Το νέο αίμα είναι… μπλε

Με τους νεαρούς παίκτες να κάνουν “πάρτι”, ο Ηρακλής ξεκίνησε με νίκη τις υποχρεώσεις του στο 2011, επικρατώντας του Εθνικού στην Αλεξανδρούπολη με 0-3 σετ …

Με τους νεαρούς παίκτες να κάνουν “πάρτι”, ο Ηρακλής ξεκίνησε με νίκη τις υποχρεώσεις του στο 2011, επικρατώντας του Εθνικού στην Αλεξανδρούπολη με 0-3 σετ (24-26, 19-25, 20-25).

Ο Φρέντι Μπρουκς παρέταξε στο αρχικό σχήμα τους Προύσαλη, Χαραλαμπίδη, Κανέλλο, Όουενς, Κιρόγα, Μπίλινγκς και Μπαμπαλιούτα, ενώ κατά τη διάρκεια του πρώτου σετ τραυματίστηκε στο γόνατο ο Όουενς και τον αντικατέστησε ο Δημήτρης Εφραιμίδης.

Ο νεαρός ακραίος έκανε ό,τι ήθελε παίρνοντας 10 πόντους, ενώ εκπληκτικά ποσοστά είχε ο Χαραλαμπίδης με 7 στις 7 επιθέσεις και ένα μπλοκ.

Στο πρώτο σετ οι γηπεδούχοι προηγήθηκαν οι γηπεδούχοι με 8-6, οι φιλοξενούμενοι ισοφάρισαν σε 10-10 και πέρασαν μπροστά στη συνέχεια με 11-13. Ο Εθνικός αντέδρασε κάνοντας το 17-16, ο Ηρακλής απάντησε ξεφεύγοντας με 18-21, αλλά οι γηπεδούχοι ισοφάρισαν εκ νέου σε 24-24. Το τελικό 24-26 διαμορφώθηκε με τον άσσο του Προύσαλη.

Με τη φορά του 0-1 οι φιλοξενούμενοι προηγήθηκαν στο δεύτερο σετ με 1-5 και 5-10, ενώ έφτασαν στο δεύτερο τεχνικό τάιμ-άουτ με 12-16. Η διαφορά αυξήθηκε με 13-19 και ο Ηρακλής έφτασε εύκολα στο 19-25.

Στο τρίτο σετ οι φιλοξενούμενοι προηγήθηκαν με 7-8, ξέφυγαν στο 8-11, ενώ δεν δυσκολεύτηκαν στη συνέχεια να φτάσουν στο 20-25.

Εθνικός Αλεξανδρούπολης: Κουμεντάκης 8, Σιδηρόπουλος 1, Γραμματικάκης 5, Τέσιτς 9, Φάιγκα 11, Αλ Ναμπχάν 8, Δαλακούρας Κ. Λ 50%, Κίτσιος 1.
Ηρακλής: Όουενς 3, Χαραλαμπίδης 8, Προύσαλης 4, Κιρόγα 12, Μπίλινγκς 12, Κανέλλος 6, Μπαμπαλιούτας λ 79%, Εφραιμίδης Δ. 10, Στάνκου 2, Εφαριμίδης Ν. 1.