Τσ (ιμπ) άμπα ήττα (video)

Από τη χειρότερη ομάδα του πρωταθλήματος έχασε ο Ηρακλής, αν και στη μεγαλύτερη διάρκεια του αγώνα ήλεγχε το παιχνίδι. Η έλλειψη όμως εναλλακτικών λύσεων και …

Από τη χειρότερη ομάδα του πρωταθλήματος έχασε ο Ηρακλής, αν και στη μεγαλύτερη διάρκεια του αγώνα ήλεγχε το παιχνίδι. Η έλλειψη όμως εναλλακτικών λύσεων και η κόπωση παικτών από το παιχνίδι κυπέλλου, στοίχησαν για την ομάδα του Μαρίνου Ουζουνίδη. Η ήττα με 2-1 από τη Λάρισα, απομακρύνει τον Ηρακλή από τον στόχο της πέμπτης θέσης και διατηρεί ζωντανή τη γηπεδούχο στη μάχη της παραμονής.

Το παιχνίδι ξεκίνησε με τους χειρότερους οιωνούς για τους κυανόλευκους, με τον Ελευθερόπουλο να κάνει δώρο το πρώτο γκολ, χάνοντας τη μπάλα μέσα από τα χέρια του. Παρά την ψυχρολουσία, οι κυανόλευκοι πήραν τα ηνία του παιχνιδιού. Ο Πίτου έκανε πάρτι στον αγωνιστικό χώρο, οι Ντάνι-Παπαστεριανός κέρδισαν τη μάχη του κέντρου και γενικά το παιχνίδι φαινόταν ότι το… έχει ο Ηρακλής. Η ισοφάριση από τον Βέλλιο ήταν απόρροια της εικόνας που είχε ο αγώνας.

Ανάλογο ήταν και το ξεκίνημα του δευτέρου ημιχρόνου, με τον Ηρακλή να δείχνει πιο ικανός να φτάσει στο δεύτερο γκολ. Ο Σίσιτς όμως ήταν και πάλι προκλητικά αδιάφορος, ενώ ο Σολτάνι είχε κάποια ξεσπάσματα. Όταν κουράστηκε και ο Πίτου, η Λάρισα πήρε μέτρα στο γήπεδο και κατάφερε να πετύχει το γκολ της νίκης με κεφαλιά του Τσιμπάμπα. Στις καθυστερήσεις ο Ηρακλής έχασε σπουδαία ευκαιρία, αλλά ο Σολτάνι από κοντά και με εξουδετερωμένο τον Τσοντοφάλσκι, αστόχησε.

Προδόθηκε ο Ουζουνίδης από τον… φτωχό πάγκο, αλλά φέρει ευθύνη για το γεγονός ότι κράτησε για 82 ολόκληρα λεπτά τον Σίσιτς στο χορτάρι. Ο Ηρακλής πάντως έδειξε για ένα ακόμη παιχνίδι σημάδια βελτίωσης, κυρίως στην κυκλοφορία της μπάλας, αλλά η έλλειψη ποιότητας μπροστά είναι εμφανής και του στοίχησε άλλο ένα παιχνίδι. Αυτή τη φορά, απέναντι σε μία ομάδα που ΑΓΩΝΙΣΤΙΚΑ δεν σώζεται με τίποτα…

2′ Γκολ. Σέντρα του Κουζεν, ο Ελευθερόπουλος χάνει τη μπάλα μέσα από τα χέρια του και απο κοντά ο Μπλάζεκ κάνει το 1-0.

16′ Μακρινή μπαλιά του Σίμιτς προς τον Μπλάζεκ, ο δεύτερος στοπάρει όμορφα την μπάλα αλλά το σουτ του Τσέχου έφυγε λίγο αουτ

37′ ΓΚΟΟΟΟΟΟΟΛ Εκτελεί το φαουλ ο Αραμπατζής, η μπάλα μένει στην περιοχή από τις κόντρες και ο Βέλλιος με πλάσε από κοντά ισοφαρίζει (1-1).

47′ Ο Σίμιτς επιχειρεί το σουτ έξω από την περιοχή όμως η μπάλα καταλήγει πάνω από το οριζόντιο δοκάρι του Ελευθερόπουλου

50′ Ωραία ατομική ενέργεια του Πίτου μπαίνει στην περιοχή, αλλά το σουτ του Αργεντίνου καταλήγει αουτ.

55′ Ωραία σέντρα του Βέλλιου, άσχημο σουτ του Πίτου, αουτ

80′ Γκολ. Εκτελεί το φάουλ ο Κανόμπιο, κεφαλιά του αμαρκάριστου Τσιμπάμπα, στην δεξιά γωνία του Ελευθερόπουλου.

90′ Μοναδική ευκαιρία χάνει ο Σολτάνι, καθώς από μισό μέτρο αστοχεί.

ΟΙ ΣΥΝΘΕΣΕΙΣ

Λάρισα (Κωστένογλου): Τσοντοφάλσκι, Βενετίδης(71′ Κανόμπιο), Κολοβέτσιος, Ταυλαρίδης, Ταλ, Σίμιτς, Κουζάν, Μετίν (81′ Βελάσκο), Ιγκλέσιας, Κατσιαρός, Μπλάζεκ (78′ Τσιμπάμπα).

Στον πάγκο: Αμπάρης, Ρέντζας, Φαλάγγας,  Πούρι.

Ηρακλής (Ουζουνίδης): Ελευθερόπουλος, Λίμα, Αραμπατζής, Κατσικάς, Χοσέμι, Πίτου (67΄Μάρα), Ντάνι, Παπαστεριανός (73′ Ηλιάδης), Σολτάνι, Βέλλιος, Σίσιτς (82′ Βουτσιάς)

Στον πάγκο: Μπαντής, Κυριαζής, Κανακούδης, Καρλίνιος,

Κίτρινες: Λίμα, Χοσέμι, Πίτου, Ντάνι, Βουτσιάς-Κατσιαρός, Μετίν, Τσιμπάμπα

ΔΙΑΙΤΗΤΗΣ: ΓΙΑΧΟΣ ΑΘΑΝΑΣΙΟΣ (ΧΙΟΥ)

Α΄ ΒΟΗΘΟΣ: ΤΑΤΣΗΣ ΔΗΜΗΤΡΙΟΣ (ΗΠΕΙΡΟΥ)

Β΄ ΒΟΗΘΟΣ: ΤΟΥΜΠΑΚΑΡΗΣ ΙΩΑΝΝΗΣ (ΑΘΗΝΩΝ)