Με καρδιά πολεμιστών

Αυτός ο Ηρακλής θα μπορέσει να πετύχει το στόχο του. Οι κυανόλευκοι παίζοντας εξαιρετικά σε όλη τη διάρκεια του αγώνα κέρδισαν τον Ίκαρο Καλλιθέας με …

Αυτός ο Ηρακλής θα μπορέσει να πετύχει το στόχο του. Οι κυανόλευκοι παίζοντας εξαιρετικά σε όλη τη διάρκεια του αγώνα κέρδισαν τον Ίκαρο Καλλιθέας με 78-64 και έβαλαν στοπ στο σερί των οκτώ συνεχόμενων ηττών. Η επόμενη μέρα είναι σαφώς καλύτερη…

Το πρώτο δεκάλεπτο ήταν ίσως το καλύτερο της σεζόν για τον Ηρακλή. Με εξαιρετική άμυνα αλλά με επιθετικό πλουραλισμό που δεν είχε παρουσιάσει μέχρι τώρα πήρε τα ηνία στο σκορ από την αρχή. Ήδη, στο πρώτο λεπτό το σκορ ήταν 5-0 ενώ στα μέσα της πρώτης περιόδου η διαφορά έφτασε στο +12 (17-5). Σταδιακά ο Ίκαρος βρήκε επιθετικές λύσεις κυρίως με την είσοδο του Καλαμπόκη που μοίραζε ασίστ, αλλά αυτό λίγο πτόησε τους παίκτες του Γιώργου Καλαφατάκη που είχαν τις λύσεις κυρίως με τον Παπανικολόπουλο κι έτσι το δεκάλεπτο έκλεισε στο 25-17.

Οι φιλοξενούμενοι προσπάθησαν να ξαναμπούν στη διεκδίκηση του αγώνα. Κατόρθωσαν μέσα σε δύο λεπτά να πετύχουν ένα επιμέρους σκορ 2-8 και να κάνουν το σκορ 31-25. Η είσοδος όμως του Σάββα Ηλιάδης αλλά και του Γιάννη Δεμερτζή έδωσαν ώθηση στον Ηρακλή που πάτησε και πάλι το πόδι στον γκάζι. Ο πολύπειρος γκαρντ έβαλε εννέα μαζεμένους πόντους και η διαφορά έφτασε στο +15 στο 16΄(40-25), ενώ λίγο αργότερα εκτοξεύθηκε στο +17 (44-27) για να κλείσει το ημίχρονο με 44-29. Στα πρώτα τρία λεπτά της τρίτης περιόδου η διαφορά έφτασε στο +20 (52-32) με τον Ηρακλή να τρέχει στον αιφνιδιασμό όποτε του δινόταν η ευκαιρία. Ο Ίκαρος προσπάθησε να επιστρέψει στο παιχνίδι μειώνοντας σε 55-43 στο 26΄, όμως με ένα γρήγορο σερί 8-0 η διαφορά πήγε και πάλι στους 20 63-43) για να κλείσει η περίοδος στο 65-49.

Η εικόνα του αγώνα δε διαφοροποιήθηκε στην τέταρτη και τελευταία περίοδο. Οι παίκτες του Γιώργου Καλαφατάκη έκαναν αυτό που έπρεπε για να κρατήσουν μια υπέρ τους διαφορά ασφαλείας. Έτσι, δεν κινδύνευσαν σε κανένα σημείο με τη διαφορά να μην πέφτει σε μονοψήφιο αριθμό πόντων, έστω και αν δεν ήταν το ίδιο παραγωγικοί όπως στο υπόλοιπο παιχνίδι.

Τα δεκάλεπτα: 25-17, 44-29, 65-49, 78-64.

ΗΡΑΚΛΗΣ (Καλαφατάκης): Πεταλωτής, Μπόλντουιν 12 (2), Δεμερτζής, Παπανικολόπουλος 12 (1), Αγκελακόπουλος, Τζάζβιν 10, Πέτροβιτς 11 (1), Κοπρίβιτσα, Δέσπος, Ηλιάδης 13 (1), Εϊτουταβίτσιους 4, Λαμπρόπουλος 16 (1).

ΙΚΑΡΟΣ (Λυκογιάννης): Χάρις 8, Αγαδάκος, Φαλέκας 3, Καράμπουλας 5, Πολυτάρχου, Τόμπσον 16, Καλαμπόκης 6, Μακαλάρνι 16 (3), Κερασοβίτης, Κατούφας 6 (1), Πετροδημόπουλος 2, Κράσιτς 2.