Με το δεξί Ηρακλής και Φλώρος

Νικηφόρο ήταν το ντεμπούτο του Τάκη Φλώρου στον πάγκο της γυναικείας ομάδας βόλεϊ του Ηρακλή. Οι κυανόλευκες επικράτησαν του Πειραματικού με 3-0 σετ (25-18, 25-21, …

Νικηφόρο ήταν το ντεμπούτο του Τάκη Φλώρου στον πάγκο της γυναικείας ομάδας βόλεϊ του Ηρακλή. Οι κυανόλευκες επικράτησαν του Πειραματικού με 3-0 σετ (25-18, 25-21, 25-21), για την 9η αγωνιστική της Α1.

Ο Τάκης Φλώρος παρέταξε στο αρχικό σχήμα τις Μοράρου, Γιακούμπ, Κωνσταντινίδου, Γιόσα, Τοτσίδου, Λιουλένοβα και Κελεσίδου, οι οποίες προηγήθηκαν στο πρώτο σετ με 14-6. Οι φιλοξενούμενες μείωσαν σε 21-17, όμως ο Ηρακλής έφτασε τελικά στο 25-18.

Στο δεύτερο σετ το Πειραματικό προηγήθηκε με 5-8, οι γηπεδούχοι μείωσαν σε 10-11, αναγκάζοντας την Μαρία Δεληγιάννη να πάρει τάιμ-άουτ. Ακολούθησε το 13-12, για να φτάσουν οι κυανόλευκες πρώτες στο δεύτερο τεχνικό τάιμ-άουτ με 16-13. Με άσσο η Τοτσίδου πέτυχε το 21-17, η Μαρία Δεληγιάννη πήρε νέο τάιμ-άουτ, ενώ η Μοράρου με άσσο διαμόρφωσε το 25-21.

Το Πειραματικό αντέδρασε στο τρίτο σετ και προηγήθηκε με 11-14, όμως ο Ηρακλής ανέκαμψε περνώντας μπροστά με 16-15. Η Τοτσίδου αύξησε τη διαφορά (17-15), ο άσσος της Γιόσα έκανε το 18-15, ενώ με μπλοκ οι γηπεδούχοι σημείωσαν το 21-17, αναγκάζοντας την Μαρία Δεληγιάννη να πάρει τάιμ-άουτ. Οι φιλοξενούμενες μείωσαν σε 22-20, αλλά η εκπληκτική άμυνα και οι προσπάθειες των Τοτσίδου, Γιόσα και Κωνσταντινίδου διαμόρφωσαν το 25-21.

Αμέσως μετά το τέλος του αγώνα, ο Τάκης Φλώρος δήλωσε: «Είναι σημαντικό που ξεκινάμε την χρονιά με νίκη. Το αποτέλεσμα ήρθε σχετικά εύκολα για μας. Θα προσπαθήσουμε από δω και περά να βελτιωθούμε όσο μπορούμε και να διεκδικήσουμε βαθμούς στα εναπομείναντα παιχνίδια».