταν οι πάγκοι των δύο ομάδων. Με αφορμή το σφύριγμα του διαιτητή για κάρτα σε παίχτη της ομάδας, άρχισαν να πετάνε μπουκάλια μέσα στον αγωνιστικό χώρο και στον πάγκο του Ηρακλή. Το αποτέλεσμα της απαράδεκτης συμπεριφοράς, ήταν να διακοπεί ο αγώνας για δέκα λεπτά. Στην συνέχεια τα πράγματα ηρέμησαν και ο αγώνας εξελίχθηκε κανονικά.

Με τον Μαυροβασίλη η Καβάλα κατάφερε να γυρίσει το παιχνίδι στο 81′, έπειτα από αμφισβητούμενη φάση για το φάουλ που είχε προηγηθεί. Η χαρά των γηπεδούχων κράτησε όμως για λίγο. Ο εξαιρετικός σήμερα Τσίτας, σκόραρε στο 91′ δίνοντας τον βαθμό της ισοπαλίας στους κυανόλευκους. Να σημειωθεί πως στις κερκίδες του Δημοτικού Σταδίου Χαλκερού βρέθηκε και ο μεγαλομέτοχος της Παε Καβάλας Μάκης Ψωμιάδης με τον γιό του, όπου παρακολούθησαν το πρώτο ημίχρονο.

Καβάλα: Αποστολίδης, Καζαντζίδης, Ελευθεριάδης, Γκέκα, Ζαγκλιβέρης ( Γιάκγος 90′), Καμπατζής (Βαφέας 90′), Παπαδόπουλος (Μαυρούδας 87′), Γαβρηιλίδης, Μαυροβασίλης, Μπρατσιάνη, Βισεντίνι