Με την σφυρίχτρα του Νίκου Φιλιππιάδη

O βετεράνος διεθνής διαιτητής, Νίκος Φιλιππιάδης, σχολιάζει για λογαριασμό της BLUEARENA, την διαιτησία του Σταθόπουλου στο παιχνίδι με τον Άρη. “Σε μέτρια επίπεδα κυμάνθηκε η διαιτησία …

“Σε μέτρια επίπεδα κυμάνθηκε η διαιτησία του κ. Σταθόπουλου από την Αχαΐα, στον αγώνα Ηρακλή- Αρη 1-0. Χωρίς δύσκολες και επίμαχες φάσεις κύλησε το πρώτο ημίχρονο, κάτι που βοήθησε τον διαιτητή να περάσει απαρατήρητος στο διάστημα αυτό. Αντίθετα στην επανάληψη όταν το παιχνίδι έγινε πιο δυνατό, έγιναν και τα σφυρίγματα περισσότερα και από αυτά αρκετά άσκοπα και ενοχλητικά στην ροή του αγώνα που εκνεύρισαν τους φιλάθλους. Διέκοπτε ο κ. Σταθόπουλος συνεχώς τον αγώνα με απώλεια πολύτιμου καθαρού χρόνου και με συνέπεια να εμφανίζει αδυναμία στην διαχείριση του παιχνιδιού που δεν το άφηνε να κυλήσει και να εξελιχθεί.

Θεωρώ λανθασμένη την κίτρινη κάρτα στον Γιάκομπ τουλάχιστον στον χρόνο που υποδείχτηκε αυτή. Στο ελεύθερο διαιτητή -μετά από μια διακοπή- ήταν βεβιασμένος ο τρόπος που έδωσε συνέχεια στο παιχνίδι ο κ. Σταθόπουλος, κάτι που έδωσε το περιθώριο στον Άρη να το εκμεταλλευτεί αφού το φερ πλέϊ δεν είναι πλέον στις υποχρεώσεις του διαιτητή, αλλά στην καλή διάθεση των παικτών και την κρίση τους.

Τέλος ο κ. Σταθόπουλος δεν παρατήρησε την φανέλα του τερματοφύλακα Σηφάκη που ήταν ομοιόχρωμη με των συμπαικτών του και αυτό εμποδίζει την ομαλή εξέλιξη ενώ μπορεί να δημιουργήσει σοβαρό οπτικό εμπόδιο στους διαγωνιζόμενους ποδοσφαιριστές, γηπεδούχους και φιλοξενούμενους και μάλιστα αυτό δεν έγινε αντιληπτό ούτε από τους συνεργάτες του ή άλλον παράγοντα του αγώνα ώστε να παίξει ο γκολκίπερ του Άρη με άλλου χρώματος φανέλα”.