Κ20: Ήττα στη Λάρισα

Την ήττα γνώρισε ο Ηρακλής από την Λάρισα με σκορ 2-1 για την 17η αγωνιστική της Σούπερλιγκ Κ20. Ο ”Γηραιός” παρά τις αρκετές ευκαιρίες που …

Ακαδημία

Την ήττα γνώρισε ο Ηρακλής από την Λάρισα με σκορ 2-1 για την 17η αγωνιστική της Σούπερλιγκ Κ20. Ο ”Γηραιός” παρά τις αρκετές ευκαιρίες που δημιούργησε, δεν κατάφερε να πάρει βαθμούς, γεγονός που τον αφήνει πίσω όσον αφορά τις πρώτες θέσεις του βαθμολογικού πίνακα.

Η ομάδα του Βασίλη Σπυρογιάννη, μπήκε από την αρχή δυνατά στον αγωνιστικό χώρο, πραγματοποίησε φάσεις ιδιαίτερα σημαντικές και έφτασε πολύ κοντά στην επίτευξη ενός τέρματος στο πρώτο ημίχρονο.

Η ΑΕΛ όμως ήταν αυτή που πήρε από νωρίς το προβάδισμα με τον Γκαμπέτα (9′). Οι παίκτες του Ηρακλή μετά το γκολ πέρασαν στην επίθεση. Με τους Στεργιανά, Τσίτα, και Ευσταθίου δημιουργήθηκαν σημαντικές ευκαιρίες για τους φιλοξενούμενους. Στην δεύτερη ουσιαστικά ευκαιρία της Λάρισας στο παιχνίδι, πέτυχε δεύτερο τέρμα με τον Παπαιωάνου (43′).

Λίγο μετά την έναρξη του δεύτερου ημιχρόνου ο Τσίτας κατάφερε να μειώσει σε 2-1 (49′). Από εκεί και πέρα ο Ηρακλής έχασε τεράστιες ευκαιρίες, όχι μόνο για την ισοφάριση, αλλά ακόμα και για την ανατροπή. Η εστία του Γκουτζελά δεν απειλήθηκε σχεδόν καθόλου. Κορυφαία στιγμή για τους νέους το δοκάρι του Παπαστεργίου στο 75′.

Η ομάδα της Θεσσαλονίκης έχει παράπονα από την διαιτησία του κ. Συμεωνίδη για αρκετά σφυρίγματα, όπως και τα λεπτά καθυστερήσεων που κράτησε. Ο Βασίλης Σπυρογιάννης τα έπαιξε όλα για όλα στο τέλος, ρίχτοντας στην μάχη ακόμα και τρίτο επιθετικό. Η αλλαγή του συστήματος όμως δεν άλλαξε το τελικό αποτέλεσμα και έτσι ο Ηρακλής έφυγε από το ”Κουκολίτσιος Μουσάρης” χωρίς θετικό αποτέλεσμα.

Λάρισα: Πρίσκης, Μπουρουζίκας (76′ Τσιρογιάννης), Λούγκος, Νόνης, Γκαλίτσιος, Τζιώλης, Παπαιωάνου (89′ Ιωαννίδης), Κούσιωρας, Παπαπαθανασίου (67′ Σικιώτης), Γκαμπέτας, Τσίνος.

Ηρακλής : Γκουτζελάς, Κουτσιώλης (76′ Παπαστεργίου), Ποζίδης (74′ Ζαγναφέρης), Κώτσιας, Φοίτας, Παπαστεριανός, Ευσταθίου, Στεριανάς (46′ Καρανδρέας), Τσίτας, Θάριο, Νατσιόπουλος.