Σπουδαίο τρίποντο με το μαγικό αριστερό του Πάμπλο (video)

Το καλύτερο αριστερό πόδι του ελληνικού πρωταθλήματος, έκανε και πάλι το θαύμα του. Ένα καταπληκτικό φάουλ του Πάμπλο Λίμα στις καθυστερήσεις του πρώτου ημιχρόνου και …

Το καλύτερο αριστερό πόδι του ελληνικού πρωταθλήματος, έκανε και πάλι το θαύμα του. Ένα καταπληκτικό φάουλ του Πάμπλο Λίμα στις καθυστερήσεις του πρώτου ημιχρόνου και η καρφωτή κεφαλιά του Βικτοράς Γιάκομπ, που έσπασε το ρόδι και στο πρωτάθλημα, έκριναν το παιχνίδι με τον Ατρόμητο. Οι κυανόλευκοι επικράτησαν με 1-0 και πλησίασαν σε απόσταση δύο βαθμών από την πεντάδα.

Το πρώτο ημίχρονο ήταν πολύ καλό για τους κυανόλευκους. Κυκλοφόρησαν σωστά τη μπάλα, έβγαζαν επιθέσεις από τις πτέρυγες και ειδικά από το 10′ μέχρι το 40′ έπαιζαν στο μισό γήπεδο τον Ατρόμητο. Για μία ακόμη φορά όμως έλειψε η σωστή τελική προσπάθεια. Το γκολ του Γιάκομπ έδωσε την ψυχολογία στους γηπεδούχους και ανάγκασε τον Δώνη να ρισκάρει.

Στο δεύτερο ημίχρονο κυριάρχησε ο Ατρόμητος, με την… συμβολή του Αρετόπουλου και του βοηθού του, Ακρίβου. Ο πρώτος έβαλε τον Ηρακλή στην περιοχή του και ο δεύτερος μάλλον ξέχασε ότι στο ποδόσφαιρο υπάρχει και το οφσάιντ. Οι φιλοξενούμενοι πίεσαν, ειδικά με την ταυτόχρονη παρουσία των Αναστασάκου, Περόνε και Καμαρά στον αγωνιστικό χώρο, ενώ και οι αλλαγές του Ουζουνίδη δεν μπορούν να θεωρηθούν σωστές. Ο Καμαρά στο 79′ σημάδεψε το οριζόντιο δοκάρι, ενώ όσες φορές χρειάστηκε ο Ελευθερόπουλος ήταν εκεί.

“Ήρα-Ήρα κύπελλο”, φώναζαν οι οπαδοί του Ηρακλή μετά το τέλος του αγώνα.

Η ΕΞΕΛΙΞΗ ΤΟΥ ΑΓΩΝA

22′ Σουτ του Παπαστεριανού η μπάλα καταλήγει έλαχιστα αουτ από το δεξί κάθετο δοκάρι του Μιχαηλίδη

28′ Ο Λίμα εκτελεί το φάουλ που κέρδισε ο Γιάκομπ.Σέντρα του Λίμα κεφαλιά του Κατσικά αποκρούει εντυπωσιακά σε κόρνερ ο Μιχαηλίδης

40′ Εκτελεί το φάουλ ο Τάτος, αποκρούει δύσκολα ο Ελευθερόπουλος σε κόρνερ. Στο κόρνερ που εκτελέστηκε ο Τάτος γίνεται αποδέκτης της μπάλας, πιάνει το δυνατό σουτ αλλά η μπάλα κατέληξε αουτ

43′ Ο Γκαρσία κάνει την κούρσα από αριστερά, κάνει την πάσα στον Παπαστεριανό  ο οποίος πιάνει το δυνατό σουτ η μπάλα λίγο αουτ

45′ + 1′ ΓΚΟΟΟΟΟΟΟΟΟΟΟΟΟΟΟΛ: Ο Μάρα κερδίζει το φαουλ. Ο Λίμα εκτελεί το φαουλ κεφαλιά του Γιάκομπ και το 1-0 για τον Ηρακλή

50′ Ο Ελευθερόπουλος απομακρύνει την μπάλα σε κόρνερ, καθώς προλαβαίνει τον Τάτο πριν πλασάρει προς στο τέρμα

53′ Από θέση οφσάιντ ο Σφακιανάκης πιάνει την κεφαλιά η μπάλα καταλήγει μακριά αουτ

60′ Ο Σαγκανόφσκι από το ύψος της μικρής περιοχής αστοχεί με κεφαλιά να κάνει το 1-1

63′ Γυριστό σουτ του Μάρα η μπάλα καταλήγει αουτ

79′ Δοκάρι για τον Ατρόμητο μετά από σουτ του Καμαρά

ΤΟ ΦΥΛΛΟ ΑΓΩΝΑ

ΗΡΑΚΛΗΣ (Ουζουνίδης): Ελευθερόπουλος, Χοσέμι, Κατσικάς, Αραμπατζής, Λίμα, Ντάνι, Παπαστεριανός (80′ Καρλίνιος), Μάρα (70′ Ηλιάδης), Σίσιτς, Πίτου Γκαρσία (86′ Κυριαζής), Γιάκομπ

Στον πάγκο: Μπαντής, Κανακούδης, Βέλλιος,  Βουτσιάς

ΑΤΡΟΜΗΤΟΣ (Δώνης): Μιχαηλίδης, Νάστος, Μελισσάς (57′ Αναστασάκος), Μπαζίνσκι, Νεμπεγλέρας Καμαρά, Σφακιανάκης, Σαγκανόφσκι, Καραγκούνης(70′ Μπρίτο) , Τάτος (77′ Περόνε), Ολιβέιρα

Στον πάγκο: Καραγκιολίδης, Σαμπού,  Σαρμιέντο, Καραλής

Κόκκινες:

Κίτρινες: Γιάκομπ, Kατσικάς, Χοσέμι, Καρλίνιος, Σίσιτς – Νεμπεγλέρας, Τάτος, Περόνε

ΔΙΑΙΤΗΤΗΣ: ΑΡΕΤΟΠΟΥΛΟΣ ΑΛΕΞΑΝΔΡΟΣ (ΤΡΙΚΑΛΩΝ)

Α΄ ΒΟΗΘΟΣ: ΑΚΡΙΒΟΣ ΧΡΗΣΤΟΣ (ΑΘΗΝΩΝ)

Β΄ ΒΟΗΘΟΣ: ΚΟΥΡΟΜΠΥΛΙΑ ΧΡΥΣΟΥΛΑ (ΚΑΡΔΙΤΣΑΣ)

4ος ΔΙΑΙΤΗΤΗΣ: ΚΟΥΤΣΙΑΥΤΗΣ ΑΡΙΣΤΟΜΕΝΗΣ (ΑΡΤΑΣ)

ΠΑΡΑΤΗΡΗΤΗΣ ΔΙΑΙΤΗΣΙΑΣ: ΣΙΠΚΑΣ ΑΝΤΩΝΙΟΣ (ΦΛΩΡΙΝΑΣ)