Και τώρα τρέχουμε…

Ένας κακός Ηρακλής γνώρισε την πέμπτη διαδοχική του ήττα, αυτή τη φορά ήταν όμως ήταν ιδιαίτερα πικρή, αφού έχασε μία εξίσου μέτρια ομάδα όπως το …

Ένας κακός Ηρακλής γνώρισε την πέμπτη διαδοχική του ήττα, αυτή τη φορά ήταν όμως ήταν ιδιαίτερα πικρή, αφού έχασε μία εξίσου μέτρια ομάδα όπως το Μαρούσι με 59-68.

Στο πιο κρίσιμο παιχνίδι της περιόδου έως τώρα, οι κυανόλευκοι ήταν πολύ αγχωμένοι και ποτέ δεν κατόρθωσαν να δείξουν πως μπορούν να διεκδικήσουν τη νίκη. Και όποτε τους δινόταν η δυνατότητα, την «πετούσαν». Το επιθετικό πρόβλημα ήταν και πάλι τεράστιο και στο τέλος η στατιστική υπηρεσία έγραψε 17/49 δίποντα, 2/19 τρίποντα και 19/31 βολές!

Το πρώτο δεκάλεπτο ήταν πολύ κακό από πλευράς ποιότητας, με ελάχιστα καλάθια, πολλά λάθη αλλά και άστοχα σουτ. Ο Ηρακλής προσπάθησε στην άμυνα να περιορίσει τον Μπάγκαριτς και εν πολλοίς τα κατάφερε, προσπάθησε να τρέξει στον αιφνιδιασμό, αλλά είτε λόγω βιαστικών ενεργειών είτε λόγω ατυχίας δεν μπόρεσε να ανοίξει τη διαφορά στο σκορ. Με το σκορ στο 8-7 «κόλλησε» επιθετικά μένοντας άποντος για τρία και πλέον λεπτά χωρίς ευτυχώς να το «πληρώσει» και το σκορ της πρώτης περιόδου ήταν 13-11.

Η επιθετική δυστοκία του Ηρακλή ήταν παροιμιώδης στη δεύτερη περίοδο, αλλά το ευτύχημα ήταν πως το Μαρούσι ήταν εξίσου κακό, άστοχο και επιπόλαιο. Η παρουσία του Γιάννη Δεμερτζή ήταν αυτή που έδινε «ανάσες» στους κυανόλευκους, με επιθετικά ριμπάουντ, κλεψίματα και πολύ ενέργεια στο παρκέ και στα 13 λεπτά που αγωνίστηκε στο πρώτο ημίχρονο είχε τέσσερις πόντους, οκτώ ριμπάουντ, δύο κλεψίματα και μία ασίστ. Ο Ηρακλής παρότι προηγήθηκε με 17-12 στο 14΄, όλοι οι πόντοι με βολές, δέχθηκε ένα γρήγορο σερί 0-7 από και το σκορ έγινε 17-19 στο 17΄. Ακολούθησε το πρώτο εύστοχο σουτ εντός παιδιάς για τους κυανόλευκους από τον Ματ Μπόουλντιν, αλλά το Μαρούσι βρήκε λύσεις και με τη λήξη του ημιχρόνου έδωσε στη διαφορά τη μέγιστη τιμή της, +6 (23-29). Είναι χαρακτηριστικό πως στις δύο πρώτες περιόδους ο Ηρακλής είχε 5/26 δίποντα και 0/5 τρίποντα, ενώ στις βολές οι γηπεδούχοι είχαν 13/19 και το Μαρούσι 3/10…

Μέχρι το -10

Τα πρώτα δείγματα των γηπεδούχων στην τρίτη περίοδο ήταν πιο ενθαρρυντικά, αφού βρήκε λύσεις στα τρία πρώτα λεπτά της αναμέτρησης και το σκορ έγινε 30-31, σε ένα διάστημα όπου ο Άρβιντας Εϊτουταβίτσιους μπήκε δυνατά στο παρκέ. Ωστόσο, η συνέχεια ήταν αντιστρόφως ανάλογη, με το Μαρούσι να παίρνει τα ηνία και να βρίσκει στόχο έξω από τα 6,75. Η διαφορά έφτασε και στο -10 για τον Ηρακλή 34-44 στο 28΄) μετά από τρίποντου του Γκαγκαλούδη. Το φινάλε όμως, η δύναμη και η μπασκετική ευφυΐα του Βλάντο Πέτροβιτς έφεραν ένα μικρό σερί 5-0 του Ηρακλή και το δεκάλεπτο έκλεισε 39-44.

Με φόρα από το καλό φινάλε, ο Ηρακλής μείωσε σε 43-44 στο 31΄ και με «γκολ-φάουλ του Νίκολα Κοπρίβιτσα ισοφάρισε σε 46-46 στο 32΄. Του δόθηκαν ευκαιρίες να προσπεράσει στο σκορ και να πάρει το ψυχολογικό αβαντάζ, αλλά επιπόλαια λάθη δεν του επέτρεπαν. Οι φιλοξενούμενοι κρατήθηκαν μπροστά στο σκορ παρά τις προσπάθειες του Ηρακλή, που μείωσε 53-54 με καλάθι και φάουλ του Κοπρίβιτσα, αλλά ακολούθησε ένα σερί 0-5 και το σκορ έγινε 53-59, τρία λεπτά πριν το τέλος. Το επιθετικό πρόβλημα του Ηρακλή έκανε και πάλι τη εμφάνισή του και λογικά το Μαρούσι κρατούσε το προβάδισμα με 56-62, ένα λεπτό πριν το τέλος. Τρίποντο του Λαμπρόπουλου έδωσε ελπίδες στους κυανόλευκος, που όμως ποτέ δεν κατάφεραν να κάνουν κάτι καλύτερο.

Τα δεκάλεπτα: 13-11, 23-29, 39-44, 59-68.

ΗΡΑΚΛΗΣ: Μπόουλντιν 4, Δεμερτζής 10, Παπανικολόπουλος 5(1), Τζάζβιν 1, Πέτροβιτς 7, Κοπρίβιτσα 12, Δέσπος 4, Εουταβίτσιους 4, Λαμπρόπουλος 12(1).

ΜΑΡΟΥΣΙ: Μπόγιτς 10, Νοεάς, Μπάγκαριτς 8, Ακεψιμαϊδης, Χουέρτας 9(2), Χαριτόπουλος 7(1), Γκαγκαλούδης 9(1), Γουίντεν 5(1), Κογιαντίνοβιτς 8(1), Κόμματος 12(2).