Το πρώτο πάρτι της χρονιάς

Με τον κόσμο να δίνει το σύνθημα και την ομάδα να αποδίδει κατά διαστήματα εξαιρετικό βόλεϊ, ο Ηρακλής επικράτησε με 3-0 σετ (25-22, 25-19, 25-21) …

Με τον κόσμο να δίνει το σύνθημα και την ομάδα να αποδίδει κατά διαστήματα εξαιρετικό βόλεϊ, ο Ηρακλής επικράτησε με 3-0 σετ (25-22, 25-19, 25-21) του Απόλλωνα Καλαμαριάς, στην πρώτη… παράσταση ενώπιον των οπαδών του.

Ο Φρέντι Μπρουκς παρέταξε στο αρχικό σχήμα τους Προύσαλη, Όουενς, Κιρόγα, Κανέλλο, Γκόρτσιανουκ, Μπίλινγκς και Μπαμπαλιούτα, ενώ δεν αγωνίστηκαν οι Στάνκου, Χαραλαμπίδης και Κράβαρικ. Οι κυανόλευκοι δυσκολεύτηκαν μόνο στο τρίτο σετ, όπου ο αντίπαλος προηγήθηκε με 13-16.

Στο πρώτο σετ οι φιλοξενούμενοι προηγήθηκαν με 6-8 και 8-10, οι κυανόλευκοι πέρασαν μπροστά στο 16-15 και εν συνεχεία αύξησαν την διαφορά (18-15), με τον Χρήστο Πάτρα να παίρνει τάιμ-άουτ. Στο 21-18 ο προπονητής των κοκκινόμαυρων πήρε εκ νέου τάιμ-άουτ, με τους γηπεδούχους να φτάνουν τελικά στο 25-22.

Το δεύτερο σετ ξεκίνησε με ένα εντυπωσιακό σερί για τον Ηρακλή (7-2), ενώ οι φιλοξενούμενοι μείωσαν σε 11-8. Από το 12-8 και μετά η διαφορά αυξήθηκε και πάλι (19-11 άσσος Μπίλιγνκς) και οι κυανόλευκοι διαμόρφωσαν εύκολα το 25-19.

Στο τρίτο σετ ο Απόλλων προηγήθηκε με 5-8 και 13-16, όμως ακολούθησε η ανάκαμψη των παικτών του Φρέντι Μπρουκς, οι οποίοι ισοφάρισαν αρχικά σε 16-16 και λίγο αργότερα έκαναν το 20-18, αναγκάζοντας τον Χρήστο Πάτρα να πάρει τάιμ-άουτ. Νέο σερί των γηπεδούχων έκανε το 25-21.

Ηρακλής: Όουενς 13, Προύσαλης 3, Κιρόγα 12, Γκόρτσιανουκ 4, Μπίλινγκς 11, Κανέλλος 4, Μπαμπαλιούτας λ 69%, Τζιουμάκας, Ν. Εφραιμίδης, Δ. Εφραιμίδης.