Γυναίκες: Έτσι απλά… 98-11!

Η γυναικεία ομάδα μπάσκετ του Ηρακλή παρουσία αρκετών φιλάθλων συνέχισε το αήττητο σερί της και παίζοντας υποδειγματικό μπάσκετ έφτασε «περπατώντας» στη νίκη με 98-11 επί …

Η γυναικεία ομάδα μπάσκετ του Ηρακλή παρουσία αρκετών φιλάθλων συνέχισε το αήττητο σερί της και παίζοντας υποδειγματικό μπάσκετ έφτασε «περπατώντας» στη νίκη με 98-11 επί του Φοίνικα Καλαμαριάς.

Οι κυανόλευκες με όπλο τους για ακόμα ένα παιχνίδι το ασφυχτικό πρέσινγκ και την αμυντική λειτουργία έβαλαν από πολύ νωρίς τις βάσεις της νίκης. Στο πρώτο δεκάλεπτο προηγούνταν με 19-6. Με τη Γωγώ Κανταρά να αποτελεί και πάλι το πρώτο βιολί στην επίθεση, στη δεύτερη περίοδο η ομάδα του Ηρακλή όχι μόνο διεύρυνε τη διαφορά αλλά δεν δέχτηκε ούτε ένα πόντο. Έτσι πήγαν στα αποδυτήρια με το σκορ να είναι στο 41-6.

Η αντίπαλη ομάδα δεν μπορούσε με κανένα τρόπο να βρει λύσεις στο σκοράρισμα και έτσι παραδόθηκε ολοκληρωτικά στους γηπεδούχους που με συνοπτικές διαδικασίες έφτασαν το δείκτη του σκορ στο 74-9. Στο τελευταίο τυπικού χαρακτήρα δεκάλεπτο δεν άλλαξε απολύτως τίποτα, με τις κυανόλευκες να προσπαθούν να φτάσουν σε τριψήφιο νούμερο το σκορ. Τελικά δεν τα κατάφεραν αλλά κατέκτησαν το πέμπτο συνεχόμενο ροζ φύλλο της περιόδου. Τα δεκάλεπτα: 19-6, 41-6, 74-9, 98-11.

ΗΡΑΚΛΗΣ (Μεντηλίδης): Παπαζαχαρίου 9, Κωνσταντινίδου 2, Παυλίδου 2, Κανταρά Γ. 25, Γκλεζάκη 11, Κασάπη 13(1), Κανταρά Π. 10, Τζανή 2, Ντουγιουτζή 2, Σφήκα 2, Τζαμαρία 20.

ΦΟΙΝΙΚΑΣ ΚΑΛΑΜΑΡΙΑΣ (Πελεκίδης): Γιαγιά 1, Στράτζαλη 6(2), Διβόλη 2, Ιωσηφίδου 2, Δασκαλίδου, Ραπτοπούλου, Μαργαρίτη.