Ο κακός του δαίμονας… (video)

Σπατάλησε ένα ολόκληρο ημίχρονο και όταν αποφάσισε να παίξει ποδόσφαιρο, βρήκε απέναντί του μία ομάδα που κατέστρεφε το παιχνίδι, έχοντας τη βοήθεια του απαράδεκτου Τριτσώνη. …

Σπατάλησε ένα ολόκληρο ημίχρονο και όταν αποφάσισε να παίξει ποδόσφαιρο, βρήκε απέναντί του μία ομάδα που κατέστρεφε το παιχνίδι, έχοντας τη βοήθεια του απαράδεκτου Τριτσώνη. Οι κυανόλευκοι δεν κέρδισαν ούτε τον Εργοτέλη στο Καυτανζόγλειο (1-1) και πλέον η κατάσταση γίνεται εξαιρετικά δύσκολη, αφού ακολουθεί τριάδα ντέρμπι με ΠΑΟΚ, ΑΕΚ και Ολυμπιακό. Η ομάδα της Κρήτης διατήρησε την εξαιρετική παράδοση που έχει στο Καυτανζόγλειο

Ο Ουζουνίδης δοκίμασε ένα σχήμα με τον Σολτάνι στην κορυφή, δύο κλασικά αμυντικά χαφ (Ντάνι-Παπαστεριανό), τον Πίτου ελεύθερο και τους Σίσιτς (αριστερά), Μάρα (δεξιά) στις πτέρυγες. Οι αμυντικοί όμως του Εργοτέλη δεν είχαν πρόβλημα να ανακόψουν όλες τις επιθετικές προσπάθειες των γηπεδούχων, είτε από τον άξονα, είτε από τις πτέρυγες. Και σαν να μην έφτανε αυτό, οι φιλοξενούμενοι προηγήθηκαν με ένα γκολ-δώρο των παικτών του Ηρακλή και κυρίως του Ελευθερόπουλου, που έστειλε τη μπάλα πάνω στον Χοσέμι και ο επερχόμενος Ρομάνο σε κενή εστία άνοιξε το σκορ.

Ο Ουζουνίδης δεν διαφοροποίησε το σχήμα σε όλο το πρώτο ημίχρονο (θα μπορούσε να δοκιμάσει τον Σίσιτς κορυφή) και με την έναρξη του δευτέρου έβγαλε τον Παπαστεριανό, τοποθέτησε τον Βέλλιο στην κορυφή, τον Μάρα πίσω του, έφερε τον Πίτου στο πλευρό του Ντάνι και πέρασε τον Σολτάνι αριστερά.

Η ομάδα είχε την κατοχή, έβγαλε φάσεις, ισοφάρισε νωρίς με καταπληκτικό φάουλ του Λίμα, αλλά στη συνέχεια ανέλαβε δράση το… αντιποδόσφαιρο του Εργοτέλη και ο Τριτσώνης, οι οποίοι κατέστρεψαν το παιχνίδι. Σημείο-κλειδί ο τραυματισμός του Ντάνι στα μέσα του δευτέρου ημιχρόνου, αφού ο Πορτογάλος ήταν εκ των κορυφαίων του Ηρακλή στο παιχνίδι.

19′ Σέντρα σουτ του Γιαλούση, ο Ελευθερόπουλος διώχνει σε κόρνερ

23′ Πάσα του Σολτάνι στον Μάρα,αλλά ο δεύτερος δεν πιάνει καλά το σουτ μέσα από την περιοχή και η μπάλα φεύγει αουτ.

30′ Ο Σολτάνι κάνει το σουτ μέσα από την περιοχή  η μπάλα όμως θα φύγει μακρια αουτ.

32′ Καλό σουτ του Αραμπατζή η μπάλα όμως θα φύγει λίγο πάνω από τα δοκάρια του Δσκαλάκη.

39′ Γκολ. Σέντρα του Λεάλ, ασυνεννοησία άμυνας και τερματοφύλακα και ο Ρομάνο από κοντά κάνει το 0-1

42′ Μεγάλη φάση για τον Ηρακλή καθώς το σουτ του Σίσιτς έφυγε έλαχιστα άουτ από το δεξί κάθετο δοκάρι του Δασκαλάκη.

52′ ΓΚΟΟΟΟΛ. Υποδειγματική εκτέλεση φαουλ του Λίμα, καθώς η μπάλα κολάει στο δεξι ”Γ” του Δασκαλάκη γράφωντας το 1-1.

61′ Σέντρα του Μάρα,σουτ του Λίμα λίγο αουτ από το δεξί κάθετο δοκάρι του Δασκαλάκη

72′ Σέντρα του Λεάλ ο μπούντιμιρ κάνει το γυριστό όμως η μπάλα φέυγει λίγο αουτ.

83′ Καλό σουτ του Σίσιτς η μπάλα πέρασε λίγο αουτ.

ΟΙ ΣΥΝΘΕΣΕΙΣ

ΗΡΑΚΛΗΣ (Ουζουνίδης): Ελευθερόπουλος, Χοσέμι, Αραμπατζής, Λίμα, Κατσικάς, Παπαστεριανός (45′ Βέλλιος), Ντάνι (58′ Καρλίνιος), Μάρα, Σίσιτς (88′ Βουτσιάς), Γκαρσία, Σολτάνι

Στον πάγκο: Μέλκας,  Κυριαζής,  Ρομάν,  Ζότ

ΕΡΓΟΤΕΛΗΣ (Καραγεωργίου): Δασκαλάκης, Γιαλούσης, Λεάλ (82′ Βερπακόφσκις), Βίσιο, Ολίσε, Χίμπλιγκερ, Μπούντιμιρ, Σασιασβίλι, Ορφανός (72′ Φραγκουλάκης), Μπέτο (62’Τζούνιορ), Ρομάνο

Στον πάγκο: Αθανασίου, Μπερτόσα, Καρέλης, , Σαρρής