Αντεξε μόνο στην πρώτη περίοδο

Δε θα μπορούσε να κάνει θαύματα ο Γιώργος Καλαφατάκης στο πρώτο του παιχνίδι στον πάγκο του Ηρακλή όντας μόλις μια μέρα στην τεχνική ηγεσία της …

Δε θα μπορούσε να κάνει θαύματα ο Γιώργος Καλαφατάκης στο πρώτο του παιχνίδι στον πάγκο του Ηρακλή όντας μόλις μια μέρα στην τεχνική ηγεσία της ομάδας. οι κυανόλευκοι δεν άντεξαν παραπάνω από μία περίοδο και τελικά γνώρισαν την ήττα με 94-76 στη Νέα Σμύρνη από τον Πανιώνιο.

Ο Ηρακλής κατάφερε να ακολουθήσει το γρήγορο επιθετικό ρυθμό των γηπεδούχων στην πρώτη περίοδο και πήρε λύσεις από τους Πέτροβιτς και Μπόουλντιν. Έτσι, οι κυανόλευκοι είχαν το προβάδισμα με 7-10 στο 4΄ με τέσσερις συνεχόμενους πόντους του Πέτροβιτς που ήρθε από τον πάγκο, ενώ ακολούθησαν πέντε συνεχόμενοι κα από τον Αμερικανό γκαρντ που έκαναν το σκορ 13-15 στο 6΄.

Μάλιστα, ο Ηρακλής πήρε διαφορά τεσσάρων πόντων λίγο αργότερα (13-17). Όμως, ο Νίκος Μπάρλος και ο Χάρης Γιαννόπουλος κρατούσαν τους Νεοσμυρνιώτες στον αγώνα. Μοιράστηκαν το σκοράρισμα κι έτσι το 19-22 έγινε 27-22 με σερί 8-0 σερί και τον Μπάρλο να φτάνει τους 10 πόντους. Το μικρό προβάδισμα που απέκτησε ο Πανιώνιος στην πρώτη περίοδο, γρήγορα έγινε διαφορά ασφαλείας, αφού ο Ηρακλής «κόλλησε» επιθετικά.

Ο Πέτροβιτς σημείωσε το μοναδικό καλάθι των κυανόλευκων στα πρώτα πέντε πρώτα λεπτά της δεύτερης περιόδου (30-27), όμως οι γηπεδούχοι είχαν εξαιρετικά ποσοστά έξω από τα 6,75 και με σερί 8-0 έκαναν το σκορ 38-27 στο 15΄. Ο Παπανικολόπουλος μείωσε σε 38-29 για να ακολουθήσει νέο σερί 8-0 των κυανέρυθρων με το οποίο έφτασαν στο +18 (47-29 στο 19΄) για να λήξει το ημίχρονο 47-33.

Παγιώθηκε η διαφορά

Αν και βελτίωσε την άμυνά του στο πρώτο πεντάλεπτο της τρίτης περιόδου, ο Ηρακλής δεν κατάφερε να βρει και τις λύσεις στην επίθεση ώστε να πλησιάσει τον αντίπαλό του, καθώς οι παίκτες του Πανιωνίου γρήγορα πήραν τα ηνία στο ρυθμό και με εξαιρετικά ποσοστά σε δίποντα και τρίποντα, κράτησαν την υπέρ τους διαφορά. Έτσι στα μέσα της περιόδου το σκορ ήταν 53-37 και στο 28΄ έγινε 64-46. Στο φινάλε του τρίτου δεκαλέπτου η διαφορά ανέβηκε πάνω από τους 20 πόντους, δίνοντας αέρα-νίκης στους Νεοσμυρνιώτες. Η τελευταία περίοδος απέκτησε διαδικαστικό χαρακτήρα, άλλωστε στο μυαλό όλων είναι ο επόμενος κρισιμότατος αγώνας με τον Ίκαρο Καλλιθέας στο Ιβανώφειο, εκεί όπου ο Ηρακλής έχει ανάγκη όσο τίποτα άλλο το θετικό αποτέλεσμα για να «ανασάνει» βαθμολογικά.

Τα δεκάλεπτα: 27-24, 47-33, 72-52, 94-76.

ΠΑΝΙΩΝΙΟΣ (Μπαρτζώκας): ΜακΛίοντ, Αθανασούλας 10(1), Βούγιανιτς 26(4), Γιαννόπουλος 6(2), Τσιάρας 13(3), Μπατής 6(1), Γιάνκοβιτς, Καββαδάς 2, Ιωάννου 2, Κόβιλ 10, Παραγιός 2, Μπάρλος 17(1).
ΗΡΑΚΛΗΣ (Καλαφατάκης): Μπόλτγουιν 19(2), Δεμερτζής 2, Παπανικολόπουλος 10, Αγγελακόπουλος, Τζάζβιν 10, Πέτροβιτς 14(2), Κοπρίβιτσα, Δέσπος, Ηλιάδης 10, Εϊτουταβίτσιους 2, Λαμπρόπουλος 9.