Όλα κρίθηκαν στο 73′ (video)

Ο κακός Ηρακλής είχε τη χρυσή ευκαιρία να φύγει έστω με τον βαθμό της ισοπαλίας από το Καραϊσκάκη, απέναντι σε έναν προβληματικό Ολυμπιακό. Επιστρέφει όμως …

Ο κακός Ηρακλής είχε τη χρυσή ευκαιρία να φύγει έστω με τον βαθμό της ισοπαλίας από το Καραϊσκάκη, απέναντι σε έναν προβληματικό Ολυμπιακό. Επιστρέφει όμως στη Θεσσαλονίκη με άδεια χέρια, αφού γνώρισε την ήττα με 2-0, δεχόμενος από ένα γκολ σε κάθε ημίχρονο. Στο 31′ από τον Φουστέρ και στο 83′ από τον Πάντελιτς.

Η φάση που έκρινε το παιχνίδι σημειώθηκε στο 73′. Στη μοναδική σωστά οργανωμένη επίθεση των κυανόλευκων, ο Σολτάνι βρέθηκε μόνος απέναντι από τον Πάρντο, αλλά αντί να πλασάρει, προτίμησε να αποφύγει τον Ποτουρίδη. Ο νεαρός αμυντικός βρίσκει με το χέρι τον Γαλλοαλγερινό και σωριάζεται εντυπωσιακά στο χορτάρι. Πέναλτι δεν υπάρχει, ασχέτως αν έχουν δοθεί δεκάδες παρόμοια πέναλτι ειδικά υπέρ του Ολυμπιακού, ωστόσο η δεύτερη κίτρινη κάρτα που αντικρίζει από τον επικίνδυνο Κωνσταντινέα είναι -τουλάχιστον- αυστηρή, ενώ δευτερόλεπτα αργότερα αποβάλλεται και ο Ουζουνίδης για διαμαρτυρία.

Και όλα αυτά σε ένα χρονικό σημείο που με την είσοδο των Βέλλιου και Λίμα, η ομάδα έδειξε ότι μπορεί ασκήσει πίεση στους γηπεδούχους. Με δέκα όμως παίκτες, ήταν αδύνατο να κάνει όσα δεν μπορούσε όταν έπαιζε με έντεκα. Το πολύ ωραίο γκολ του Πάντελιτς, το οποίο δεν το πανηγυρίσε ο Σέρβος, σεβόμενος προφανώς ότι ο Ηρακλής ήταν η ομάδα που τον έφερε στην Ελλάδα, διαμόρφωσε το τελικό 2-0.

5′ Το σουτ του Μιραλάς μέσα από την περιοχή κατέληξε αουτ.

7′ Μπλοκάρει εύκολα ο Ελευθερόπουλος το πλασέ του Φουστέρ.

29′ Το σουτ του Μιραλάς μέσα από την περιοχή πέρασε δίπλα από το δεξί κάθετο δοκάρι του Ελευθερόπουλου.

31′ ΓΚΟΛ Μετά απο αδράνεια της άμυνας του Ηρακλή, ο Ρόμενταλ έκανε το σουτ απόκρουσε ο Ελευθερόπουλος, όμως στην επαναφορά ο Φουστέρ πρόλαβε τον Χοσέμι και με προβολή άνοιξε το σκορ (1-0).

44′ Σέντρα του Τοροσίδη, σουτ του Ριέρα στην κίνηση, η μπάλα φεύγει πάνω από το οριζόντιο δοκάρι.

48′ Σουτ του Γ.Παπαδόπουλου έξω από την περιοχή η μπάλα καταλήγει αουτ.

55′ Σουτ του Ρ. Μπράβο μέσα από την περιοχή, μπλοκάρει εύκολα ο »Ελέ»

57′ Ο Τοροσίδης κάνει το σουτ έξω από την περιοχή, αλλά ο Ελευθερόπουλος αποκρούει εντυπωσιακά

64′ Σουτ του Ριέρα, αποκρούει ο Ελευθερόπουλος.

70′ Ατομική προσπάθεια του Μιραλάς, ο οποίος κάνει το σουτ, αλλά η μπάλα σταματάει στο αριστερό δοκάρι του Ελευθερόπουλου.

73΄ Ο Κωσταντινέας δεν δίνει σωστά πέναλτι υπέρ του Ηρακλή σε μαρκάρισμα του Ποτουρίδη στον Σολτάνι, αλλά λανθασμένα αποβάλλει με δεύτερη κίτρινη τον Γαλλοαλγερινό και στη συνέχεια αποβάλλει από τον πάγκο τον Ουζουνίδη για διαμαρτυρία.

83′ ΓΚΟΛ Ο Πάντελιτς κάνει το 2-0 με εξαιρετικό σουτ εκτός περιοχής.

90′ Το σουτ-φαουλ του Πάντελιτς καταλήγει λίγο πάνω από το οριζόντιο δοκάρι του »Ελέ».

ΤΟ ΦΥΛΛΟ ΑΓΩΝΑ

ΟΛΥΜΠΙΑΚΟΣ (Βαλβέρδε): Πάρντο, Τοροσίδης, Α. Παπαδοόπουλος, Ποτουρίδης, Ρ. Μπράβο, Γ. Παπαδόπουλος (75′ Χολέμπας), Ιμπαγάσα, Ρόμενταλ (58′ Ζαϊρί), Φουστέρ, Ριέρα (68′ Πάντελιτς), Μιραλάς

Στον πάγκο: Νικοπολίδης, Φετφατζίδης,  Γκαλίτσιος, Νέμεθ,

ΗΡΑΚΛΗΣ (Ουζουνίδης): Ελευθερόπουλος, Χοσέμι, Κατσικάς, Κανακούδης (69′ Λίμα), Αραμπατζής, Ντάνι, Ηλιάδης (68′ Βέλλιος), Πίτου Γκαρσία Σολτάνι, Σίσιτς (81′ Βουτσιάς), Μάρα

Στον πάγκο: Mπαντής,  Καρλίνιος,  Κυριαζής, Ζοτ

Κόκκινες: Σολτάνι (2 κιτ)

Κίτρινες: Γ. Παπαδόπουλος, Α. Παπαδόπουλος, Ιμπαγάσα – Σολτάνι, Αραμπατζής

ΔΙΑΙΤΗΤΗΣ: ΚΩΝΤΑΝΤΙΝΕΑΣ ΠΕΤΡΟΣ (ΜΕΣΣΗΝΙΑΣ)

Α΄ ΒΟΗΘΟΣ: ΓΚΑΓΚΑΣ ΔΗΜΗΤΡΙΟΣ (ΛΑΡΙΣΑΣ)