Προδόθηκε από την άμυνα και τα ατομικά λάθη (video)

«Ότι αρχίζει ωραία τελειώνει με πόνο», λέει να γνωστό άσμα, το οποίο ταιριάζει γάντι στην… αυτοκτονία του Ηρακλή στο ΟΑΚΑ (4-2). Διότι περί αυτοκτονίας πρόκειται …

«Ότι αρχίζει ωραία τελειώνει με πόνο», λέει να γνωστό άσμα, το οποίο ταιριάζει γάντι στην… αυτοκτονία του Ηρακλή στο ΟΑΚΑ (4-2). Διότι περί αυτοκτονίας πρόκειται όταν προηγείσαι με 2-0 στο εικοσάλεπτο, το γήπεδο αποδοκιμάζει τους παίκτες του Παναθηναϊκός και μόνος σου «βάζεις» τους πράσινους στο παιχνίδι.

Οι κυανόλευκοι είχαν εξαιρετική οργάνωση από τα πρώτα λεπτά, κυριάρχησαν στο κέντρο με τους Ντάνι και Πίτου, ο Σολτάνι έκανε πάρτι με τον Βύντρα, αλλά τέσσερα ατομικά λάθη και η εμμονή του Ουζουνίδη με την χρησιμοποίηση στο δεξί άκρο της άμυνας του Κυριαζή, έφερε τούμπα το παιχνίδι.

Στο πρώτο γκολ, Κυριαζής και Κατσαμπής άφησαν την μπάλα για τον επερχόμενο Γκαρσία. Στο δεύτερο, ο Κατσαμπής «έχασε» τον Σισέ στην εκτέλεση κόρνερ (άστοχη έξοδος του Ελευθερόπουλου) στις καθυστερήσεις του πρώτου ημιχρόνου. Στο τρίτο, ο Αραμπατζής «πούλησε» τη μπάλα στο κέντρο, ενώ στο τέταρτο ξεχάστηκε και δεν τραβήχτηκε για να βγάλει τον Πετρόπουλο σε θέση οφσάιντ.

Στις καθυστερήσεις ο τραγικός Βοσκάκης, απέβαλε με απευθείας κόκκινη τον Σολτάνι για διαμαρτυρία.

3′ Σουτ του Σισέ έξω από την περιοχή αλλά η μπάλα κατέληξε λίγο έξω απο το δεξι κάθετο δοκάρι του Ελευθερόπουλου.

4′ Η κεφαλιά του Λουίς Γκαρσία μέσα από την περιοχή δεν ανυσήχησε τον Ελευθερόπουλο ο οποίος μπλόκαρε έυκολα.

14′ Ο Σισέ κάνει το σουτ μέσα από την περιοχή όμως η μπάλα κατέληξε αουτ.

18′ Μεγάλη ευκαιρία για τον Ηρακλή,καθώς ο Αραμπατζής σούταρε μέσα από την περιοχή όμως η μπάλα κατέληξε λίγο άουτ.

19′ Καλή ευκαιρία για τον ΠΑΟ, όταν ο Λουίς Γκαρσία βρέθηκε μόνος του μέσα στην περιοχή έπιασε την κεφαλιά η οποία πέρασε αουτ.

20′ ΓΚΟΟΟΟΟΟΟΟΟΟΟΛ.Ο Μάρα υποδέχεται ωραία την μπάλα απο τον Σολτάνι και ο πρώτος δεν δυκολεύεται να γράψει το 0-1

21’ΓΚΟΟΟΟΟΟΟΟΟΟΟΟΛ. Ο Γιάκομπ σουτάρει αποκρούει ο Τζόρβας και ο Πίτου παίρνει το ριμπάουντ και γράφει το 0-2.

28′ Σουτ του Μαρίνου έξω από την περιοχή η μπάλα φέυγει μακριά από τα δοκάρια του Ελευθερόπουλου.

29΄Μεγάλη φάση για τον Ηρακλή να κάνει το 0-3 όταν ο Μάρα έβγαλε την σέντρα ο Γιάκομπ πιάνει το σουτ το οποίο φεύγει λίγο αουτ.

30′ Γκολ.Λάθος του Κυριαζή ο οποίος μπερδέυεται και έρχεται από πίσω ο Λουίς Γκαρσία με δυνατό σουτ και γράφει το 1-2.

35′ Σισέ από κοντά αστοχεί να ισοφαρίσει, καθώς το σουτ του κατέληξε λίγο αουτ.

45′ Γκολ. Λάθος Ελευθερόπουλου-Κατσαμπή, ο Σισέ κάνει την κεφαλιά η οποία διαμορφώνει το 2-2.

47′ Ο Μαρίνος από κοντά αστοχεί να νικήσει τον Ελευθερόπουλο μέσα από την περιοχή.

49’Γκολ.Ολική ανατροπή για τους πράσινους καθώς ο Σπυρόπουλος έκανε την σέντρα η οποία βρίσκει το κεφάλι του Σισέ και γράφει το 3-2.

51′ Ο Σολτάνι από κοντά αποτυγχάνει να κάνει το 3-3 καθώς το σουτ του πέρασε λίγο αουτ απο το δεξί κάθετο δοκάρι του Τζόρβα.

59′ Καλό σουτ του Μαρίνου η μπάλα πέρασε δίπλα από το δοκάρι του Ελευθερόπουλου.

72’Καλό σουτ του Κανακούδη η μπάλα όμως καταλήγει μακριά αουτ.

76′ Γκολ. Σέντρα του Κατσουράνη κεφαλιά του Πετρόπουλου η οποία καταλήγει στα δίχτυα γράφωντας το 4-2.

80’Σουτ του Καραγκούνη αποκρούει ο Ελευθερόπουλος.

85′ Κεφαλιά του Γιάκομπ διώχνει σωτήρια σε κόρνερ o Τζόρβας.

91′ Κοκκινη στον Σολτάνι. O Βοσκάκης είχε αποβάλει το Σολτάνι και στο παιχνίδι του Αστέρα Τρίπολης- Ηρακλής.

ΟΙ ΣΥΝΘΕΣΕΙΣ

ΠΑΝΑΘΗΝΑΪΚΟΣ (Γκμοχ): Τζόρβας, Βύντρα, Μπουμσόνγκ, Σπυρόπουλος, Κατσουράνης, Ζιλμπέρτο Σίλβα, Πλεσί, Μαρίνος (76′ Καραγκούνης), Λουίς Γκαρσία, Χριστοδουλόπουλος (66′ Σιμάο), Σισέ (63′ Πετρόπουλος)

Στον πάγκο: Kαρνέζης, Καντέ, Νίνης, Σαριέγκι

ΗΡΑΚΛΗΣ (Ουζουνίδης): Ελευθερόπουλος, Κατσαμπής (81′ Κατσικάς), Χοσέμι, Κυριαζής (46′ Σίσιτς), Κανακούδης, Γκαρσία, Ντάνι(71′ Κομπαγιάσι), Αραμπατζής, Σολτάνι, Μάρα, Γιάκομπ

Στον πάγκο: Μπαντής,  Λίμα, Καρλίνιος, Ηλιάδης