Η χρονιά με το Μαρούσι

Eνα δεκάλεπτο έπαιξε ο Ηρακλής απέναντι στον Παναθηναϊκό, γιατί μετά δεν υπήρχε αντίπαλος για τους πράσινους να κερδίζουν με το εμφατικό 87-44 και τους κυανόλευκους …

Eνα δεκάλεπτο έπαιξε ο Ηρακλής απέναντι στον Παναθηναϊκό, γιατί μετά δεν υπήρχε αντίπαλος για τους πράσινους να κερδίζουν με το εμφατικό 87-44 και τους κυανόλευκους να… γλιτώνουν το νταμπλ σκορ. Η προσοχή στρέφεται στον αγώνα της επόμενης εβδομάδας με το Μαρούσι που θα κρίνει πολλά για τη μετέπειτα πορεία των κυανόλευκων.

Ο αγώνας κρίθηκε στη δεύτερη περίοδο, όταν η ομάδα του Ντάρκο Ρούσο έδωσε ρεσιτάλ… αστοχίας, πετυχαίνοντας μόλις ένα σουτ εντός παιδιάς, ενώ δεν είχε διάθεση στην τελευταία περίοδο ώστε να κρατήσει τη διαφορά στο σκορ σε λογικά πλαίσια. Ο κόσμος στήριξε την ομάδα με όλες του τις δυνάμεις και συνέχισε να φωνάζει μέχρι το τελευταίο δευτερόλεπτο της αναμέτρησης παρότι αυτή είχε κριθεί και βέβαια πολλά συνθήματα είχαν να κάνουν και με τον αγώνα του ποδοσφαίρου που ακολουθούσε.

Με ενθουσιασμό μπήκε ο Ηρακλής στον αγώνα βγάζοντας ενέργεια κυρίως στην άμυνα, που πάντως του απέφερε πολλά εις βάρους του φάουλ με αποτέλεσμα οι φιλοξενούμενοι να οδηγηθούν στη γραμμή των βολών. Οι κυανόλευκοι προηγήθηκαν με 8-5 παίζοντας και γρήγορο μπάσκετ, αλλά η απάντηση του Παναθηναϊκού ήταν άμεση και με σερί 0-8 προηγήθηκαν με 8-13 στο 7΄. Η διαφορά μάλιστα έφτασε και στους επτά (11-18 στο 8΄), πριν αντεπιτεθεί ο Ηρακλής και μειώσει σε 20-22 με πρωταγωνιστή τον Ματ Μπόουλντιν και βοήθειες από τον Βλάντο Πέτροβιτς. Οι γηπεδούχοι θα μπορούσαν να είχαν και το προβάδισμα αν ήταν εύστοχοι στις βολές, όπου είχαν 4/11 στο πρώτοι δεκάλεπτο, ενώ στο διάστημα αυτό τα φάουλ ήταν 9-9 για τις δύο ομάδες.

Το τραγικό β΄ δεκάλεπτο

Οι πράσινοι μπήκαν με σερί 0-4 στη δεύτερη περίοδο και πήραν τη μεγαλύτερη διαφορά τους 20-29 στο 11΄) με τον Ηρακλή να μένει χωρίς πόντο για τρία λεπτά, πριν σκοράρει από τη γραμμή των βολκών ο Βασίλης Αγγελακόπουλος (21-29). Ο Λαρισαίος φόργουορντ ήταν ο σκόρερ του μοναδικού εύστοχου σουτ εντός παιδιάς για τον Ηρακλή στην περίοδο αυτή όταν έκανε το σκορ 23-33 στο 15΄ γιατί ακολούθησε ένα σερί 0-14 των πρωταθλητών που έκαναν το σκορ 23-47 λίγο πριν τα τέλος του ημιχρόνου. Στο δεκάλεπτο αυτό, ο Ηρακλής είχε 1/4 βολές, 1/8 δίποντα και 0/6 τρίποντα.
Με φόρα μπήκαν οι φιλοξενούμενοι και στην τρίτη περίοδο προηγούμενοι με 23-54 για να ακολουθήσει ένα καλό πεντάλεπτο με τον Ηρακλή να μην δέχεται πόντους και να μειώσει σε 32-54 με σερί 9-0. Ωστόσο, η είσοδος του Ρομέιν Σάτο στο παρκέ έδωσε και πάλι επιθετικό αέρα στην ομάδα του Ομπράντοβιτς που ανέβασε τη διαφορά και πάλι στους 30 (35-65), λίγο πριν το φινάλε του δεκαλέπτου.
Η τελευταία τυπική περίοδος έδωσε στους προπονητές τη δυνατότητα να δώσουν χρόνο συμμετοχής στους παίκτες. Η διαφορά έφτασε και στους 43 για τους φιλοξενούμενους (40-83 στο 37΄).
Τα δεκάλεπτα: 20-25, 23-47, 37-65, 44-87.

ΗΡΑΚΛΗΣ: Έβερετ 10(1), Μπόλντγουιν 9, Δεμερτζής 6, Παπανικολόπουλος, Αγγελακόπουλος 3, Πέτροβιτς 4, Κοπρίβιτσα, Δέσπος 4, Εουταβίτσιους, Λαμπρόπουλος 8.

ΠΑΝΑΘΗΝΑΪΚΟΣ: Τέπιτς 10(2), Περπέρογλου 9(1), Μπατίστ 5(1), Φώτσης 1, Σάτο 20(1), Τσαρτσαρής 5, Διαμαντίδης 9(1), Βουγιούκας 10, Καλάθης 13(3), Καρμαλέγκος, Καϊμακόγλου 2, Ζούμπος 3(1).