Έτσι εκδικείται ο Ηρακλής (videos)

Γαλάζιο πάρτι στο κλειστό της Μίκρας. Για ένα σετ, το πρώτο, ήταν ντέρμπι ο αγώνας με τον Άρη. Από τα μέσα του δεύτερου, οι κυανόλευκοι …

Γαλάζιο πάρτι στο κλειστό της Μίκρας. Για ένα σετ, το πρώτο, ήταν ντέρμπι ο αγώνας με τον Άρη. Από τα μέσα του δεύτερου, οι κυανόλευκοι πάτησαν γκάζι, στον Ρουμελιώτη δεν δόθηκε το δικαίωμα να αποδείξει (και πάλι) την ικανότητά του στην υποκριτική και το ταμπλό έγραψε το σύνηθες τα τελευταία 15 χρόνια… 3-0 (32-30, 25-19, 25-17).

Στο πρώτο σετ οι γηπεδούχοι ξεκίνησαν δυνατά και έφτασαν προηγούμενοι στο σκορ στο πρώτο τεχνικό τάιμ-άουτ, με 8-6 μετά από λάθος του Ερνάντες. Ο Ηρακλής είχε πολλές λύσεις στην επίθεση και έκανε το σκορ 14-10. Οι φιλοξενούμενοι έκαναν ένα μικρό σερί και ισοφάρισαν σε 15-15 και οι ομάδες πήγαν χέρι-χέρι μέχρι το 21-21. Ο Άρης πήρε δύο σερί πόντους και ξέφυγε με 21-23 με τον Φρέντυ Μπρουκς να παίρνει τάιμ άουτ. Μπαίνοντας ξανά στο παρκέ οι κυανόλευκοι ισοφάρισαν σε 23-23 και ήταν η σειρά του προπονητή των φιλοξενούμενων να καλέσει τάιμ άουτ. Καμία ομάδα δεν κατάφερε να πάρει διαφορά και το σκορ πήγε στο 30-30. Ο Κιρόγα έκανε το 31-30 και μετά από σερβις του Προύσαλη οι παίκτες του Άρη δεν αντέδρασαν σωστά και ο Ηρακλής πήρε το σετ με 32-30.

Στο δεύτερο σετ οι φιλοξενούμενοι μπήκαν πιο δυνατά και προηγήθηκαν με 7-8. Ο Ηρακλής με τον Κανέλλο σε μεγάλα κέφια κατάφερε να περάσει μπροστά στο σκορ στο δεύτερο τεχνικό τάιμ άουτ με 16-15. Ο Μπίλινγκς έκανε το 22-19 και ο Ρουμελιώτης σημάδεψε άουτ για το 24-19. Νέο λάθος του αρχηγού του Άρη και το σετ στον Ηρακλή, 2-0.

Στο τρίτο σετ ο Ηρακλής μπήκε από την αρχή αποφασισμένος να καθαρίσει το ματς. Ήταν σταθερά μπροστά στο σκορ και έφτασε εύκολα στο 10-7. Η διαφορά αυξήθηκε κι άλλο, με τους κυανόλευκους να προηγούνται με 16-12 στο δεύτερο τεχνικό τάιμ άουτ. Μπίλινγκς, Κιρόγα και Όουενς έβρισκαν στόχο και ο Άρης δεν κατάφερε να αντιδράσει. Ο Ρουμελιώτης μπλοκαρίστηκε και δεν μπόρεσε να περάσει τη μπάλα από το μπλοκ του Ηρακλή, με αποτέλεσμα οι γηπεδούχοι να φτάσουν με χαρακτηριστική άνεση στο 3-0 με σκορ 25-17.

Τα σετ: 32-30, 25-19, 25-17