Δεν κερδίζεις με ένα καλό δεκάλεπτο

Και η δεύτερη εκτός έδρας αναμέτρηση για τον Ηρακλή δεν είχε θετικό φινάλε. Οι κυανόλευκοι γνώρισαν τη δεύτερη ήττα τους στο πρωτάθλημα και αυτή μακριά …

Και η δεύτερη εκτός έδρας αναμέτρηση για τον Ηρακλή δεν είχε θετικό φινάλε. Οι κυανόλευκοι γνώρισαν τη δεύτερη ήττα τους στο πρωτάθλημα και αυτή μακριά από το Ιβανώφειο με 69-53 από το Περιστέρι.

Η ομάδα του Κώστα Μέξα είχε μέτρια παρουσία στο μεγαλύτερο διάστημα του αγώνα. Μόνο στη δεύτερη περίοδο έπαιξε καλό μπάσκετ και έδειξε ότι αν μη τι άλλο έχει μεγάλες δυνατότητες. Γιατί στα άλλα τρία, είχε σοβαρά προβλήματα κυρίως στο επιθετικό κομμάτι. Πρώτος σκόρερ του Ηρακλή ήταν ο Νικ Λιούις με 17 πόντους, μόνο δύο όμως σημείωσε στο δεύτερο ημίχρονο. Για τους γηπεδούχους, ο Μάικλ Κινγκ είχε 16 και ο Βαγγέλης Μάντζαρης 15 πόντους.

Με δύο πρόσωπα

Το πρώτο δεκάλεπτο ήταν εφιαλτικό για τον Ηρακλή. Με πολύ μεγάλο άγχος, χωρίς καθαρό μυαλό  και κάκιστες επιλογές βρέθηκε να κυνηγά από πολύ νωρίς. Παρότι κράτησε καλά αμυντικά στο πρώτο πεντάλεπτο (7-5 με πέντε πόντους του Έβερετ), δέχθηκε ένα γρήγορο σερί 9-0 με πρωτεργάτη τον Μάικλ Κινγκ (16-5 στο 7΄). Στο τελευταίο τρίλεπτο του δεκαλέπτου σημείωσε τέσσερις πόντους, αλλά δέχθηκε 13 με αποτέλεσμα η διαφορά να εκτοξευθεί στο +18 (27-9) στη μεγαλύτερη τιμή της.
Οι αλλαγές προσώπων και η βελτίωση στην άμυνα, έφεραν αλλαγή στο σκηνικό. Ο Νικ Λιούις έπαιζε χωρίς αντίπαλο κάτω από τα καλάθια φτάνοντας στους 15 πόντους με 6/10 δίποντα στα 13 λεπτά που αγωνίστηκε στο πρώτο ημίχρονο, Παπανικολόπουλος και Δεμερτζής έβγαλαν πολύ ενέργεια στο παρκέ και σταδιακά ροκάνισαν τη διαφορά που πρώτα έπεσε κάτω από τους 10 στο 16΄ (34-25), έφτασε και επτά (37-30) με το ημίχρονο να κλείνει στο 39-30.

Χάθηκε η επαφή

Η ανάπαυλα του ημιχρόνου επηρέασε αρνητικά τους κυανόλευκους που επανέλαβαν την κακή εμφάνιση του πρώτου δεκαλέπτου. Ενώ μείωσαν με καλάθι του Παπανικολόπουλου σε 39-32, τέσσερα διαδοχικά τρίποντα των γηπεδούχων και ένα ακόμη καλάθι στο μισό του δεκαλέπτου, εκτόξευσαν τη διαφορά στο +17 (51-34), αφού το ένα λάθος διαδέχονταν το άλλο. Και ειδικά στο επιθετικό κομμάτι, τίποτα δεν πήγαινε καλά με τα ποσοστά στα σουτ να κινούνται κάτω του μετρίου. Και αυτή τη φορά δεν υπήρχε Λιούις για να σκοράρει, αλλά ούτε και κάποιος άλλος παίκτης έκανε αισθητή την παρουσία του σε όλη τη διάρκεια του δεκαλέπτου. Αλλά είναι χαρακτηριστικό πως παρότι το Περιστέρι έπαιζε πολύ δυνατή άμυνα, ήταν τόσο αποτελεσματική που χρεώθηκε μόλις με δύο φάουλ σε ολόκληρη την περίοδο…

Τα καλάθια του νεαρού Βαγγέλη Μάντζαρη αλλά και η εμπειρία του Δημήτρη Παπανικολάου ειδικά στην άμυνα, κράτησαν τη διαφορά ασφαλείας για το Περιστέρι, με τον Ηρακλή να μην μπορεί να μειώσει κάτω από τους 12 πόντους.

Τα δεκάλεπτα: 27-9, 39-30, 57-42, 69-53.

ΠΕΡΙΣΤΕΡΙ (Πεδουλάκης): Μάντζαρης Β. 14(3), Κινγκ 16(2), Παπανικολάου 10(2), Μάντζαρης Α., Σκοτ 11(3), Τσιάκος 4, Πέτρουλας, Σένσλεϊ 7(1), Λούμπι 4, Μότσνικ.
ΗΡΑΚΛΗΣ (Μέξας): Έβερετ 10(1), Δεμερτζής 5(1), Παπανικολόπουλος 11(1), Αγγελακόπουλος, Λιούις 17, Πέτροβιτς 5, Δέσπος, Εϊτουταβίτσιους 3(1), Λαμπρόπουλος 2.