Επιτέλους… ΗΡΑΚΛΗΣ (videos)

Πραγματοποιώντας την πιο πειστική εμφάνιση του τελευταίου διμήνου, ο Ηρακλής πήρε ένα ακόμη εντός έδρας ντέρμπι. Θύμα του αυτή τη φορά, η ΑΕΚ. Οι κυανόλευκοι …

Πραγματοποιώντας την πιο πειστική εμφάνιση του τελευταίου διμήνου, ο Ηρακλής πήρε ένα ακόμη εντός έδρας ντέρμπι. Θύμα του αυτή τη φορά, η ΑΕΚ. Οι κυανόλευκοι επικράτησαν με 2-0, έχοντας για σκόρερ τα δύο του αμυντικά χαφ. Ο Ντάνι άνοιξε το σκορ στα τελειώματα του πρώτου ημιχρόνου και ο Παπαστεριανός με το γκολ της χρονιάς διαμόρφωσε το τελικό αποτέλεσμα.

Ο Μαρίνος Ουζουνίδης ξεκίνησε το παιχνίδι με κλασικό 4-4-2, βάζοντας τον Παπαστεριανό στο πλευρό του Ντάνι, χρησιμοποίησε Πίτου και Ζοτ στις δύο πτέρυγες και τοποθετώντας τον Σολτάνι στο πλευρό του Γιάκομπ. Οι κυανόλευκοι ήλεγχαν το παιχνίδι και έψαχναν τη φάση για να πάρουν κεφάλι στο σκορ. Απείλησαν σε δύο-τρεις περιπτώσεις, ενώ έχουν κάθε λόγο να διαμαρτύρονται για το γεγονός ότι η ΑΕΚ έμεινε με έντεκα παίκτες στον αγωνιστικό χώρο, αφού ο Ντιόπ έκανε πέντε φάουλ για κάρτα και δέχτηκε μόνο σε μία την κίτρινη.

Το γκολ του Ντάνι έδωσε την ψυχολογική ώθηση στην ομάδα του Ουζουνίδη, με τον Χιμένεθ να ρισκάρει στο δεύτερο ημίχρονο, ρίχοντας στο χορτάρι τον Μπλάνκο αντί του Ντιόπ. Η ΑΕΚ πήρε μέτρα στο γήπεδο, αλλά το απίστευτης ομορφιάς τέρμα του Παπαστεριανού έδωσε αέρα δύο τερμάτων στον Ηρακλή. Στη συνέχεια ο Ουζουνίδης θέλησε να γεμίσει το κέντρο με τους Ηλιάδη και Καρλίνιος, ενώ ο Χιμένεθ τα έπαιξε όλα για όλα, έχοντας στο γήπεδο τους Τζεμπούρ, Μπλάνκο και Λυμπερόπουλο. Η ΑΕΚ δημιούργησε φάσεις για γκολ, αλλά ο Ελευθερόπουλος ήταν εκεί…

Μεγάλο παιχνίδι από τους δύο σκόρερ, συγκινητικός ο Ζοτ, αψεγάδιαστοι οι Κατσικάς και Χοσέμι.

13′ Σουτ του Γκαρσία μέσα από την περιοχή αλλά η μπάλα κατέληξε αουτ.

22′ Κεφαλιά του Γιάκομπ λίγο πάνω από το οριζόντιο δοκάρι του Αραμπατζή.

31′ Καλό σουτ του Παπαστεριανού έξω από την περιόχη όμως η μπάλα κατέληξε λίγο αουτ από το δεξί κάθετο δοκάρι του Αραμπατζή.

35′ Σέντρα σουτ του Αραμπατζή αποκρούει ο τερματοφύλακας της ΑΕΚ σε κόρνερ.

42′ ΓΚΟΟΟΟΟΟΟΟΟΟΟΟΟΛ Μετά το κόρνερ του Λίμα ο Κατσικάς γύρισε την μπάλα στον Ντάνι ο οποίος απο κόντα με γυριστό σουτ κάνει το 1-0.

49′ Σουτ του Λεονάρντο, μπλοκάρει εύκολα ο Ελευθερόπουλος.

51′ Σουτ του Λενονάρντο, αποκορύει εντυπωσιακά σε κόρνερ ο Ελευθερόπουλος.

57′ Κεφαλιά του Λυμπέρουλου από τη μικρή περιοχή, αλλά και πάλι ο Ελευθερόπουλος απομακρύνει σε κόρνερ.

59′ ΓΚΟΟΟΟΟΟΟΟΟΟΟΟΟΛ Φοβερό σουτ του Παπαστεριανού και η μπάλα καρφώνεται στο αριστερό ”Γ” του Αραμπατζή, γράφωντας το 2-0.

61′ Σουτ του Γιάχιτς αουτ

63′ Κεφαλιά του Λυμπερόπουλου, αουτ.

76′ Κεφαλιά του Γιάκομπ λίγο αουτ.

ΟΙ ΣΥΝΘΕΣΕΙΣ

ΗΡΑΚΛΗΣ (Ουζουνίδης): Ελευθερόπουλος, Χοσέμι, Κατσικάς, Αραμπατζής, Λίμα, Ντάνι, Παπαστεριανός (77′  Καρλίνιος), Ζότ, Γκαρσία (85′ Σίσιτς), Σολτάνι (65′ Ηλιάδης), Γιάκομπ

Στον πάγκο: Μπαντής, Κυριαζής,  Κανακούδης, Μάρα,

ΑΕΚ (Χιμένεθ): Αραμπατζής, Καφές, Μανωλάς, Δέλλας, Γιάχιτς, Λεονάρντο, Καράμπελας, Ντιόπ (46′ Μπάνκο), Σκόκο (60′ Τζεμπούρ), Λυμπερόπουλος, Γκέντσογλου (70′ Γκερέιρο)

Στον πάγκο: Σάχα, Νασούτι,  Λαγός,  Μπέρνς

Κίτρινες: Κατσικάς, Γκαρσία, Παπαστεριανός – Ντιόπ, Καφές, Δέλλας

ΔΙΑΙΤΗΤΗΣ: ΠΑΠΠΑΣ ΑΝΔΡΕΑΣ (ΑΘΗΝΩΝ)

Α΄ ΒΟΗΘΟΣ: ΚΑΡΣΙΩΤΗΣ ΜΙΧΑΗΛ (ΚΟΡΙΝΘΙΑΣ)

Β΄ ΒΟΗΘΟΣ: ΤΟΥΜΠΑΚΑΡΗΣ ΙΩΑΝΝΗΣ (ΑΘΗΝΩΝ)