Καλοί στις ανακοινώσεις, τραγικοί στο χορτάρι (video)

Όταν σε 93 λεπτά κάνεις μόλις μία φάση της προκοπής και αυτή από… εκτέλεση πλαγίου άουτ, δεν μπορείς να διεκδικήσεις το παραμικρό. Ο ποδοσφαιρικός εγωισμός …

Όταν σε 93 λεπτά κάνεις μόλις μία φάση της προκοπής και αυτή από… εκτέλεση πλαγίου άουτ, δεν μπορείς να διεκδικήσεις το παραμικρό. Ο ποδοσφαιρικός εγωισμός των παικτών του Μαρίνου Ουζουνίδη εξαντλήθηκε στη γραπτή ανακοίνωση της Τρίτης, αφού στην Τούμπα ελάχιστοι ήταν αυτοί που στάθηκαν στο ύψος των περιστάσεων, με αποτέλεσμα να γνωρίσει η ομάδα την ήττα με 1-0.

Το παιχνίδι κρίθηκε από ένα μακρινό σουτ του Βιερίνια, μόλις στο 10ο λεπτό, σε ένα χρονικό σημείο που ο Ηρακλής θύμιζε πλημμύρα. Είναι χαρακτηριστικό ότι σε διάστημα τριών λεπτών, ο ΠΑΟΚ έκανε ισάριθμες φάσεις για γκολ και τελικά το πέτυχε με τον Πορτογάλο.

Στο επόμενο λεπτό ο Ηρακλής δημιούργησε τη μοναδική αξιόλογη ευκαιρία, την οποία σπατάλησε ο Μάρα. Ο Ελευθερόπουλος κράτησε την ομάδα στο παιχνίδι με ορισμένες σωτήριες επεμβάσεις και στο δεύτερο ημίχρονο ο Ουζουνίδης περίμενε από τους αρνητικούς Μάρα, Σολτάνι, Σίσιτς και Γιάκομπ, να ανεβάσουν στροφές.

Η συγκεκριμένη τετράδα ήταν κάπως καλύτερη, ο τραγικός Καρλίνιος αντικαταστάθηκε από τον Παπαστεριανό, ο Ηρακλής ήλεγχε τον ρυθμό του αγώνα, αλλά δεν μπορούσε να πατήσει την περιοχή του Χαλκιά. Είναι χαρακτηριστικό ότι στη μοναδική φάση που ανησύχησε ο διεθνής πορτιέρο, ήταν σε ένα μακρινό φάουλ του Λίμα.

Η είσοδος των Ζοτ και Βέλλιου δεν προσέφερε το παραμικρό στην ομάδα (λάθος η αποχώρηση του Λίμα, που θα μπορούσε να βοηθήσει με τα στημένα) και ο ΠΑΟΚ συνέχισε την παράδοση που έχει δημιουργήσει τα τελευταία χρόνια.

Αν θέλαμε να βρούμε κάποιο κέρδος για τον Ηρακλή, ήταν δίχως αμφιβολία η εμφάνιση του Γιώργου Κατσικά στο πλευρό του εξαιρετικού Χοσέμι.

9′ Σέντρα του Σνάουτσερ, κεφαλιά του Αθανασιάδη αποκρούει εντυπωσιακά ο Ελευθερόπουλος

10′ Γκολ. Ο Καρλίνιος στέλνει τη μπάλα στο κεφάλι του Μάρα, ο Βιερίνια γίνεται αποδέκτης της μπάλας και με ένα δυνατό συρτό σουτ από απόσταση τριάντα μέτρων, ανοίγει το σκορ.

11′ Μεγάλη ευκαιρία για τον Ηρακλή. Ο Γιάκομπ με το κεφάλι στρώνει στον Μάρα, αλλά ο Ρουμάνος από το σημείο του πέναλτι βάζει λανθασμένα το σώμα του και στέλνει τη μπάλα άουτ.

16′ Ο Βιεϊρίνια έκανε την σέντρα, κεφαλιά του Αθανασιάδη λίγο άουτ.

18′ Σουτ του Τσιρίλο η μπάλα καταλήγει δίπλα από το δεξί κάθετο δοκάρι του Ελευθερόπουλου.

33′ Ο Τσιρίλο κλέβει τη μπάλα στο κέντρο και γίνεται αποδέκτης κατόπιν εξαιρετικής πάσας του Φωτάκη, αλλά ο Ελευθερόπουλος νικάει τον Ιταλό στο τετ-α-τετ.

63′ Το σουτ-φάουλ του Λίμα απόκρουσε εντυπωσιακά ο Χαλκιάς σε κόρνερ.

73′ Σουτ του Φωτάκη η μπάλα όμως καταλήγει πάνω από το οριζόντιο δοκάρι του Ελευθερόπουλου.

ΟΙ ΣΥΝΘΕΣΕΙΣ

ΠΑΟΚ (Χάβος): Χαλκιάς, Σνάουτσερ, Σακελλαρίου(67′ Σαβίνι), Κοντρέρας, Τσιρίλο, Γκαρσία, Βιτόλο, Φωτάκης, Βιεϊρίνια (79′ Κριστιάνο), Σαλπιγγίδης (86′ Φιλομένο), Αθανασιάδης

Στον πάγκο: Κρέσιτς, Μπαλάφας, Ελ Ζαρ, Παπάζογλου.

ΗΡΑΚΛΗΣ (Ουζουνίδης): Ελευθερόπουλος, Λίμα (84′ Βέλλιος), Αραμπατζής, Κατσικάς, Πίτου, Χοσέμι, Καρλίνιος (46′ Παπαστεριανός), Σίσιτς, Σολτάνι, Μάρα (74′ Ζοτ), Γιάκομπ.

Στον πάγκο: Μπαντής, Κυριαζής, Κανακούδης, Ηλιάδης.

Κόκκινες:

Κίτρινες: Φωτάκης, Κοντρέρας, Σνάουτσερ, Βιτόλο – Πίτου, Γιάκομπ, Παπαστεριανός, Χοσέμι

ΔΙΑΙΤΗΤΗΣ: ΣΤΑΘΟΠΟΥΛΟΣ ΓΕΩΡΓΙΟΣ (ΑΧΑΪΑΣ)

Α΄ ΒΟΗΘΟΣ: ΜΠΟΖΑΤΖΙΔΗΣ ΔΗΜΗΤΡΙΟΣ (ΜΑΚΕΔΟΝΙΑΣ)

Β΄ ΒΟΗΘΟΣ: ΓΟΥΡΓΙΩΤΗΣ ΣΠΥΡΙΔΩΝ (ΦΘΙΩΤΙΔΑΣ)

4ος ΔΙΑΙΤΗΤΗΣ: ΑΡΕΤΟΠΟΥΛΟΣ ΑΛΕΞΑΝΔΡΟΣ (ΤΡΙΚΑΛΩΝ)

ΠΑΡΑΤΗΡΗΤΗΣ: ΖΩΓΡΑΦΟΣ ΧΡΙΣΤΟΦΟΡΟΣ (ΑΘΗΝΩΝ)