«Αυτοκτονία» και… σφυρίχτρα

Τα σκαμπανεβάσματα στην απόδοση αλλά και ορισμένα διαιτητικά λάθη έφεραν την ήττα στον Ηρακλή από την ΕΑΠ στην Πάτρα με 3-2 σετ 18-25, 26-24, 20-25, …

Τα σκαμπανεβάσματα στην απόδοση αλλά και ορισμένα διαιτητικά λάθη έφεραν την ήττα στον Ηρακλή από την ΕΑΠ στην Πάτρα με 3-2 σετ 18-25, 26-24, 20-25, 25-2, 15-9), για την 5η αγωνιστική της Α1 Ανδρών.

Οι κυανόλευκοι προηγήθηκαν δύο φορές, ενώ έχασαν την μεγάλη ευκαιρία να «καθαρίσουν» το παιχνίδι στο δεύτερο σετ, όπου ήταν μπροστά με 22-24.

Ο Φρέντι Μπρουκς παρέταξε στο αρχικό σχήμα τους Προύσαλη, Όουενς, Κιρόγα, Κράβαρικ, Κανέλλο, Μπίλινγκς και Μπαμπαλιούτα, ενώ χρόνο συμμετοχής πήρε και ο Χαραλαμπίδης που ξεπέρασε τον τραυματισμό του.
Στο πρώτο σετ οι φιλοξενούμενοι προηγήθηκαν αρχικά με 0-2, οι γηπεδούχοι μείωσαν σε 4-5, ενώ το 6-9 ανάγκασε τον Γιώργο Χριστόπουλο να πάρει τάιμ-άουτ.

Οι κυανόλευκοι έφτασαν στο δεύτερο τεχνικό τάιμ-άουτ με 12-16, ενώ έφτασαν χωρίς προβλήματα στο 18-25.
Στο δεύτερο σετ ο Ηρακλής προηγήθηκε και πάλι με 6-9, ο Γιώργος Χριστόπουλος πήρε τάιμ-άουτ, με τους φιλοξενούμενους να φτάνουν στο 13-16. Η ΕΑΠ το μετέτρεψε σε 17-16, ο Φρέντι Μπρουκς πήρε τάιμ-άουτ και οι παίκτες του αντέδρασαν, κάνοντας το 18-20.

Ο Γιώργος Χριστόπουλος πήρε τάιμ-άουτ, οι μελανόλευκοι μείωσαν σε 23-24, ο Φρέντι Μπρουκς πήρε με τη σειρά του τάιμ-άουτ και η ΕΑΠ έκανε το 25-24 με μπλοκ και το άσσο του Σεγκέιρα. Ο Νικήτας Εφραιμίδης αντικατέστησε τον Όουενς, αλλά η άστοχη επίθεση του Κιρόγα διαμόρφωσε το 26-24.

Στο τρίτο σετ οι γηπεδούχοι προηγήθηκαν με 3-0 και 8-6, οι φιλοξενούμενοι όμως αντέδρασαν και πέρασαν μπροστά αρχικά με 11-12 και στην συνέχεια με 13-15. Η διαφορά αυξήθηκε λίγο αργότερα και ο Ηρακλής έφτασε στο 20-25.

Στο τέταρτο σετ η ΕΑΠ προηγήθηκε με 2-0, οι κυανόλευκοι ισοφάρισαν σε 2-2, ενώ το 8-11 έγινε λίγο αργότερα 13-11, με τον Φρέντι Μπρουκς να παίρνει τάιμ-άουτ.

Με μπλοκ ο Κράβαρικ ισοφάρισε σε 13-13, άσσος του Προύσαλη πέτυχε το 13-14, όμως οι γηπεδούχοι ξέφυγαν με 20-17, αναγκάζοντας τον Φρέντι Μπρουκς να πάρει εκ νέου τάιμ-άουτ. Το 24-19 έγινε 24-21, ο Γιώργος Χριστόπουλος πήρε τάιμ-άουτ, οι φιλοξενούμενοι  μείωσαν σε 24-22, όμως η ΕΑΠ σημείωσε το 25-22.

Το τάι-μπρέικ ξεκίνησε με τον Γκόρτσιανουκ στη θέση του Κιρόγα, οι μελανόλευκοι προηγήθηκαν με 2-0, ενώ στο 6-2 ο Φρέντι Μπρουκς πήρε τάιμ-άουτ. Ο Ηρακλής μείωσε σε 6-4, ενώ στο 8-5 οι φιλοξενούμενοι διαμαρτυρήθηκαν για τον πόντο των γηπεδούχων.

Ακολούθησε κίτρινη κάρτα στον πάγκο των κυανόλευκων (9-5), ο Ντορνέλας έκανε το 10-5 και ο Φρέντι Μπρουκς πήρε τάιμ-άουτ. Με μπλοκ ο Ηρακλής μείωσε σε 12-8, αλλά η ΕΑΠ έφτασε στο 15-9.

ΕΑ Πατρών: Ντα Σίλβα 6, Σουλτανόπουλος 9, Κουρνέτας 3, Ροντρίγκο 16, Ντορνέλας 26, Σικέιρα 8, Στεφάνου λ 50%, Μαντέκας 12, Λαμπρόπουλος 1.
Ηρακλής: Όουενς 14, Κράβαρικ 19, Προύσαλης 2, Κιρόγα 7, Μπίλινγκς 28, Κανέλλος 8, Μπαμπαλιούτας λ 59%, Γκόρτσιανουκ 2, Εφραιμίδης Ν.