Γυναίκες: Κακή εμφάνιση και ήττα

Την πρώτη της ήττα στο πρωτάθλημα της Α’ ΕΚΑΣΘ γνώρισε χθες η γυναικεία ομάδα μπάσκετ του Ηρακλή. Οι κυανόλευκες ηττήθηκαν από τον Θερμαϊκό Θέρμης με …

Την πρώτη της ήττα στο πρωτάθλημα της Α’ ΕΚΑΣΘ γνώρισε χθες η γυναικεία ομάδα μπάσκετ του Ηρακλή. Οι κυανόλευκες ηττήθηκαν από τον Θερμαϊκό Θέρμης με 47-40. Σε αντίθεση με τα προηγούμενα παιχνίδια, οι παίκτριες του Νίκου Μεντηλίδη δεν πραγματοποίησαν καθόλου καλή εμφάνιση και δεν εκμεταλλεύτηκαν το δυνατά τους όπλα που είναι η δυνατή άμυνα και ο αιφνιδιασμός.

Το παιχνίδι από την αρχή ξεκίνησε άσχημα, με την αντίπαλη ομάδα να έχει περισσότερο πάθος και να καταφέρνει με σχετική ευκολία να δημιουργήσει ένα σημαντικό προβάδισμα. Έτσι η πρώτη περίοδος βρήκε τις κυανόλευκες να είναι πίσω στο σκορ με 11-4. Στη συνέχεια οι φωνές του Μεντηλίδη φαίνεται ότι αφύπνισαν τις παίκτριες του που με τις Κασάπη και Γωγώ Κανταρά μείωσαν τη διαφορά και πήγαν στην ανάπαυλα με το σκορ να είναι 18-18.

Και ενώ όλα έδειχναν ότι μπήκαν οι βάσεις για μία ακόμα νίκη κάτι τέτοιο δεν πραγματοποιήθηκε αφού η αντίπαλη ομάδα πέρασε το δικό της ρυθμό στο παιχνίδι και έκανε ότι ήθελε μέσα στο παρκέ. Έτσι οι παίκτριες του Θερμαϊκού κατάφεραν με συνοπτικές διαδικασίες να «ανοίξουν» τη διαφορά πάνω από τους 15 πόντους και να προηγούνται στο 30’ με 39-23. Στη τελευταία περίοδο οι κυανόλευκες παρά τη προσπάθεια που κατέβαλαν δεν μπόρεσαν να κάνουν την ολική επαναφορά και έτσι γνώρισαν την ήττα. Τα δεκάλεπτα: 11-4, 18-18, 39-23, 47-40.

ΘΕΡΜΑΙΚΟΣ ΘΕΡΜΗΣ (Παπαδοπούλου): Πεταχτή 8, Τσαλοπούλου 10(1), Ιγνατίου Μ. 6, Πασιούδη 2, Ιγνατίου Ε. 12, Σωρηριάδου 4, Τσελεκίδου 2, Μεγαλέμου 3.

ΗΡΑΚΛΗΣ (Μεντηλίδης): Παπαζαχαρίου, Κανταρά Γ. 11, Γκλεζάκη 4, Κασάπη 15(3), Κανταρά Π. 2, Νέδα 2, Ντουγιουτζή, Αναστασιάδου 5, Τζαμαρία 1.