Με το μυαλό στον Πανελλήνιο

Η διαφορά δυναμικότητας ήταν γνωστή πριν καν μπουν οι δύο ομάδες στο παρκέ, το τελικό σκορ είναι βαρύ, ο Ηρακλής προσπάθησε να φανεί ανταγωνιστικός απέναντι …

Η διαφορά δυναμικότητας ήταν γνωστή πριν καν μπουν οι δύο ομάδες στο παρκέ, το τελικό σκορ είναι βαρύ, ο Ηρακλής προσπάθησε να φανεί ανταγωνιστικός απέναντι στον Ολυμπιακό, χάνοντας τελικά με 88-58.
Το μυαλό βέβαια όλων είναι στην αναμέτρηση που ακολουθεί με τον Πανελλήνιο στην πρεμιέρα του δευτέρου γύρου. Εκεί που αναμένεται να παίξει και ο νέος Αμερικανός της ομάδας, ο Τζέιμς Πίτερς ο οποίος παρακολούθησε τον αγώνα του ΣΕΦ από τον πάγκο με πολιτικά.
Στο πρώτο δεκάλεπτο ο Ηρακλής έδειξε λίγο φοβισμένος και σεβάστηκε περισσότερο απ’ότι έπρεπε τον αντίπαλό του. Έτσι, από το 10-8 στο 5΄, το σκορ έγινε 23-8 με σερί 13-0 των γηπεδούχων, αφού έγιναν πολλά λάθη από τους παίκτες του Γιώργου Καλαφατάκη. Η είσοδος του Σάββα Ηλιάδη έδωσε λύσεις στην επίθεση όπου υπήρχαν προβλήματα κι έτσι οι κυανόλευκοι μείωσαν σε 28-13. Στη δεύτερη περίοδο και μέχρι το 19΄ ο αγώνας ήταν άκρως ισορροπημένος. Αρχικά με σερί 0-6 το σκορ έγινε 28-20 στο 14΄ με την άμυνα να κάνει εξαιρετική δουλειά στους αντιπάλους. Με ορισμένα ξεσπάσματα ο Ολυμπιακός κατόρθωνε να διατηρεί μια διαφορά της τάξης των 10 πόντων, η οποία μπορούσε να είναι μικρότερη αν οι διαιτητές δεν «φαλτσοφύριζαν» σε δύο-τρεις περιπτώσεις, αλλά και ο Ερμίν Τζάζβιν ήταν πιο εύστοχος στις βολές. Στο τελευταίο δίλεπτο, η διαφορά ξέφυγε στους 18 με σερί 8-0 για τους γηπεδούχους κι έτσι το ημίχρονο έκλεισε στο 44-26.
Η διαφορά πήγε στους 20 με την έναρξη της τρίτης περιόδου, για να ακολουθήσει ένα σερί 0-7 του Ηρακλή με τον Ματ Μπόουλντιν να πετυχαίνει τους πέντε πόντους και το σκορ να γίνεται 46-33 στο 23΄. Η απάντηση των αντιπάλων ήταν άμεση αφού πίεσαν πολύ στην άμυνα και έτρεξαν στον αιφνιδιασμό κάνοντας σερί 8-0 και η διαφορά έφτασε στο +21 (54-33 στο 26΄). Με το φινάλε της περιόδου το σκορ έγινε 61-39, αφού οι κυανόλευκοι είχαν χάσει την επαφή με το αντίπαλο καλάθι και αυτό τους «κόστιζε» σε μεγάλο βαθμό.
Η τελευταία περίοδος είχε αποκτήσει διαδικαστικό μεν χαρακτήρα, με τον Ηρακλή να θέλει να αφήσει μια καλή γεύση στο φινάλε. Δεν τα κατάφερε το βαθμό που θα ήθελε, αφού οι παγκίτες παίκτες του Ολυμπιακού έπαιξαν με υψηλό κίνητρο και η διαφορά έφτασε τους 30 πόντους (74-43 στο 34΄). Το φινάλε ήταν προδιαγεγραμμένο με τον ηλεκτρονικό πίνακα να δείχνει στο τέλος του αγώνα το 88-58, που ήταν το τελικό σκορ. Τα δεκάλεπτα: 28-14, 44-26, 61-39, 88-58.

Ολυμπιακός (Ίβκοβιτς): Παπαλουκάς 6, Σπανούλης 15(1), Βασιλόπουλος, Μπουρούσης 4, Πελεκάνος 11(3), Μαυροκεφαλίδης 12, Χαλπερίν 17(3), Γλυνιαδάκης, Νίλσεν 6, Παπανικολάου 6, Έρτσεγκ 11(1), Κατσίβελης.

Ηρακλής (Καλαφατάκης): Πεταλωτής, Μπόλντγουιν 9(1), Δεμερτζής 1, Παπανικολόπουλος 8, Αγγελακόπουλος, Τζάζβιν 12, Πέτροβιτς 7(1), Κοπρίβιτσα 2, Δέσπος, Ηλιάδης 7, Εουταβίτσιους 2, Λαμπρόπουλος 10(1).