Πλασματική εικόνα

Για 35 λεπτά ο Ηρακλής ήταν μέσα στη διεκδίκηση της νίκης μέσα στην Καβάλα, ωστόσο οι μικρές λεπτομέρειες και κυρίως η υπεροπλία των γηπεδούχων στα …

Για 35 λεπτά ο Ηρακλής ήταν μέσα στη διεκδίκηση της νίκης μέσα στην Καβάλα, ωστόσο οι μικρές λεπτομέρειες και κυρίως η υπεροπλία των γηπεδούχων στα ριμπάουντ έγειραν την πλάστιγγα. Το τελικό 79-65 σε καμία περίπτωση δεν αντικατοπτρίζει την εικόνα του αγώνα.

Σε ένα παιχνίδι που εξελίχθηκε σε ντέρμπι με τις δύο ομάδες να είναι κοντά στο σκορ, η Καβάλα εκτέλεσε 24 βολές, έναντι 10 του Ηρακλή και μάλιστα για περίπου 15 λεπτά στο δεύτερο ημίχρονο οι κυανόλευκοι δεν πήγαν στη «γραμμή της φιλοδωρίας».

Ο αρχικός ενθουσιασμός των γηπεδούχων μετουσιώθηκε και στον ηλεκτρονικό πίνακα. Με εμφανή τη διάθεσή τους να παίξουν με την περιφέρεια, στο πρώτο δεκάλεπτο επιχείρησαν 13 τρίποντα και μόλις τρία δίποντα. Δεν ήταν όμως ιδιαίτερα εύστοχοι και με τον Ηρακλή να ανεβάζει στροφές σε άμυνα και επίθεση κατάφερε γρήγορα να καλύψει το -6 (20-14 στο 8΄) και με δύο διαδοχικά τρίποντα του Άρβιντας Εϊτουταβίτσιους ισοφάρισε σε 20-20 στο φινάλε της πρώτης περιόδου, όπου ο Λιθουανός γκαρντ είχε 4/4 τρίποντα.

Ο ρυθμός των κυανόλευκων ήταν εξαιρετικός μέχρι και τα μέσα του δεύτερου δεκαλέπτου όταν και με εξαιρετική άμυνα κατάφεραν να προηγηθούν με 28-32 στο 16΄. Κάπου εκεί σα να νόμισαν ότι τελείωσε το ημίχρονο, αφού το ένα λάθος διαδέχθηκε το άλλο και η Καβάλα με σερί 12-0 στα τέσσερα τελευταία λεπτά το σκορ έγινε 40-32.

Ο Ηρακλής κάλυψε γρήγορα την εις βάρος του διαφορά με επιμέρους σκορ 2-12 και ισοφάρισε σε 42-42 στο 23΄. Μέχρι και το 27΄ οι δύο ομάδες συμβάδιζαν στο σκορ, αλλά οι γηπεδούχοι με ένα μικρό ξέσπασμα ξέφυγαν στο σκορ με 56-51 με τον Σωτήρη Καραποστόλου να σημειώνει δύο διαδοχικά τρίποντα και εν τέλει το δεκάλεπτο έκλεισε 58-53.

Το επιθετικό πρόβλημα του Ηρακλή έκανε και πάλι την εμφάνισή του, με τους κυανόλευκους να μένουν μακριά από τον αντίπαλό τους, γεγονός που εκμεταλλεύτηκε στο έπακρο η Καβάλα και εκτόξευσε τη διαφορά αρχικά στους 10 πόντους (67-57 στο 35΄) και στο 37΄ το σκορ έγινε 70-59, ενώ η διαφορά έφτασε και στο +14. Τα δεκάλεπτα: 20-20, 40-32, 58-53, 79-65.

ΚΑΒΑΛΑ: Παλάσιο 23(4), Χαφ 11(1), Παπανικολάου, Στεφανίδης 4, Σίμονς 13, Γεωργάκης 1, Γιόροβιτς 12(1), Καραποστόλου 10(3), Μάκιντος 5(1).
ΗΡΑΚΛΗΣ: Εβερετ 15(1), Δεμερτζής 6, Παπανικολόπουλος, Αγγελακόπουλος 3(1), Πέτροβιτς 10, Δέσπος 2, Εϊτουταβίτσιους 16(4), Λαμπρόπουλος 13.